wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Bastion Sakwowy we Wrocławiu [ATRAKCJE, OTWARCIE]

Bastion Sakwowy we Wrocławiu. Godziny otwarcia. Jakie atrakcje? Odpowiadamy na pytania mieszkańców!

Redakcja www.wroclaw.pl,

Bastion Sakwowy to niewątpliwie wizytówka Wrocławia. Wraz ze znajdującą się w pobliżu Promenadą Staromiejską i licznymi zabytkami stanowią ważną atrakcję turystyczną miasta. Rewaloryzowany kompleks odzyskał dawny blask i będzie służył mieszkańcom, jak i turystom. Powstanie tam m.in. kawiarnia i restauracja. Sprawdź, co jeszcze znajdziesz na terenie Bastionu Sakwowego i kiedy nastąpi jego otwarcie!

Kiedy otwarcie Bastionu Sakwowego?

Ostatnie odbiory na terenie budowy zostały zakończone 27 maja. Oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10 rano. Mieszkańcy mogli przekonać się, jak wygląda Bastion Sakwowy po rewitalizacji. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Porównanie poprzedniego i nowego wyglądu Bastionu Sakwowego. Po lewej inwestycja w 2021 roku, po prawej po rewaloryzacji w 2024 roku. www.wroclaw.pl
Porównanie poprzedniego i nowego wyglądu Bastionu Sakwowego. Po lewej inwestycja w 2021 roku, po prawej po rewaloryzacji w 2024 roku.

Bastion Sakwowy – pytania i odpowiedzi

Zapytaliśmy was, co chcielibyście jeszcze wiedzieć na temat Bastionu Sakwowego. Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania:

Ile kosztuje wstęp na Bastion Sakwowy?

Teren Bastionu Sakwowego będzie bezpłatny dla wszystkich i otwarty dla zwiedzających codziennie, przez całą dobę.

Czy na terenie bastionu znajduje się całodobowy monitoring?

Ze względu na to, że teren Bastionu Sakwowego nie będzie w żaden sposób ogrodzony, zamontowane tam zostały kamery, które podłączono do monitoringu miejskiego. Dodatkowo na miejscu przez całą dobę będą czuwać ochroniarze.

Kiedy zostaną otwarte kawiarnia i restauracja w Bastionie Sakwowym?

Już niedługo, bo w lipcu 2024 roku zostanie otwarta kawiarnia na terenie Bastionu Sakwowego, gdzie mieszkańcy będą mogli wypić kawę z widokiem na Wrocław. Planowane uruchomienie restauracji na Wzgórzu Partyzantów przewidziane jest na jesień 2024. Więcej informacji już wkrótce.

Czy bastion będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami?

Dla osób z niepełnosprawnościami zostaną wyznaczone miejsca ułatwiające wjazd na szczyt Bastionu Sakwowego. W kolejnych etapach inwestycji planowane są dodatkowe udogodnienia m.in. zamontowanie podjazdu, aby wygodniej i szybciej wjechać na dawne Wzgórze Partyzantów.

Po co jest i czemu ma służyć rewaloryzacja bastionu?

Pomysł na przebudowę i remont części Bastionu Sakwowego narodził się po odzyskaniu przez Wrocław jednej z najważniejszych atrakcji miasta. Po zaniedbaniach, których dopuścili się poprzedni najemcy, udało się pozyskać dofinansowanie na rewaloryzację dawnego Wzgórza Partyzantów. Dzięki temu mieszkańcy zyskają nową przestrzeń spacerową, restaurację i kawiarnię z widokiem na Wrocław, a turyści kolejny punkt do odwiedzenia w stolicy Dolnego Śląska.

Ile kosztował remont Bastionu Sakwowego?

Pierwszy etap rewaloryzacji Bastionu Sakwowego kosztował 30 414 876 zł. Na tę kwotę składają się przebudowa i remont Pawilonu Perystylowego, Kolumnady, terenu z placem i fontanną przy ul. Piotra Skargi we Wrocławiu wraz z nasadzeniami zieleni.

Więcej informacji na temat tej inwestycji przeczytamy na stronie.

Czy oświetlenie Bastionu Sakwowego nie będzie przeszkadzać mieszkańcom?

Na terenie bastionu zostało zamontowane oświetlenie, na które składa się 460 m energooszczędnych linii LED, 56 lamp i 14 kinkietów. Natężenie światła na dawnym Wzgórzu Partyzantów jest jednak regulowane na zasadzie czujnika zmierzchowego. W związku z tym lampy będą świeciły pełną mocą do godziny 22.00, a po tej godzinie aż do świtu tylko w 10%. Dzięki temu oświetlenie nie będzie przeszkadzać mieszkańcom.

Czy na dawnym Wzgórzu Partyzantów zostanie odbudowana wieża z glorietą?

Niestety ze względu na ogromny koszt inwestycji, na chwilę obecną miasto nie planuje odbudować wieży z glorietą. To miejsce zostało jednak zaznaczone i upamiętnione.

Co jeszcze zmieni się na terenie Bastionu Sakwowowego?

Z racji tego, że Bastion Sakwowy to wieloletnia i wieloetapowa inwestycja, miasto sukcesywnie będzie planować dalszą rewaloryzację tego miejsca. Na II etap będą się składać m.in. zabytkowy szalet oraz uporządkowanie szczytu wzgórza, alejki dojazdowe, oświetlenie i uporządkowanie zieleni. W kolejnej części zagospodarujemy obserwatorium i kazamaty.

Co znajdziesz na dawnym Wzgórzu Partyzantów?

Po wielu latach Wzgórze Partyzantów odzyskało dawny blask, a z nim powróci funkcja widokowa, kulturowa i gastronomiczna Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. Już w lipcu zostanie uruchomiona kawiarnia w podziemnej części kolumnady, gdzie oprócz kawy i ciasta, będą organizowane wydarzenia kulturalne, taki jak małe koncerty, wystawy i spotkania autorskie.

Jesienią z kolei zostanie otwarta restauracja w części pawilonu perystylowego – tam, gdzie dawniej mieściła się wrocławska Reduta. Dodatkowo w podcieniach kolumnady, na tarasie, na mieszkańców będzie czekać ogródek gastronomiczny z punktem widokowym na Wrocław.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa przedstawia plan obiektów i atrakcji wchodzących w skład Bastionu Sakwowego. Na mapie zaznaczono wejście na bastion, kawiarnie oraz dojście do niej. Poza tym w legendzie znajdziemy: 1 - perystyl, 2 - plac z fontanną, 3 - kolumnadę, 4 - dawny szalet miejski, 5 - obserwatorium, 6 - plac z płytą dawnej gloriety. www.wroclaw.pl
Mapa przedstawia plan obiektów i atrakcji wchodzących w skład Bastionu Sakwowego. Na mapie zaznaczono wejście na bastion, kawiarnie oraz dojście do niej. Poza tym w legendzie znajdziemy: 1 - perystyl, 2 - plac z fontanną, 3 - kolumnadę, 4 - dawny szalet miejski, 5 - obserwatorium, 6 - plac z płytą dawnej gloriety.

Zwiedzenie Bastionu Sakwowego

Na ten moment miasto nie ma w planach usługi oprowadzania po Wzgórzu Partyzantów. Mimo tego, wielu miejskich przewodników prawdopodobnie weźmie pod uwagę Bastion Sakwowy przy planowaniu spacerów po Wrocławiu. Jest to niewątpliwie jedna z większych atrakcji i wizytówka architektoniczna miasta, która kiedyś znajdowała się na wrocławskich pocztówkach.

Bastion Sakwowy – godziny otwarcia

Teren Bastionu Sakwowego jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie oraz codziennie, przez całą dobę, a na obiekcie zostaną zamontowane kamery podłączone do monitoringu miejskiego. Na miejscu będzie również działać całodobowa ochrona.

Bastion Sakwowy – dojazd

Do Bastionu Sakwowego dojedziemy bezpośrednio komunikacją miejską, wysiadając na przystankach Wzgórze Partyzantów:

  • Tramwaje: 2, 5, 8, 9, 12, 13, 18, 23,
  • Autobusy: 110.

Można też skorzystać z przystanku Park Staromiejski (tramwaj 17 i 18), który znajduje się naprzeciwko Bastionu Sakwowego.

Dodatkowo przy ul. Nowej umieszczono dodatkowe miejsca dla rowerów. Planowane są również kolejne stojaki, które w następnych etapach staną przy schodach prowadzących na bastion.

Parking przy Bastionie Sakwowym

Najbliższy parking (bezpłatny wyłącznie w weekendy i święta) znajdziemy od strony ulic Piotra Skargi i Nowej. Warto jednak rozważyć zostawienie samochodu w pobliskich wrocławskich galeriach handlowych (Galeria Dominikańska, DH Renoma), aby uniknąć ewentualnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca. Samochód zostawimy również na płatnym parkingu przed i pod Dworcem Głównym PKP. Poza tym można skorzystać z parkingu przy Narodowym Forum Muzyki albo na placu Nowy Targ.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa przedstawia parkingi w okolicy Bastionu Sakwowego. Znajdziemy na niej: 1 - parking przy ulicy Nowej, 2 - parking przy Galerii Dominikańskiej, 3 - parking w Dominikański Center, 4 - parking w Renomie, 5 - parking NFM, 6 - parking przy ulicy Łaciarskiej, 7 - parking przy Dworcu Głównym, 8 - parking miejski przy Galerii Dominikańskiej, 9 - parking Nowy Targ, 10 - parking Wratislavia Center, 11 - parking Kino Nowe Horyzonty, 12 - parking Kazimierza Wielkiego 3. www.wroclaw.pl
Mapa przedstawia parkingi w okolicy Bastionu Sakwowego. Znajdziemy na niej: 1 - parking przy ulicy Nowej, 2 - parking przy Galerii Dominikańskiej, 3 - parking w Dominikański Center, 4 - parking w Renomie, 5 - parking NFM, 6 - parking przy ulicy Łaciarskiej, 7 - parking przy Dworcu Głównym, 8 - parking miejski przy Galerii Dominikańskiej, 9 - parking Nowy Targ, 10 - parking Wratislavia Center, 11 - parking Kino Nowe Horyzonty, 12 - parking Kazimierza Wielkiego 3.

Atrakcje w okolicy Wzgórza Partyzantów

W okolicy bastionu znajduje się wiele innych atrakcji oraz różnych miejsc, które także warto zobaczyć. Wycieczkę na Wzgórze Partyzantów można połączyć ze zwiedzaniem wrocławskiego rynku oraz wejściem na punkt widokowy kościoła św. Elżbiety, jak i na Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny. Warto również wspomnieć o tym, że Bastion Sakwowy jest oddalony od Dworca Głównego PKP o dosłownie 800 metrów (ok. 10 min na piechotę), co sprawia, że można go włączyć do trasy jednodniowej wycieczki po Wrocławiu. Co jeszcze znajdziesz w okolicy bastionu?

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa przedstawia atrakcje w okolicy Bastionu Sakwowego. Znajdziemy na niej: 1 - Promenadę Staromiejską, 2 - Park Staromiejski, 3 - Wrocławski Teatr Komedia, 4 - Operę Wrocławską, 5 - Narodowe Forum Muzyki,  6 - Teatr Muzyczny Capitol, 7 - Park Juliusza Słowackiego. 8  - Panoramę Racławicką, 9 - Muzeum Narodowe, 10 - Bulwar Xawerego Dunikowskiego, 11 - Wrocławski Rynek, 12 - Kościół św. Elżbiety, 13 - Mostek Pokutnic, 14 - Plac Nowy Targ, 15 - Pałac Królewski, 16 - Kino Nowe Horyzonty. www.wroclaw.pl
Mapa przedstawia atrakcje w okolicy Bastionu Sakwowego. Znajdziemy na niej: 1 - Promenadę Staromiejską, 2 - Park Staromiejski, 3 - Wrocławski Teatr Komedia, 4 - Operę Wrocławską, 5 - Narodowe Forum Muzyki, 6 - Teatr Muzyczny Capitol, 7 - Park Juliusza Słowackiego. 8 - Panoramę Racławicką, 9 - Muzeum Narodowe, 10 - Bulwar Xawerego Dunikowskiego, 11 - Wrocławski Rynek, 12 - Kościół św. Elżbiety, 13 - Mostek Pokutnic, 14 - Plac Nowy Targ, 15 - Pałac Królewski, 16 - Kino Nowe Horyzonty.

Promenada Staromiejska

Promenada Staromiejska to pas zieleni miejskiej we Wrocławiu położony w miejscu dawnych fortyfikacji obronnych wzdłuż Fosy Miejskiej i Odry. Ciągnie się od mostu Sikorskiego przez samo centrum miasta aż do bulwaru Xawerego Dunikowskiego. To doskonała trasa spacerowa zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Wrocławia

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu Promenada Staromiejska, która jest doskonałym miejscem na spacery i jazdę na rowerze. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje znajdziemy przy Wzgórzu Partyzantów! www.wroclaw.pl
Na zdjęciu Promenada Staromiejska, która jest doskonałym miejscem na spacery i jazdę na rowerze. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje znajdziemy przy Wzgórzu Partyzantów!

Wrocławska trasa turystyczna

W sąsiedztwie Bastionu Sakwowego znajdziemy wiele zabytków i wrocławskich atrakcji. Idąc w stronę centrum, miniemy chociażby Park Staromiejski, Teatr Lalek we Wrocławiu, Operę Wrocławską lub Narodowe Forum Muzyki. Z kolei wybierając trasę w kierunku Placu Grunwaldzkiego, przejdziemy obok Parku Juliusza Słowackiego, Panoramy Racławickiej lub pokrytego bluszczem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Sprawdź wszystkie aktualności dotyczące rewitalizacji i otwarcia Bastionu Sakwowego we Wrocławiu!

Powrót na portal wroclaw.pl