Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Barokowe organy Englera ponownie zabrzmiały w styczniu 2022. Odtworzono je po pożarze w 1976 roku.
- Plan, by poszerzyć ofertę kulturalną Wrocławia o festiwale organowe
- Bezpłatny wstęp na koncerty 2025
- Program koncertu 31 stycznia (piątek)
- Wykonawcy koncertu 31 stycznia
- Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów
Około 60 artystów, w tym: cztery chóry, trzech solistów, orkiestra kameralna i oczywiście dźwięki legendarnego instrumentu, który Wrocław skończył odbudowywać trzy lata temu - tak uświetnimy rocznicę powrotu „Głosu Śląska”, czyli organów Englera, do bazyliki św. Elżbiety.
W programie piątkowego wydarzenia są między innymi mistrzowskie improwizacje organowe w wykonaniu Piotra Rojka, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, uznanego artysty i jednego z najlepszych znawców tego instrumentu.
Barokowe organy Englera ponownie zabrzmiały w styczniu 2022. Odtworzono je po pożarze w 1976 roku.
Wrocław dokonał czegoś, na co dotychczas nie porwał się nikt na świecie. Tak wielkiego instrumentu w historycznej postaci dotychczas nigdzie nie odtworzono. Odzyskaliśmy jeden z wielkich skarbów naszego miasta. Tego, że jest to nasz skarb, dowodzi nie tylko jego wspaniała przeszłość, lecz także ludzie i frekwencja na koncertach. Ten w piątek z pewnością również będzie wyjątkowyJacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Przez trzy lata w bazylice św. Elżbiety, niezależnie od wydarzeń liturgicznych, odbyło się ok. 70 oficjalnych koncertów organizowanych przez Miasto. Wysłuchało ich blisko 30 tysięcy osób. Organy przyciągają nie tylko wrocławian i wrocławianki. Do stojącej tuż przy Rynku bazyliki licznie przychodzą turyści. Latem, gdy już brakuje miejsc w kościelnych ławkach, siadają nawet na kamiennej posadzce.
Wszystkie koncerty organowe w tym kościele - także rocznicowy, na który zapraszamy w piątek, są bezpłatne. Taka była też intencja projektu odbudowy instrumentu - aby służył mieszkańcom Wrocławia i turystom, także jako instrument koncertowy. Każde kolejne wydarzenie pokazuje jak wiele osób korzysta z tego zaproszenia. Koncerty w bazylice św. Elżbiety dochowały się już stałego grona bywalców. Przychodzą lub przyjeżdżają specjalnie po to, żeby posłuchać organów EngleraRadosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Przedsięwzięciu patronują Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, Proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety ks. prałat płk. Janusz Radzik.
Plan, by poszerzyć ofertę kulturalną Wrocławia o festiwale organowe
Promocja barokowego instrumentu ze św. Elżbiety jest elementem większego planu, by poszerzyć ofertę kulturalną Wrocławia o festiwale organowe. Duże organy znajdują się także w Narodowym Forum Muzyki. Z kolei do katedry na Ostrowie Tumskim po II wojnie światowej trafił jeszcze inny znakomity instrument tego typu – ogromne organy Sauera, wybudowane oryginalnie dla Hali Stulecia. Gdy debiutowały w 1913 roku, były największymi organami świata.
Każdy instrument z tej trójki ma swoje, oryginalne brzmienie. Ten katedralny obecnie przechodzi remont. W połowie 2024 roku został zdemontowany. Trwają prace nad przywróceniem mu dawnej świetności. Duże wyzwanie i zarazem ogromna odpowiedzialność spoczywa na nas, aby organy Sauera odzyskały swój głos i cieszyły kolejne pokolenia wrocławian, dolnoślązaków oraz gości z Polski i całego świata. Prace prowadzi konsorcjum z Zakładami Organowymi „Zych” jako liderem. Na dziś koszt remontu organów katedralnych to 17 mln złotych. Prowadzone są również rozmowy ze sponsorami.
- W lutym powinien być gotowy projekt remontu, który dotyczy nie tylko samego remontu instrumentu, ale i towarzyszących prac budowlanych. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę prace ruszą pełną parą. Integralną częścią prac przy odnowieniu organów jest przebudowa i wzmocnienie empory organowej. Nasze zaangażowanie i podejmowane działania przy odnowieniu instrumentu Sauera stanowią wyraz naszej troski o odnowę dziedzictwa kulturowego Wrocławia – mówi Włodzimierz Patalas, sekretarz Miasta.
Remont katedralnych organów Sauera powinien dobiec końca w 2027 roku.
Bezpłatny wstęp na koncerty 2025
Wstęp na wszystkie koncerty organizowane przez Miasto w bazylice św. Elżbiety jest bezpłatny. Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła św. Elżbiety i pamiętać, aby przybyć trochę wcześniej, jeśli pragniemy znaleźć miejsce siedzące.
Koncerty 2025:
- 31 stycznia (piątek), godz. 19.00
Program koncertu 31 stycznia (piątek)
Program koncertu składa się z mistrzowskich prezentacji dzieł organowych w wykonaniu Piotra Rojka, znakomitego organisty, artysty o ugruntowanej pozycji, wrocławianina, profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Prezentacje organowe przedzielone zostaną wykonaniem Mszy G-dur Franza Schuberta na orkiestrę, chór i solistów. Utwór zostanie wykonany przed ołtarzem tak aby publiczność miała bezpośredni kontakt z wykonawcami.
Program:
- Felix Mendelssohn - Sonata f-moll op.65 nr 1 (wyk. Piotr Rojek-organy),
- Mistrzowskie improwizacje organowe (wyk. Piotr Rojek-organy),
- Franz Schubert – Msza G-dur D.167 na orkiestrę, chór i solistów (wyk. połączone chóry i soliści pod dyr. Alana Urbanka).
Wykonawcy koncertu 31 stycznia
Zespół wykonawczy (orkiestra, chór, soliści) liczyć będzie około 60 osób.
- Agata Chodorek – sopran
- Przemysław Borys – tenor
- Tomasz Łykowski - bas
- Piotr Rojek – organy
- Alan Urbanek - dyrygent
- Uniwersytecka Orkiestra Kameralna (17 artystów muzyków)
- Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej (przygotowanie chóru: Małgorzata Sapiecha-Muzioł)
- Chór Ars Cantandi Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (przygotowanie chóru: Anna Grabowska-Borys)
- Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium
- Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (przygotowanie chóru: Alan Urbanek).
Organy w św. Elżbiecie jak Feniks z popiołów
Nazywane „głosem Śląska” organy zaczął budować w 1750 r. Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 r. strawił bazylikę pw. św. Elżbiety. Z organów zachowały się wówczas nadpalone figury oraz ornamenty.
Dopiero w 2011 rok została podjęta (podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej) decyzja o odbudowie organów. W obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie ówczesny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, deklarując także, że miasto opłaci etat organisty, który w sezonie turystycznym będzie dawał koncerty i podkreślał, iż instrument mógłby być jednym z filarów festiwali organowych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska.
Galeria zdjęć
W 2017 roku Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia ogłosił przetarg na rewitalizację wnętrza kościoła pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, poprzez rekonstrukcję organów Michaela Englera, a rok później podpisana została umowa na rekonstrukcję bezcennego instrumentu w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
Sygnatariuszami byli Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum (Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN (lider konsorcjum), Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe). Prace ruszyły w 2020 roku.
To rekonstrukcja na skalę światową, tak pod kątem logistycznym, jak i merytorycznym i artystycznym. Podobne wydarzenie zdarza się bardzo rzadko.prof. Piotr Rojek, organista, Akademia Muzyczna we Wrocławiu
Dziś zrekonstruowane organy mają 3468 piszczałek, w tym 683 drewniane, największa mierzy 14 metrów, najmniejszą – 6-milimetrową dojrzymy z trudem. Zużyto 4,5 kg złota na ozdobienie samego instrumentu.