wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Darmowy koncert organowy w bazylice św. Elżbiety

Wyjątkowe letnie i darmowe koncerty organowe w kościele św. Elżbiety. Kolejny 21 czerwca

Przed nami kolejny recital z cyklu wakacyjnych koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety. Posłuchamy młodych polskich artystów na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Już w piątek 21 czerwca o godzinie 19.00 zagra Mateusz Żegleń. Wstęp na koncert jest bezpłatny! Sprawdźcie program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnemu przedsięwzięciu patronują Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, Proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Organy mają służyć kościołowi, ale organizujemy też koncerty organowe i dotychczas odbyły się 52 koncerty, a wzięło w nich udział około 20 tysięcy słuchaczy, których odbiór był bardzo dobry. W tym roku także kontynuujemy koncerty aż do końca września, co piątek o godzinie 19.00.
Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Włodzimierz Patalas, sekretarz Wrocławia i prof. Piotr Rojek</p> fot. Marek Księżarek
Włodzimierz Patalas, sekretarz Wrocławia i prof. Piotr Rojek

Koncerty organowe latem 2024

Latem na organach Michaela Englera zagrają znakomici soliści, przede wszystkim młodzi organmistrzowie. Na ich koncerty od czerwca do września można się wybrać do bazyliki św. Elżbiety.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Prof. Piotr Rojek z AM we Wrocławiu</p> fot. Marek Księżarek
Prof. Piotr Rojek z AM we Wrocławiu

Artyści przyjeżdżają ze wszystkich uczelni artystycznych, z którymi współpracujemy, to przede wszystkim Wrocław, Poznań, Katowice. Zagrają młodzi, już utytułowani organiści, którzy występują w różnych zakątkach świata, na konkursach organowych osiągając laury. Udaje nam się poszerzyć grono artystów o absolwentów, którzy są już znakomitymi instrumentalistami. Dominować będzie muzyka barokowa, najlepiej pasująca do instrumentu Michaela Englera Młodszego, sztandarowe dzieła Johanna Sebastiana Bacha, jego uczniów, ale też Dietricha Buxtehudego. Występy będą też poszerzane o improwizacje, zawsze istniejące na gruncie muzyki organowej.
prof. Piotr Rojek, organista, Akademia Muzyczna we Wrocławiu

W piątek 21 czerwca o 19.00 zagra Mateusz Żegleń

Naukę muzyki rozpoczął w 2006 r. w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu mgr Agnieszki Wachowicz. W 2008 r. rozpoczął naukę gry na akordeonie w klasie mgr. Pawła Czochary, a w 2014 r. naukę gry na organach w klasie mgr. Andrzeja Garbarka. W 2017 r. zdobył wyróżnienie na Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka, prof. AMKL. Uczestniczył w kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez wielu uznanych wirtuozów z Polski i z zagranicy, takich jak: prof. Wolfgang Seifen, prof. Naji Hakim, dr hab. Hanna Dys, dr hab. Marek Stefański, dr Tomasz Głuchowski, dr hab. Krzysztof Urbaniak, prof. Philippe Lefebvre.

Mateusz Żegleń to czynny organista liturgiczny, który swoje umiejętności doskonalił podczas warsztatów gry liturgicznej. Bierze udział w konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą. W latach 2018–2023 pracował jako organista w parafii pw. św. Stanisława Kostki we Wrocławiu.

Od roku 2022 pełni funkcję asystenta w Metropolitalnym Studium Organistowskim we Wrocławiu, a od roku 2023 zajmuje stanowisko głównego organisty w kościele pw. św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu.

Program koncertu organowego 21 czerwca 2024

Jehan Titelouze (1563–1633)

Veni Creator Spiritus – 4 versus

Dietrich Buxtehude (1637–1707)

Komm, heiliger Geist, Herre Gott, BuxWV 199

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Concerto d-moll, BWV 596

Jesus bleibet meine Freude z Kantaty Herz und Mund, BWV 147 (opr. Alain Brunet)

Johannes Brahms (1833–1897)

Preludium i Fuga g-moll, WoO 10

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)

Sonata B-dur op. 65 nr 4, cz. IV – Allegro maestoso e vivace

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Organy Englera w bazylice św. Elżbiety</p> fot. Marek Księżarek
Organy Englera w bazylice św. Elżbiety

W piątek 28 czerwca zagra Piotr Mróz.

Urodził się w 1998 roku w Tarnowie. W tym samym mieście ukończył Diecezjalne Studium Organistowskie. Edukację muzyczną kontynuował na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie ukończył studia na kierunkach Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz Instrumentalistyka, w klasie organów dr. hab. Tomasza Zająca. W latach 2019–2020 był stypendystą Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koncertował m.in. w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu, bazylice mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy, Akademii Katolickiej w Warszawie, kościele pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu, opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu oraz w Katedrze Rzeszowskiej.

W roku 2019 objął funkcję organisty w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Pilźnie. Jest studentem studiów drugiego stopnia na kierunku Instrumentalistyka – organy na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dr. hab. Piotra Rojka, prof. AMKL.

Program koncertu organowego 28 czerwca 2024

Dietrich Buxtehude (1637–1707)

Preludium fis-moll, BuxWV 146

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

O Mensch, bewein dein Sünde groß, BWV 622

II Sonata c-moll, BWV 526 (Vivace – Largo – Allegro)

Toccata i fuga F-dur, BWV 540

Bezpłatny wstęp na letnie koncerty 2024

Wstęp na wszystkie letnie koncerty w bazylice św. Elżbiety w każdy piątek będzie bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Bezpłatne koncerty to olbrzymia atrakcja dla turystów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, również ze względu na wydarzenia kulturalne. Z kolei mieszkańcy Wrocławia przyzwyczaili się do tego cyklu i faktu, że w każdy piątek, przez całe wakacje, mogą skorzystać z pięknych koncertów. Chcą posłuchać instrumentu zwanego Głosem Śląska, który potrafi wstrząsnąć ścianami świątyni.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki, koordynujący promocję wydarzeń związanych z koncertami w kościele św. Elżbiety

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki&nbsp;</p> fot. Marek Księżarek
Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki 

Daty koncertów lato 2024:

  • czerwiec: 7, 14, 21, 28
  • lipiec: 5, 12, 19, 26
  • sierpień: 2, 9, 23, 30
  • wrzesień: 6, 13, 20, 27

Koncerty specjalne z cyklu „WROCŁAWianie ŚPIEWAją” lato 2024:

Pragnąc urozmaicić koncerty doszliśmy do wniosku, że z okazji Święta Wojska Polskiego dobrze byłoby, aby z organami wystąpiła orkiestra wojskowa, chór akademicki. Podobny koncert odbył się w rocznicę odzyskania niepodległości, z kolei koncert kolędowy w okresie świątecznym. Podobnie będzie i w tym roku.
Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta

  • 15 sierpnia (czwartek), godz. 19.00
  • 11 listopada (poniedziałek), godz. 19.00

Organy Englera zagrały. Pierwszy koncert po 46 latach

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreślał, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

To rekonstrukcja na skalę światową, tak pod kątem logistycznym, jak i merytorycznym i artystycznym. Podobne wydarzenie zdarza się bardzo rzadko.
prof. Piotr Rojek, organista, Akademia Muzyczna we Wrocławiu

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 14 metrów, najmniejszą – 6-milimetrową dojrzymy z trudem. Zużyto 4,5 kg złota na ozdobienie samego instrumentu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl