MagDuś Duo – koncert kameralny z cyklu Współbrzmienia

MagDuś Duo – koncert kameralny z cyklu Współbrzmienia

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na koncert fenomenalnego duetu MagDuś, który tworzą pianistka Magdalena Duś i saksofonista Bartłomiej Duś.

Nowy sezon koncertowy w Muzeum Pana Tadeusza rozpoczniemy kompozycją Przemysława Szczotki, który napisał Simbiosis specjalnie dla duetu MagDuś. Główny motyw melodyczny oparł na dźwiękach, które symbolizują kolejne litery tworzące nazwę zespołu, czyli: mi (M), la (A), G (G), D (D), ut (U), si (Ś). Tytuł utworu odnosi się nie tylko do symbiotycznej zależności dwóch artystów, tworzących MagDuś, lecz także do ścisłego przenikania się muzycznych partii fortepianu i saksofonu. Tę sonorystyczną kompozycję współtworzą również szumy i szmery, które uzupełniają brzmienia instrumentów. Dzieło dofinansowano z MKiDN w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca z 2018 roku.

Następnie duet wykona Suitę z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa. Aranżacja proponowana przez MagDuś to transkrypcja suity na skrzypce i fortepian, opracowanej przez Lydię Baich i Matthiasa Fletzbergera. Utwór stanowi amalgamat różnych fragmentów z pierwszej i drugiej suity orkiestrowej Prokofiewa.

Ostatnia kompozycja, która zabrzmi podczas recitalu, to Sonata na saksofon altowy i fortepian Williama Albrighta. Albright był amerykańskim organistą, który tworzył na organy muzykę określaną jako ragtime. Jego sonata to wielobarwne dzieło, składające się z kilku części.

Promocja:

Z okazji inauguracji nowego sezonu koncertów kameralnych, 11 listopada 2018 o godzinie 16.15 zapraszamy wszystkie osoby, które zakupią bilet na koncert MagDuś Duo na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza z przewodnikiem.

Program:

  • Przemysław Szczotka – Simbiosis
  • Sergiusz Prokofiew – Suita z baletu Romeo i Julia
  • William Albright – Sonata na saksofon altowy i fortepian

Bilety: 30 zł, liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane (bilety dostępne online oraz w kasach muzeum).

O artystach:

Duo MagDuś 

Formacja została założona w 2012 roku w Katowicach przez utalentowanych polskich muzyków: pianistkę Magdę Duś i saksofonistę Bartka Dusia. W świecie globalizacji i jednolitości MagDuś wyróżnia się nowatorskim podejściem do brzmienia, młodzieńczą fantazją oraz perfekcją muzykowania kameralnego. Ich gra jest szczera oraz pełna pasji i, mimo dwóch zróżnicowanych osobowości, łączy się w harmonijną całość.

Kameralistyka to dla nich coś więcej niż muzyka, to także filozofia życia, dzięki której dwa osobne brzmienia mogą zamienić się w idealny duet. W 2013 roku duet zdobył II nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi, a rok później, w 2014 roku, nagrodę publiczności oraz II nagrodę w prestiżowym konkursie kameralnym „Salieri-Zinetti” w Weronie we Włoszech.

W 2012 roku nakładem wydawnictwa Classic Clips ukazała się debiutancka płyta Malinconico zawierająca utwory kompozytorów francuskich XX wieku. W 2017 roku MagDuś został laureatem programu artysta-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca, a rezydencja odbywała się w Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. MagDuś Duo to zespół o nieograniczonych możliwościach programowych.

Ze względu na nieliczny repertuar oryginalny, MagDuś często aranżuje utwory z tzw. wielkiej literatury fortepianowej, skrzypcowej, wiolonczelowej, czy też nawet orkiestrowej. W ten sposób powstała brawurowa wersja Le grand tango, poruszająca Suita z baletu Romeo i Julia Prokofiewa czy też nowe wersje fortepianowych utworów Claude'a Debussy’ego.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

 

Komentarze