wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Letnie koncerty organowe w kościele św. Elżbiety do końca września. Posłuchaj i zobacz wyjątkowy instrument [29 WRZEŚNIA]

Letnie koncerty organowe w kościele św. Elżbiety do końca września. Posłuchaj i zobacz wyjątkowy instrument [29 WRZEŚNIA]

Kliknij, aby powiększyć
Maciej Banek siedzi przy organowym stole do gry fot. mat. org.
Maciej Banek siedzi przy organowym stole do gry

To już ostatni recital z cyklu wakacyjnych koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety. Słuchaliśmy młodych polskich artystów na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Przed nami recital w piątek 29 września o godzinie 19.00, a zagra Maciej Banek. Wstęp jest bezpłatny. Sprawdźcie program koncertu organowego w bazylice św. Elżbiety.

Reklama

Wakacyjnemu przedsięwzięciu patronują Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, Proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.

Koncerty organowe we wrześniu 2023

Latem na organach Michaela Englera grali (w cyklu „Młodzi mistrzowie”) przede wszystkim młodzi organmistrzowie. Do 29 września można się wybrać do bazyliki św. Elżbiety.

W piątek 29 września o 19.00 zagra Maciej Banek. 

Ukończył PLM w Rzeszowie, a następnie Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem, 2004) i studia podyplomowe na Wydziale Instrumentalnym AM w Krakowie w klasie organów prof. Dariusza Bąkowskiego-Kois.

Brał udział w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej (m.in. pod kierunkiem Josepa Mas I Boneta, Guy Boveta, Jamesa Davida Christiego, Gerharda Gnanna, Ewalda Kooimana, Jona Laukvika, Daniela Rotha).

Obecnie jest organistą w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Krakowie; równocześnie prowadzi klasę organów w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie.

Występował jako solista, kameralista, akompaniator w wielu polskich miastach: Bukowinie Tatrzańskiej, Jarosławiu, Jędrzejowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Krakowie, Lublinie, Limanowej, Nowym Targu, Oświęcimiu, Rzeszowie, Stalowej Woli, Strzyżowie, Krakowie-Tyńcu, Wadowicach, Wolborzu, Zakopanem, a także w Phoenix w Arizonie (USA).

W roku 2020 został powołany do pracy w Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej na lata 2020–2025. Wraz z synem współtworzy duo kontrabasowo-organowe Maciej & Adam Banek.

Jest również akompaniatorem chóru chłopięcego Pueri Cantores Sancti Joseph w Krakowie.

Program koncertu organowego 29 września 2023

Dietrich Buxtehude (1637–1707)

  • Preludium C-dur, BuxWV 138
  • Partita chorałowa Vater unser im Himmelreich (3 Strophen), BuxWV 219
  • Preludium D-dur, BuxWV 139

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

  • Fantazja g-moll, BWV 542
  • Preludium chorałowe Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654
  • Fantazja G-dur, BWV 572

Bezpłatny wstęp na letnie koncerty

Wstęp na wszystkie letnie koncerty w bazylice św. Elżbiety w każdy piątek będą bezpłatne. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety. 

Organy Englera zagrały. Pierwszy koncert po 46 latach

Wrocławianie i turyści zachwyceni organami Englera

Dotychczasowe bezpłatne recitale na odbudowanych organach w bazylice św. Elżbiety okazały się prawdziwym frekwencyjnym sukcesem.

Wśród melomanów znaleźli się nie tylko wrocławscy miłośnicy muzyki organowej, ale też wielu turystów i organiści z całej Polski i Niemiec, których instrument zachwycił. 

Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów

Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.

Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreśla, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.

W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku. 

Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 12 metrów, najmniejszą – 11-milimetrową dojrzymy z trudem. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl