wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 33°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Letnie koncerty organowe w kościele św. Elżbiety. Posłuchaj i zobacz wyjątkowy instrument [PROGRAM 29 lipca]

Organista Jakub Moneta zagra pierwszy z recitali 1 lipca o 19.00 fot. mat. pras.
Organista Jakub Moneta zagra pierwszy z recitali 1 lipca o 19.00

Przez lipiec i sierpień posłuchamy w bazylice św. Elżbiety młodych polskich artystów na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Recitale zaplanowano w każdy piątek o godzinie 19.00 do końca wakacji, wstęp jest bezpłatny. Sprawdźcie program letnich koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnemu przedsięwzięciu patronują prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego prof. Krystian Kiełb oraz proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncerty organowe w lipcu i sierpniu 2022

Latem (począwszy od piątku 1 lipca) na organach Michaela Englera zagra dziewięciu najwybitniejszych polskich organistów młodego pokolenia, przede wszystkim studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Koncert 29 lipca. Kto zagra, program

W piątek, 29 lipca, zagra raciborzanin Mateusz Goniowski. 

Urodził się w 1996 roku w Raciborzu. Swoją muzyczną edukację rozpoczął w PSM I st. w Raciborzu w klasie akordeonu Teresy Kwiatkowskiej. W 2012 r. rozpoczął naukę w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej II st. w Gliwicach w klasie organów dr Marioli Brzoski, którą ukończył w 2017 r. z wyróżnieniem.

Jest laureatem wielu konkursów organowych: I miejsce w I Międzywojewódzkim Konkursie Organowym w Raciborzu, I miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku, I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych w Opolu, I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krasnobrodzie, wyróżnienie i nagroda specjalna w IX Krakowskim Konkursie Młodych Organistów, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie w Rumii.

W programie koncertu utwory m.in. D. Buxtehudego, J.S. Bacha i L-C. Daquina, J. Gembalskiego. 

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Koncerty organowe: Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu

Różne miejsca Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Cykl koncertów zainaugurował świdniczanin Jakub Moneta, uczeń wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie Piotra Rojka, laureat wielu konkursów polskich i zagranicznych. 

Bezpłatny wstęp na letnie koncerty

Koncerty zaplanowane od 1 lipca do 26 sierpnia w każdy piątek o godzinie 19.00 będą bezpłatne. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy Englera zagrały. Pierwszy koncert po 46 latach

Wrocławianie i turyści zachwyceni organami Englera

Dotychczasowych dziesięć bezpłatnych recitali na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety okazało się prawdziwym frekwencyjnym sukcesem.

Łącznie koncertów wysłuchało ponad 3800 osób. Znaleźli się wśród nich nie tylko wrocławscy miłośnicy muzyki organowej, ale też wielu turystów i organiści z całej Polski i Niemiec, których instrument zachwycił. Na jesień planowane są kolejne koncerty, a program poznamy w sierpniu. 

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreśla, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

Galeria zdjęć

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Sprawdź co kryją w sobie organy z kościoła garnizonowego

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl