wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Zieleń i woda
  4. Wrocławskie Spacery w Zieleni

Przyjdź, poznaj wrocławską przyrodę na żywo: jej charakter, osobowość i zwyczaje, naucz się ją pielęgnować i chronić. Myślą przewodnią „zielonych wypraw” będzie budowanie i kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców poprzez bezpośrednie nawiązywanie relacji z otaczającą przyrodą i wzbudzenie empatii wobec świata istot żywych.

– W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest poznanie przyrody, zaprzyjaźnienie się z nią i nauczenie, jak ją chronić. Dlatego zapraszam mieszkańców na niedzielne spacery. W ich trakcie poznamy różnorodność wrocławskich krajobrazów, odwiedzimy miejsca znane i lubiane, takie jak park Grabiszyński czy Leśnicki, powędrujemy po wrocławskich lasach. Odkryjemy też tereny wciąż nieco dzikie i mało uczęszczane, ale odznaczające się ogromnym bogactwem przyrody, jak grądy na Praczach Odrzańskich, Ślęzoujście czy pola irygacyjne – podkreśla Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Spacery od maja do października

Poznaj, pokochaj i ochroń – to znane przyrodnikom motto będzie nam towarzyszyło w naszych mikrowyprawach. Stworzenie emocjonalnej więzi z przyrodą ułatwia nam jej rozumienie i oswaja lęki, przekonuje, że natura jest wokół nas, a nie „gdzie indziej”, za miastem czy w rezerwacie. Poznając potrzeby i wymagania roślin i zwierząt uczymy się je spełniać i stwarzać przestrzeń do współistnienia.

Spacery będą odbywały się cyklicznie, od maja do października, w wybrane niedziele. Do każdego z miejsc spacerów będzie można dojechać komunikacją miejską i rowerem. Spacery są odpowiednie dla dzieci i osób starszych, odbywają się w tempie „poszukiwawczym”. Czas trwania spaceru to ok. 1,5 h. Najmłodsi uczestnicy otrzymają niespodziankę w postaci książeczki "Ptaki w mieście Wrocław".

Program spacerów (dostosowany do miejsca):

  •  Rozpoznawanie roślin i poznawanie ich biologii, właściwości, wymagań.
  •  Poznawanie fizjonomii zbiorowisk roślinnych.
  •  Czytanie z krajobrazu, rozmowy na temat pamięci miejsca i ludzi.
  •  Dyskusje na temat gospodarowania zasobami przyrody i pielęgnacji zieleni.
  •  Zielnik fotograficzny.
  •  Udział zaproszonych gości (amatorzy i zawodowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych).
  •  Zabawy z roślinnym kluczem (także z kluczem do oznaczania roślin).

Więcej informacji dostępnych tutaj.

Reklama