wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław na pomoc powodzianom. Ruszyły specjalne punkty

Pomoc dla powodzian. Specjalne punkty na Tarczyński Arenie i w Czasoprzestrzeni. Jak pomóc poszkodowanym?

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Wrocław solidaryzuje się powodzianami. W obliczu tragedii, która dotknęła m.in. mieszkańców Kłodzka, Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju, miasto organizuje zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla poszkodowanych. Specjalne punkty ruszyły 16 września na Tarczyński Arenie przy al. Śląskiej oraz w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3 (dawna zajezdnia Dąbie). Jakie rzeczy są potrzebne? Ogólnopolską pomoc i zbiórki finansowe organizują też PCK i Caritas. [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Reklama

AKTUALIZACJA 26 WRZEŚNIA

Punkt pomocy na Tarczyński Arenie działa tylko do 26 września. 

Dolny Śląsk, Opolszczyzna i woj. śląskie od kilku dni walczą ze skutkami powodzi i lokalnych podtopień. Wiele osób musiało opuścić swoje domy albo straciło dobytek życia. Wrocław, w którym na szczęście woda w rzekach już opada, organizuje pomoc dla powodzian z zalanych rejonów. 

Solidarny Wrocław 

W poniedziałek 23 września podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja, że Wrocław przekaże 1,5 miliona złotych dla trzech gmin dotkniętych powodzią. Chodzi o Kłodzko, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Każda gmina dostanie pół miliona.

Gmina Wrocław utworzyła też specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz powodzian - informuje biuro prasowe UMW.

Rachunek bankowy Gminy Wrocław z przeznaczeniem na "Darowizny na rzecz gmin dotkniętych powodzią"

  • rachunek w walucie EURO: nr rachunku 96 1020 5226 0000 6702 0867 3396
  • rachunek w walucie PLN: nr rachunku 37 1020 5226 0000 6202 0866 9659

Jak pomóc powodzianom? Zbiórka na Tarczyński Arenie we Wrocławiu

Specjalny punkt uruchamiają Tarczyński Arena Wrocław i Zarząd Zieleni Miejskiej na stadionie Tarczyński Arena przy al. Śląskiej. Jest czynny od poniedziałku (16 września) – wjazd bramą B, wejście W2.

Jakie rzeczy można przynosić?

Z ostatnich potrzeb - informacja z 21 września:

  • narzędzia - także takie budowlane, łopaty, grabie, miotły, wiadra, gumowe buty, rękawice robocze, ścierki suche, większe i mniejsze, worki na śmieci, zbiorniki na wodę;
  • drobne materiały opatrunkowe, zwłaszcza plastry;

Ważne! Nie przyjmujemy już wody i żywności, nigdy nie przyjmowaliśmy ubrań i lekarstw. W razie dodatkowych potrzeb, będziemy informowali na bieżąco.
Zielony Wrocław na Facebooku

Punkt pomocowy na Tarczyński Arenie jest czynny w godz. 7.30 - 21.00. Informacje o udostępnionym parkingu znajdziecie tutaj. 

- Uwaga, grupy wolontariuszy jadących pracować na miejscu jesteśmy gotowi wyposażyć w suchy prowiant. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie! Zwłaszcza harcerzom, dzięki którym nasz punkt w ogóle funkcjonuje - informuje Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Do akcji pomocowej dla powodzian przyłączyło się również wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wód i Kanalizacji. 

Zbiórka dla powodzian w Czasoprzestrzeni

Drugi punkt zbiórki rzeczy dla osób poszkodowanych powodziom został utworzony w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej 1-3 (dawna zajezdnia Dąbie).

Obserwując rozwój wydarzeń w południowej części naszego regionu, a także w województwach opolskim i śląskim, postanowiliśmy uruchomić zbiórkę na rzecz pomocy dla powodzian. Sytuacja hydrologiczna zmienia się dynamicznie, a pełną skalę potrzeb związanych z usuwaniem skutków powodzi będziemy poznawać w najbliższych dniach. Wiemy już jednak, że wiele osób musiało opuścić swoje domy, a część infrastruktury, zarówno prywatnej jak i publicznej, została poważnie uszkodzona. Odbudowa domów, dróg i innych kluczowych obiektów będzie wymagała ogromnych nakładów pracy i środków.
Stowarzyszenie Tratwa na Facebooku

Organizatorzy proszą, by do Czasoprzestrzeni przynosić wyłącznie rzeczy z listy, która jest aktualizowana na bieżąco (informacje na Facebooku Stowarzyszenia Tratwa).

Aktualnie potrzebne są:

Lista potrzebnych rzeczy dla powodzian - stan na 23 września Tratwa
Lista potrzebnych rzeczy dla powodzian - stan na 23 września

Rzeczy można przynosić do Czasoprzestrzeni w godzinach 10:00–20:00.

Stowarzyszenie Tratwa prowadzi też zbiórkę finansową na lodówki dla powodzian. Szczegóły w poście poniżej. 

SERWIS SPECJALNY: POWÓDŹ NA DOLNYM ŚLĄSKU

Hub pomocy organizowany przez Urząd Marszałkowski

  • Dolnośląskie Centrum Druku 3D, Tyniecka 2
  • Czynny od 7:00 do 19:00

Przywozić można artykuły pierwszej potrzeby, które następnie przekazywane będą samorządom i trafią bezpośrednio do potrzebujących mieszkańców.

Jednocześnie w Urzędzie Marszałkowskim ogłoszono zbiórkę artykułów pierwszej potrzeby m.in. żywności długoterminowej, artykułów sanitarnych, czy artykułów medycznych, które trafią do osób poszkodowanych w powodzi.

Miejscem zbiórki jest magazyn przy ul. Walońskiej 3 we Wrocławiu. Punkt będzie dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

W poście poniżej informacje o punktach pomocowych na Dolnym Śląsku

Chcesz zostać wolontariuszem we Wrocławiu? Zgłoś się!

Chcesz pomóc np. przy transporcie worków z piaskiem albo ich usuwaniu? Chętnych do takiej pracy zaprasza do kontaktu z Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Można to zrobić za pomocą formularza dostępnego na stronie: wolontariat.wroclaw.pl/pomoc. WCRS, stosownie do potrzeb, będzie kierować wolontariuszy do konkretnych zadań. Informacje o tym, gdzie są potrzebni wolontariusze są na bieżąco podawane na Facebooku WCRS-u.

  • Można też zgłaszać się telefonicznie pod numerami: 538 579 518, 538 579 553.

Dzieci z zalanych terenów w „zielonej szkole” we Wrocławiu

- Wrocław pomaga powodzianom. Już wszystko przygotowane na przyjęcie przedszkolaków z terenów objętych powodzią. 26 przedszkolaków z Lewina Brzeskiego wraz z opiekunami przyjedzie do Wrocławia na „zieloną szkołę”. Spędzą u nas ok. tygodnia - informuje biuro prasowe UMW.

Dzieci będą miały zapewnione wyżywienie, pomieszczenia na zajęcia przedszkolne, halę tenisową, salę sportową oraz boiska.

Wrocławski Departament Edukacji jest w ścisłym kontakcie z placówką z Lewina Brzeskiego oraz opiekunami „zielonej szkoły”. 

Ogólnopolska pomoc dla powodzian. Zbiórki Caritas Polska i PCK

Pomoc dla powodzian organizuje również Caritas Polska.

W odpowiedzi na dramatyczną sytuację osób dotkniętych powodzią, jako Caritas Polska przekażemy 200 000 zł, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na zalanych terenach na pilną pomoc interwencyjną.
Caritas Polska na Facebooku

Wystartowała również ogólnopolska zbiórka finansowa. Jak możesz pomóc?

  • wejdź na caritas.pl
  • zrób BLIK na numer +48 668 07 00 00 z tytułem POWODZ

Firmy również mogą włączyć się w pomoc rzeczową, zgłaszając darowizny hurtowe. Potrzebne są m.in. osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności. Więcej informacji w poście poniżej.

Ogólnopolską pomoc dla powodzian organizuje także Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły w poście poniżej.

Jerzy Owsiak, prezes WOŚP poinformował na Facebooku, że w obliczu klęski żywiołowej w miejscowościach dotkniętych powodzią, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uruchamia swoje środki w wysokości 40 milionów złotych na zakup środków pierwszej potrzeby dla powodzian. Zapowiedział też, w razie pilnej potrzeby zostanie uruchomiona specjalna zbiórka pieniężna.

Policja: uwaga na fałszywe, internetowe zbiórki dla powodzian!

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ujawnili już 117 incydentów, dotyczących fałszywych zbiórek dla powodzian - poinformował w poniedziałek (23 września) rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

Policja apeluje o ostrożność. Oszuści coraz częściej wykorzystują dramatyczne wydarzenia, aby wyłudzać pieniądze pod pozorem działań charytatywnych.

Co zrobić, aby uniknąć oszustwa:

  • wspierać tylko oficjalne zbiórki organizowane przez znane i zaufane organizacje,
  • weryfikuj strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (upewnij się, czy organizatorzy udostępniają swój kontakt np. telefon, mail),
  • uważaj na podejrzane wiadomości e-mail, SMS-y lub komunikaty w mediach społecznościowych.
  • Pamiętaj! Twoja pomoc jest niezwykle cenna, ale warto upewnić się, że trafia do potrzebujących, a nie w ręce oszustów. W przypadku wątpliwości co do wiarygodności zbiórki, skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama