wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Darmowy koncert organowy w bazylice św. Elżbiety

Wyjątkowe letnie i darmowe koncerty organowe w kościele św. Elżbiety. Kolejny 26 lipca

Przed nami kolejny recital z cyklu wakacyjnych koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety. W piątek 26 lipca o godzinie 19.00 zagra Maciej Lewandowicz. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Sprawdźcie program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnemu przedsięwzięciu patronują Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, Proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Organy mają służyć kościołowi, ale organizujemy też koncerty organowe i dotychczas odbyły się 52 koncerty, a wzięło w nich udział około 20 tysięcy słuchaczy, których odbiór był bardzo dobry. W tym roku także kontynuujemy koncerty aż do końca września, co piątek o godzinie 19.00.
Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Włodzimierz Patalas, sekretarz Wrocławia i prof. Piotr Rojek</p> fot. Marek Księżarek
Włodzimierz Patalas, sekretarz Wrocławia i prof. Piotr Rojek

Koncerty organowe latem 2024

Latem na organach Michaela Englera zagrają znakomici soliści, przede wszystkim młodzi organmistrzowie. Na ich koncerty od czerwca do września można się wybrać do bazyliki św. Elżbiety.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Prof. Piotr Rojek z AM we Wrocławiu</p> fot. Marek Księżarek
Prof. Piotr Rojek z AM we Wrocławiu

Artyści przyjeżdżają ze wszystkich uczelni artystycznych, z którymi współpracujemy, to przede wszystkim Wrocław, Poznań, Katowice. Zagrają młodzi, już utytułowani organiści, którzy występują w różnych zakątkach świata, na konkursach organowych osiągając laury. Udaje nam się poszerzyć grono artystów o absolwentów, którzy są już znakomitymi instrumentalistami. Dominować będzie muzyka barokowa, najlepiej pasująca do instrumentu Michaela Englera Młodszego, sztandarowe dzieła Johanna Sebastiana Bacha, jego uczniów, ale też Dietricha Buxtehudego. Występy będą też poszerzane o improwizacje, zawsze istniejące na gruncie muzyki organowej.
prof. Piotr Rojek, organista, Akademia Muzyczna we Wrocławiu

W piątek 26 lipca o 19.00 zagra Maciej Lewandowicz

Piątkowy koncert będzie okazją do posłuchania preludiów chorałowych Dietricha Buxtehude, Johanna Sebastiana Bacha i Johannesa Brahmsa oraz dwóch ciekawych, bardzo malarskich i fantazyjnie opowiedzianych muzycznie scen ze Starego Testamentu. Mowa o dwóch sonatach biblijnych Johanna Kuhnau.

Maciej Lewandowicz urodził się 28 września 1998 roku we Wrocławiu. Student klasy organów dr. hab. Piotra Rojka w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka.

Umiejętność gry na instrumentach klawiszowych doskonalił także u dr. Tomasza Głuchowskiego, mgr Marii Erdman, mgr Adrianny Gołos, mgr. Macieja Maszkiewskiego, mgr. Marka Pilcha oraz prof. Marty Czarny-Kaczmarskiej.

Brał udział w kursach mistrzowskich w zakresie gry organowej prowadzonych przez prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Koisa, dr. Jarosława Tarnawskiego, dr. hab. Witolda Zabornego, dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka, dr. hab. Jarosława Wróblewskiego, dr Jadwigę Kowalską, Thierry’ego Escaicha, prof. dr. hab. Andrzeja Białko, prof. Elżbietę Karolak, prof. Umberta Forniego, prof. Martina Schmedinga i innych.

Maciej Lewandowicz jest laureatem wielu nagród: I nagrody w XII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, I nagrody w VIII Krakowskim Konkursie Młodych Organistów, III nagrody w konkursie organowym w ramach X Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra”, I nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Feliksa Nowowiejskiego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie (2017).

Jest zdobywcą Złotego Lauru Młodego Organisty w Giżycku (2018).

Otrzymał II nagrodę na konkursie organowym organizowanym w ramach Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego (2018), wyróżnienie na VI Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” (2018) oraz został laureatem II miejsca podczas VII edycji (2020) tego samego konkursu.

W 2020 roku ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia i obecnie kontynuuje naukę na studiach II stopnia.

Koncertuje w kraju i za granicą, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Wielokrotnie był nagradzany stypendiami – Prezydenta Wrocławia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

Program koncertu organowego 26 lipca 2024

Johann Kuhnau (1660–1722)

Sonata biblijna nr 1

Dietrich Buxtehude (1637–1707)

Ach Herr, mich armen Sünder, BuxWV 178

Johannes Brahms (1833–1897)

Herzlich tut mich verlangen, op. 122, nr 10

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Herzlich tut mich verlangen, BWV 727

Johann Kuhnau (1660–1722)

Sonata biblijna nr 4

Maciej Lewandowicz (ur. 1998)

Improwizacje, partita na temat Herzlich tut mich verlangen

Bezpłatny wstęp na letnie koncerty 2024

Wstęp na wszystkie letnie koncerty w bazylice św. Elżbiety w każdy piątek będzie bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Koncerty odbywają się co piątek od czerwca do września stałej porze i są bezpłatne. Każdy ma szansę obcowania z wysoką kulturą. Repertuar, regularne wykonywanie dzieł absolutnych klasyków, wykracza poza tradycyjne pojmowanie muzyki sakralnej
mówi Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki&nbsp;</p> fot. Marek Księżarek
Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta i Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki 

Daty koncertów lato 2024:

  • lipiec: 5, 12, 19, 26
  • sierpień: 2, 9, 23, 30
  • wrzesień: 6, 13, 20, 27

Koncerty specjalne z cyklu „WROCŁAWianie ŚPIEWAją” lato 2024:

Pragnąc urozmaicić koncerty doszliśmy do wniosku, że z okazji Święta Wojska Polskiego dobrze byłoby, aby z organami wystąpiła orkiestra wojskowa, chór akademicki. Podobny koncert odbył się w rocznicę odzyskania niepodległości, z kolei koncert kolędowy w okresie świątecznym. Podobnie będzie i w tym roku.
Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta

  • 15 sierpnia (czwartek), godz. 19.00
  • 11 listopada (poniedziałek), godz. 19.00

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreślał, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

To rekonstrukcja na skalę światową, tak pod kątem logistycznym, jak i merytorycznym i artystycznym. Podobne wydarzenie zdarza się bardzo rzadko.
prof. Piotr Rojek, organista, Akademia Muzyczna we Wrocławiu

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 14 metrów, najmniejszą – 6-milimetrową dojrzymy z trudem. Zużyto 4,5 kg złota na ozdobienie samego instrumentu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl