Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Gdzie rozdawane są worki z piaskiem?
Miasto uruchomiło dla mieszkańców punkt odbioru worków z piaskiem przy siedzibie Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta przy ulicy Długiej. We wtorek i środę czynny będzie w godzinach 8-19. Worki ładować piaskiem i przewozić trzeba samodzielnie.
Kolejne dwa punktu, które zaczęły działać w środę 17 września.
Przy stadionie Tarczyński Arena, za wjazdem B, po prawej stronie. Czynny do godz. 21:00
W Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej, czynny do godz. 19:00.
Worki i piasek wydawane są wyłącznie na potrzeby indywidualne. Każdy może zabrać do 20 worków, by osłonić swoje domy czy budynki.
Zapchane studzienki - całodobowe przyjmowanie zgłoszeń
Gdzie zgłaszać zatkaną studzienkę lub wybijającą wodę?
Służby na bieżąco udrażniają studzienki. Dyspozytorzy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta przyjmują zgłoszenia o niedrożnych studzienkach kanalizacyjnych/wpustach deszczowych przez całą dobę: tel.: 19 501 lub e-mail: zgloszenia[at]zdium.wroc.pl.
Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie studzienki kanalizacyjne na terenie Wrocławia należą do miasta. Część z nich jest własnością prywatną, np. wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni, które są odpowiedzialne za ich utrzymanie. W przypadku pytań dotyczących przynależności studzienek, szczegółowe informacje można uzyskać w ZDiUM.
Dlaczego studzienki były czyszczone na ostatnią chwilę, a nie dba się o nie regularnie?
Obecnie temat został nagłośniony w związku z zagrożeniem, ale nie oznacza to, że studzienki nie były wcześniej czyszczone. Pracownicy ZDiUM monitorują stan infrastruktury drogowej i zlecają zewnętrznym firmom niezbędne prace. Mieszkańcy czasem dostrzegają problem przed dotarciem inspektorów, dlatego funkcjonuje e-mail i telefon (tel.: 19 501 lub e-mail: zgloszenia[at]zdium.wroc.pl), gdzie mogą zgłaszać lokalizacje. Przyspiesza to usunięcie problemu.
Zagrożenie powodziowe a transport i imprezy
Czy lotnisko działa normalnie?
Dotąd nie było informacji o jakichkolwiek opóźnieniach i odwołanych lotach ze względu na sytuacje powodziową. Na stronie lotniska można śledzić tablicę odlotów i przylotów czy zapisać się na powiadomienia dotyczące konkretnego lotu. Port Lotniczy przekazuje informacje również na Facebooku.
Odwołane mecze, koncerty, imprezy – jak sprawdzić?
Wszystkie miejskie imprezy plenerowe zostały odwołane. Jeśli planujecie się gdzieś wybrać, sprawdźcie status imprezy na stronie organizatora.
Czy MPK działa normalnie?
Dopóki trasy autobusów i tramwajów będą przejezdne, zmian w komunikacji miejskiej nie będzie. Jeśli sytuacja będzie dynamiczna, najlepiej śledzić trasy przejazdów oraz komunikaty w aplikacji iMPK, w social mediach lub korzystając z infolinii: 71-308-50-30.
Fala powodziowa – czy będzie jak w 1997 roku?
Kiedy przez Wrocław przejdzie fala powodziowa?
Kulminacja fali powodziowej przyjdzie na Odrze około piątku (20 września), choć znacznie podwyższony stan może być już od środy (18 września). Wysoka fala będzie płynęła przez Wrocław przez kilka dni.
Już od wtorku (17 września) stany alarmowe i maksymalne wysokości osiągają pozostałe duże rzeki Wrocławia: Bystrzyca, Ślęza, Oława. Relatywnie niski stan ma tylko Widawa.
Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest na Bystrzycy, do której zwiększony zrzut wody jest prowadzony ze zbiornika Mietkowskiego. Wody Polskie są zmuszone do zwiększenia zrzutu z Mietkowa, ponieważ przesiąka wał poniżej tamy i woda wylewa się na pola.
Czy może powtórzyć się sytuacja z 1997 roku?
W ochronę przeciwpowodziową od 1997 roku zainwestowano miliardy złotych. Inwestycje prowadziło państwo i samorządy. Wrocław jest znacznie bezpieczniejszy m.in. dzięki modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego i budowie zbiornika w Raciborzu. O tym, co się zmieniło, obszernie informuje tutaj urząd miejski.
Czy zwierzęta będą ewakuowane z zoo?
Zwierzęta są bezpieczne – zapewnia ogród zoologiczny. Ekipa zoo jest przygotowana na różne ewentualności, ale obecnie zwierzęta zostają u siebie.