wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Złap deszcz 2021 - nabór wniosków dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Bartosz Moch,

Zakończył się nabór wniosków dla osób fizycznych do trzeciej edycji programu „Złap deszcz”. O dotację wciąż jednak mogą starać się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Reklama

Złap deszcz to program dotacyjny, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na realizację instalacji do zatrzymywania wody deszczowej w miejscu jej opadu. Przykładem takich instalacji mogą być beczki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy muldy chłonne.

– Podobnie, jak w poprzednich latach, mieszkańcy Wrocławia nas nie zawiedli i wykazali bardzo duże zainteresowanie programem Złap deszcz. W ciągu trzech tygodni otrzymaliśmy 157 wniosków, które wyczerpały tegoroczny budżet – informuje Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Złap deszcz 2021

– Dlatego 13 kwietnia musimy ogłosić zamknięcie programu dla osób fizycznych i zakończenie przyjmowania wniosków dla tej grupy. Natomiast w dalszym ciągu wnioski mogą składać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. To nowość tegorocznej edycji – dodaje dyrektor Brykarz.

Halo Spółdzielcy! Halo Wspólnoty Mieszkaniowe! 10 tys. zł dotacji na instalacje do zbierania deszczówki jest do...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

Nowości tegorocznej edycji

Od tego roku z dotacji mogą skorzystać również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. To najważniejsza i bardzo oczekiwana zmiana.

Kolejna nowość to możliwość wypełniania i złożenia wniosków bez wychodzenia z domu. Można to zrobić poprzez aktywny formularz pdf lub ePUAP.

Fot. UMW

Kwoty dotacji

Bez zmian pozostają zasady ubiegania się o dotacje. Dokumenty należy składać do Wydziału Wody i Energii wraz z opisem planowanego projektu, ale w związku z rozszerzeniem programu o spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe nastąpiło zróżnicowanie kwot przyznawanych dotacji.

Posłuchaj: Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW

– Wzorem lat ubiegłych osoby fizyczne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do 80 % kosztów poniesionych na realizację zadania, przy górnym limicie 5 tysięcy złotych. Natomiast w przypadku spółdzielni i wspólnot maksymalna wysokość dotacji została określona na poziomie 10 tys. zł – informuje dyrektor Brykarz.

Czytaj także: Program dotacyjny Złap deszcz 2021 [WNIOSKI, ZASADY]

Tegoroczny budżet programu „Złap deszcz” wynosi 500 tysięcy złotych. Miasto nie refunduje wydatków poniesionych przed podpisaniem umowy.

Fot. UMW

Ile deszczu możesz złapać – kalkulator

Pożytecznym narzędziem jest kalkulator, dzięki któremu możemy wyliczyć ilość retencjonowanej wody deszczowej. Po wpisaniu danych dotyczące powierzchni dachu, metrażu ścieżek czy tarasów otrzymamy informację, jakiej pojemności zbiornik powinniśmy zamontować.

Wpisz dane i sprawdź, ile deszczu możesz złapać.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę

Polska jest obecnie wśród krajów o najmniejszych zasobach wody w Unii Europejskiej. Zmagamy się w Polsce z suszę letnią. Na tę sytuację wpływają też bezśnieżne zimy, suche jesienie oraz wzrost średniej temperatury, co powoduje jeszcze bardziej intensywne parowanie. Dlatego należy w jak największym stopniu retencjonować wodę opadową. Umiejętne wykorzystanie deszczówki niesie za sobą również walory ekonomiczne: to odciążenie kanalizacji i obniżenie kosztów jej utrzymania.

Sposobów na zatrzymanie wody deszczowej jest wiele. Najprostszym przykładem takiego rozwiązania może być gromadzenie wody w zbiorniku i wykorzystanie jej do podlewania przydomowego ogródka. Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. można zebrać ok. 180 litrów wody.

Na co dzień korzystamy z zasobów wody pitnej i często robimy to bez zastanowienia, nie zdając sobie sprawy, że jej zasoby nie są nieograniczone. Prawie 90% zużywanej codziennie przez nas wody nie ma zastosowania spożywczego, a służy do celów gospodarczych. Jak obliczają ekolodzy aż 50 proc. wody wodociągowej, której używamy na co dzień, moglibyśmy zastąpić deszczówką.

Budynek Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. Hubskiej 8-16, gdzie wykorzystywane są rozwiązania związane z retencją wody, fot. archiwum UMW.

Zalety wykorzystania wód opadowych:

Czy wiesz, że:

Sukces programu „Złap deszcz”

Pierwsza, pilotażowa edycja programu „Złap deszcz”, organizowana w sierpniu 2019 r., okazała się dużym sukcesem. Zainteresowanie było tak duże (złożono aż 143 wnioski o łącznej wartości 600 tysięcy złotych - przyp. red.), że po kilku dniach jej trwania zdecydowano o zwiększeniu puli środków z początkowych 80 do 250 tysięcy złotych. Dzięki temu zostało zrealizowanych blisko 100 wniosków. Średnia wartość dotacji wyniosła 2990 złotych.

Kolejna edycja programu Złap Deszcz wystartowała w lutym 2020 r. Złożono 363 wnioski, zakwalifikowano 218.
Łącznie w 2020 roku Wrocław przeznaczył na realizację programu ok. 700 tys. zł.
Liczba wykonanych (urządzonych) systemów deszczowych to 202, w tym:

Uzyskany efekt ekologiczny: ok. 440 m3, w 2019 r. było to ok. 150 m3.

– Jestem bardzo zadowolony ze stworzonej przeze mnie instalacji na wodę deszczową. Drewniane 200-litrowe beczki w znaczący sposób wpłynęły na estetykę mojego ogrodu. Dzięki „Złap deszcz” mogłem natychmiast zrealizować projekt, o którym myślałem od dłuższego czasu. Zachęcam do wzięcia udziału w programie, moim zdaniem jest to świetne działanie proekologiczne – mówi Marcin Ziomko, jeden z beneficjentów programu „Złap deszcz”.

Marcin Ziomko, jeden z beneficjentów programu „Złap deszcz”, prezentuje swoją instalację na wodę deszczową. Fot. Redakcja

Katalog Dobrych Praktyk

Miasto stworzyło również specjalny poradnik dla mieszkańców, który pozwoli samodzielnie wykonać instalację do łapania deszczówki, czyli Katalog Dobrych Praktyk.

Katalog dobrych Praktyk - Złap deszcz from Wroclaw

Zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi i troska o zatrzymanie deszczu w miejscu jego opadu jest jednym z działań ujętych w Miejskim Planie Adaptacji do zmian klimatu.

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl