wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawą prac Czesława Wiącka i jego syna

Więzy krwi Czesława i Jacka Wiącków stały się pretekstem do rozważań nad siłą wzajemnych oddziaływań artystycznych i jednocześnie nad potrzebą autonomii w tworzeniu. Sztukę obu artystów można oglądać od 12 września w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Reklama

Od zakończenia ostatniej przed wakacjami ekspozycji w galerii miejskiej minęły trzy miesiące. Pierwszą po przerwie jest rozpoczynająca się 12 września wystawa „Czesław Wiącek i Jacek Wiącek/Znaczenie jest bez znaczenia”.

Wspólne słowa w różnych językach

Czesław Wiącek i Jacek Wiącek to ojciec i syn. Obaj byli związani z dzisiejszą Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obaj tworzyli w naszym mieście, poruszając się w dyscyplinach rzeźby, ceramiki, malarstwa i grafiki.

Chociaż artystom zdarzało się wspólnie pracować, na przykład nad wieloformatowymi realizacjami rzeźbiarskimi, obaj od zawsze wyraźnie zaznaczali swoją twórczą odrębność, która zresztą silnie manifestuje się w ich sztuce. Każdy z nich wypracował bowiem własny, bardzo charakterystyczny język wizualny.
kuratorka Katarzyna Zahorska

Za najważniejszą dyscyplinę sztuki obaj uznawali malarstwo, a ich języki wyrazu miały słowa wspólne, takie jak ekspresja, ruch i żywiołowość. „W przepełnionych liryzmem i baśniowością obrazach Czesława pobrzmiewają echa wrocławskiego koloryzmu. Dynamiczną kompozycję form wzmacniają dodatkowo fakturalne zabiegi” – czytamy w tekście kuratorskim Katarzyny Zahorskiej. „Obrazy Jacka to kompozycje pełne kolorystycznych i formalnych napięć, w których operowanie płynną linią i płaską plamą barwną wysuwa się na pierwszy plan.”

Znaczenie jest bez znaczenia

Genezą części tytułu ekspozycji jest ich wspólne przekonanie o bezcelowości dorabiania teorii do ich sztuki, która wynikała z czystej potrzeby tworzenia. – Obaj zdecydowanie odżegnywali się od wszelkich interpretacji i hipotez, zgodnie twierdząc, że znaczenie jest bez znaczenia – przybliża kuratorka.

Na wystawie „Czesław Wiącek i Jacek Wiącek / Znaczenie jest bez znaczenia”, trwającej do 10 października, prezentowane są grafiki, obrazy i rzeźby. Galeria Miejska we Wrocławiu (ul. Kiełbaśnicza 28) jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 i w soboty w godz. 12:00-16:00. Wstęp jest bezpłatny.

Czesław (ojciec) i Jacek (syn)

Czesław Wiącek był absolwentem wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Studiował ceramikę w pracowni Rudolfa Krzywca i Haliny Olech oraz malarstwo pod kierunkiem prof. Zbigniewa Karpińskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1965 roku.

W latach 1965-66 pracował jako projektant w ćmielowskiej Fabryce Porcelany, następnie w PWSSP. Współpracował z Cepelią. Jako artysta plastyk uprawiał grafikę warsztatową, ceramikę artystyczną i przemysłową, rzeźbę architektoniczną i plenerową oraz malarstwo.

Zmarł w 2019 roku we Wrocławiu.

Jacek Wiącek uczył się w tej samej szkole wyższej co ojciec. Dyplom obronił w 1989 roku. Po studiach przez kilka lat był asystentem prof. Andrzeja Basaja na wydziale grafiki. Uprawiał malarstwo, grafikę warsztatową i ceramikę.

Zmarł w lipcu 2022 roku.

Obaj wystawiali swoje prace indywidualnie i zbiorowo we Wrocławiu, innych miastach na Dolnym Śląsku i za granicą naszego województwa.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl