Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kiedy został otwarty Bastion Sakwowy?
Ostatnie odbiory na terenie budowy zostały zakończone 27 maja 2024 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10 rano. Mieszkańcy mogli przekonać się, jak wygląda Bastion Sakwowy po rewitalizacji.
Co znajdziesz na dawnym Wzgórzu Partyzantów?
Po wielu latach Wzgórze Partyzantów odzyskało dawny blask, a z nim powróciła funkcja widokowa, kulturowa i gastronomiczna Bastionu Sakwowego we Wrocławiu. W obiekcie uruchomiono kawiarnię w podziemnej części kolumnady, gdzie oprócz kawy i ciasta, organizowane są wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, wystawy i spotkania autorskie.
Została również otwarta restauracja w części pawilonu perystylowego – tam, gdzie dawniej mieściła się wrocławska Reduta. Dodatkowo w podcieniach kolumnady, na tarasie, na mieszkańców czeka ogródek gastronomiczny z punktem widokowym na Wrocław.

Zwiedzenie Bastionu Sakwowego
Na ten moment miasto nie ma w planach usługi oprowadzania po Wzgórzu Partyzantów. Mimo tego, wielu miejskich przewodników bierze pod uwagę Bastion Sakwowy przy planowaniu spacerów po Wrocławiu. Jest to niewątpliwie jedna z większych atrakcji i wizytówka architektoniczna miasta, która kiedyś znajdowała się na wrocławskich pocztówkach.
Bastion Sakwowy – godziny otwarcia
Teren Bastionu Sakwowego jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie oraz codziennie, przez całą dobę, a na obiekcie zamontowano kamery podłączone do monitoringu miejskiego. Na miejscu działa również całodobowa ochrona.
Bastion Sakwowy – dojazd
Do Bastionu Sakwowego dojedziemy bezpośrednio komunikacją miejską, wysiadając na przystankach o tej samej nazwie co obiekt:
- Tramwaje: 2, 5, 8, 9, 12, 13, 18, 23,
- Autobusy: 110.
Można też skorzystać z przystanku Park Staromiejski (tramwaj 17 i 18), który znajduje się naprzeciwko budynku.
Dodatkowo przy ul. Nowej umieszczono kolejne stojaki dla rowerów. Planowane są również kolejne, które w następnych etapach staną przy schodach prowadzących na bastion.
Parking przy Bastionie Sakwowym
Najbliższy parking (bezpłatny wyłącznie w weekendy i święta) znajdziemy od strony ulic Piotra Skargi i Nowej. Warto jednak rozważyć zostawienie samochodu w pobliskich wrocławskich galeriach handlowych (Galeria Dominikańska, DH Renoma), aby uniknąć ewentualnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca. Samochód zostawimy również na płatnym parkingu przed i pod Dworcem Głównym PKP. Poza tym można skorzystać z parkingu przy Narodowym Forum Muzyki albo na placu Nowy Targ.

Atrakcje w okolicy Wzgórza Partyzantów
W okolicy bastionu znajduje się wiele innych atrakcji oraz różnych miejsc, które także warto zobaczyć. Wycieczkę na Wzgórze Partyzantów można połączyć ze zwiedzaniem wrocławskiego rynku oraz wejściem na punkt widokowy kościoła św. Elżbiety, jak i na Mostek Pokutnic w katedrze św. Marii Magdaleny. Warto również wspomnieć o tym, że Bastion Sakwowy jest oddalony od Dworca Głównego PKP o dosłownie 800 metrów (ok. 10 min na piechotę), co sprawia, że można go włączyć do trasy jednodniowej wycieczki po Wrocławiu. Co jeszcze znajdziesz w okolicy bastionu?

Promenada Staromiejska
Promenada Staromiejska to pas zieleni miejskiej we Wrocławiu położony w miejscu dawnych fortyfikacji obronnych wzdłuż Fosy Miejskiej i Odry. Ciągnie się od mostu Sikorskiego przez samo centrum miasta aż do bulwaru Xawerego Dunikowskiego. To doskonała trasa spacerowa zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Wrocławia.
Wrocławska trasa turystyczna
W sąsiedztwie Bastionu Sakwowego znajdziemy wiele zabytków i wrocławskich atrakcji. Idąc w stronę centrum, miniemy chociażby Park Staromiejski, Teatr Lalek we Wrocławiu, Operę Wrocławską lub Narodowe Forum Muzyki. Z kolei wybierając trasę w kierunku Placu Grunwaldzkiego, przejdziemy obok Parku Juliusza Słowackiego, Panoramy Racławickiej lub pokrytego bluszczem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Sprawdź wszystkie aktualności dotyczące rewitalizacji i otwarcia Bastionu Sakwowego we Wrocławiu!