Recital klarnetowo-fortepianowy: Agata Piątek & Magdalena Duś

Recital klarnetowo-fortepianowy: Agata Piątek & Magdalena Duś

W zimowe dni Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na koncert w wykonaniu klarnecistki Agaty Piątek, która wykona Jörga Widmanna, Johannesa Brahmsa oraz Jeana Françaix.

Jörg Widmann – twórca Fantazji, która otworzy lutowy „Salon dźwięków romantycznych” – jest niemieckim klarnecistą i kompozytorem. Ukończył to dzieło, mając zaledwie dwadzieścia lat, w 1993 roku. Widmann często sam wykonuje własne utwory. Jedną z najsławniejszych interpretacji Fantazjizaproponował na uroczystości zorganizowanej w 2010 roku z okazji 80. urodzin Waltera Finka, niemieckiego mecenasa kultury i miłośnika nowej muzyki. Kompozytor, który jednocześnie jest wirtuozem, wykonującym napisane przez siebie dzieła, to typowo romantyczny typ artysty (przykłady można mnożyć, wirtuozami-kompozytorami był m.in. Chopin, Liszt czy Paganini).

Podczas recitalu wykonana zostanie również Sonata Es-dur op. 120 Johannesa Brahmsa. Kompozytor napisał ją w 1894 roku wraz z Sonatą f-moll, chociaż w 1890 roku stwierdził, że nie będzie więcej komponować. Zainspirowany jednak sposobem gry klarnecisty Richarda Mühlfelda, już w 1891 roku ukończył Trio klarnetowe a-moll. Zarówno trio, jak i obie wspomniane sonaty zostały zadedykowane Mühlfeldowi, którego Brahms nazywał żartobliwie „Panną Klarnet”. Recital zamknie Tema con Variazioni Jean’a Françaix. Dzieło powstało w 1974 roku na zamówienie Konserwatorium Paryskiego i zadedykowane zostało wnukowi kompozytora – Olivierowi. Temat utworu jest sześciokrotnie przekształcany w sposób wariacyjny. Kompozycja ma pogodny, jazzujący charakter.

Program:

  • Jörg Widmann – Fantasie
  • Johannes Brahms – Sonata Es-dur op. 120
  • Jean Francaix – Tema con Variazioni

czas trwania: 40’

Agata Piątek – klarnecistka. Studentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Arkadiusza Adamskiego, prof. AM. Jest laureatką trzydziestu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do najważniejszych osiągnieć można zaliczyć m.in: udział w półfinale 4th International Clarinet Competition w Ghent, II miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Warszawie, I miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu Zdroju, I miejsce oraz Judges Distinction Award w American Protege International Music Talent Comepetition w Nowym Jorku, II miejsce w IV Europejskim Kongresie Klarnetowym w Katowicach, I miejsce w Ogólnopolskim Przesłuchaniu CEA Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy. Agata Piątek występowała w wielu miejscach w Polsce i za granicą, m.in w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Jako solistka występowała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej. W 2015 roku wzięła udział w mistrzowskim międzynarodowym kursie muzycznym „Morningside Music Bridge” w Calgary w Kanadzie, podczas którego uczestniczyła w nagraniu płyty „Morningside Music Bridge Highlights Collection”. Swoje umiejętności szkoliła m.in. u takich profesorów jak: Alessandro Carbonare, Franklin Cohen, Andreas Sundén, Florent Héau, Karel Dohnal, Gabor Varga czy Igor Františák. Sześciokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Częstochowy, stypendystka Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka XII edycji programu stypendialnego „Młoda Polska”.

Magdalena Duś – pianistka, kameralistka, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą w 2006 r.ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak. W latach 2007-2014 otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w tym Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej (za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce). W roli pianisty-kameralisty występowała na wielu festiwalach, m.in. „Kolory Polski”, „Wszystkie Mazurki Świata”, „Plus pour la Culture” w Luksemburgu, „Summerwinds Munsterland” w Niemczech, „St Petersburg International Festival”, „SaxFest” w Wiedniu, „Artenetra” we Francji. Współpracowała z fundacjami „Młoda Muzyka Śląska” i „Cultura Animi” oraz ze stowarzyszeniami artystycznymi „Uwagi wARTe” i „Zdolni Do Wszystkiego”. W 2012 roku nakładem niemieckiego wydawnictwa Classic Clips, ukazała się płyta nagrana w duecie z saksofonistą Bartłomiejem Dusiem – „Malinconico”.

Współpraca duetu o nazwie „MagDuś” zaowocowała II nagrodą w XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (kwiecień 2013) oraz II nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych Salieri-Zinetti w Weronie (wrzesień 2014, Włochy). W 2014 roku Magdalena Duś była oficjalnym pianistą-korepetytorem w kolejnej edycji International Hülsta Woodwinds Competition (Münster). Jako kameralistka jest zapraszana do udziału w projektach z wieloma zagranicznymi solistami takimi jak: David Walter, Christopher Hartmann, Christian Hommel, Michael Kofler, János Bálint, Florent Héau, Wenzel Fuchs, Arno Bornkamp, Vincent David. W 2015 roku Magdalena Duś wraz z klarnecistą Arkadiuszem Adamskim i wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę dla wydawnictwa DUX.

W 2017 roku wraz z Bartłomiejem Dusiem została laureatką programu „Artysta-rezydent”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, mającego na celu prezentację i promocję młodych artystów. W lipcu i sierpniu 2017 roku była oficjalnym pianistą-korepetytorem w klasie Davida Waltera na międzynarodowych warsztatach muzycznych we Francji i Niemczech.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-117 Wrocław

Komentarze