wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Jaki był rok 2023 w kulturze we Wrocławiu? Podsumowanie
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż trzech zdjęć: na pierwszym młodzi kobieta i mężczyzna – bohaterowie filmu „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży”, okładka książki Joanny Kuciel-Frydryszak, Krystian Lupa podczas prób do spektaklu we Wrocławiu  fot. mat. prom. i Natalia Kabanow
Kolaż trzech zdjęć: na pierwszym młodzi kobieta i mężczyzna – bohaterowie filmu „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży”, okładka książki Joanny Kuciel-Frydryszak, Krystian Lupa podczas prób do spektaklu we Wrocławiu

Które z wydarzeń w 2023 roku w kulturze warto wspominać? Jakich premier teatralnych, książkowych, muzycznych, muzealnych nie można było przegapić? Przyglądamy się, subiektywnie, temu, co było w 2023 wyjątkowe w kulturze. Wielkim hitem okazały się: premiera kręconego we Wrocławiu filmu „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży”, ogólnopolski sukces książki „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak czy frekwencja wystawy malarstwa Zdzisława Beksińskiego.

Reklama

Filmowo we Wrocławiu w 2023

To był rok filmów i seriali kręconych we Wrocławiu.

Najbardziej hitowym był, rzecz jasna, hollywoodzki blockbuster „Igrzyska Śmierci: Ballada ptaków i węży” w reż. Francisa Lawrence'a, która miała premierę w listopadzie w Kinie Nowe Horyzonty, a zdjęcia do tego filmu powstały m.in. w Hali Stulecia (w lipcu 2022 roku).

Każdy taki projekt jest okazją do dodatkowej reklamy i zaproszenia turystów podążających śladem ulubionych filmów. Takie produkcje to także konkretne pieniądze, które bezpośrednio trafiają do lokalnych przedsiębiorców, hotelarzy, restauratorów, a pośrednio także w formie podatków do budżetu Wrocławia.
Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu

W styczniu widzowie TVP 1 obejrzeli pierwszy odcinek serialu „Dom pod Orłami” w reż. Waldemara Krzystka, który był kręcony m.in. we Wrocławiu. Akcja zaczyna się latem roku 1997. Marianna (Sonia Mietielica) studentka architektury, wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, do matki Heleny Lach (Agnieszka Mandat) i babci Zofii Szablewskiej (Małgorzata Zajączkowska) akurat wtedy, gdy Wrocław zalewa powodziowa fala.  

Pod koniec stycznia cieszyliśmy się z nominacji do Oscara dla filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego. Miasto Wrocław było współproducentem filmu o niezwykłej podróży wrażliwego na świat i ludzi osiołka. I choć zdjęć w mieście nie kręcono, jak podkreślał w rozmowie z wroclaw.pl reżyser, Wrocław jest w filmie reprezentowany jak pierwsze miasto w Polsce, które zakazało w swoim obrębie cyrków ze zwierzętami. 

W lutym premierę miał film „Filip” w reż. Michała Kwiecińskiego, ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda, do którego zdjęcia powstawały we Wrocławiu, m.in. przy Szajnochy, na placu Uniwersyteckim, w Villi Colonia. 

To rozpoczynająca się w 1941 roku historia młodego polskiego Żyda Filipa, który po życiowej tragedii musi zmienić życie i zostaje kelnerem w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie, gdzie udaje Francuza. Korzystając ze wszystkich uroków świata, choć staranna mistyfikacja i frankfurckie życie Filipa też się rozpadnie. 

Wrocław zagrał w tej produkcji niemiecki Frankfurt, ale w filmie zobaczymy też miejsca na Dolnym Śląsku.

W marcu Patryk Vega kręcił we Wrocławiu swój nowy film, pierwszy międzynarodowy.

Akcja, jak zapowiedział w rozmowie dla wroclaw.pl reżyser, rozgrywa się na przestrzeni sześćdziesięciu lat, a zaczyna w latach 60. ubiegłego stulecia i dociera do 2023 roku. W nowym filmie Wrocław imituje Leningrad w latach 60. i Petersburg w latach 90. XX wieku.

W maju, podczas festiwalu Docs Against Gravity, premierę miał dokument „Wózkers” Jarosława Perduty o zmarłym niedawno Bartku „Skrzyni” Skrzyńskim, znanym wśród wrocławian dziennikarzu, społeczniku, dyrektor miejskiego Biura Wrocław bez barier, który z determinacją i wielkim sercem walczył o sprawy osób z niepełnosprawnością. 

W lipcu reżyser Krzysztof Skonieczny (jego serial „Ślepnąc od świateł”, zrealizowany dla HBO, był jednym z największych hitów ostatnich lat) kręcił we Wrocławiu, swoim rodzinnym mieście, długi metraż, czyli film „Wrooklyn Zoo”. To opowieść o miłości skejtera i romskiej dziewczyny. Film, dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Wrocław, zobaczymy na ekranach w 2024 roku.

Pod koniec września premierę kinową miał kręcony we Wrocławiu film „Doppelgänger. Sobowtór” Jana Holoubka. Miasto zagrało Strasburg z lat 70. i 80, bo wtedy rozgrywa się akcja obrazu, w tle są wydarzenia polskie – Sierpnia '80, stanu wojennego, a potem okresu transformacji ustrojowej. A zdjęcia do szpiegowskiego dramatu powstawały m.in. przy ul. Ruskiej, przed hotelem Monopol, w Sukiennicach, na Legnickiej 40, przy Kopernika, Rodakowskiego, Ofiar Oświęcimskich, Łaciarskiej.

Pod koniec listopada na platformę Netflix trafił 12-odcinkowy serial „Erynie” w reż. Borysa Lankosza na podstawie czterech powieści Marka Krajewskiego: „Erynii”, „Liczb Charona”, „Rzek Hadesu” i „W otchłani mroku”. Akcja toczy się w latach 30. XX wieku we Lwowie oraz w 1946 roku we Wrocławiu, a rolę Edwarda Popielskiego gra Marcin Dorociński. Zdjęcia kręcono m.in. we Wrocławiu.

Wystawy we Wrocławiu w 2023

Od stycznia można oglądać wyjątkową wystawę „Golgota Wschodu” w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Redemptorystów (Wittiga 10).

Tytułową Golgotą Wschodu jest dla Polaków od kilkuset już lat Syberia, dokąd zsyłano jeszcze żołnierzy Stefana Batorego, choć w historii zapisały się przede wszystkim wywózki po powstaniach - listopadowym i styczniowym, a zwłaszcza masowe wywózki w latach 1940-1941, kiedy w głąb Związku Radzieckiego mogło trafić nawet 800 tys. osób.

Wystawa to lekcja historii o zesłańcach z bezcennymi pamiątkami przywiezionymi przez zesłańców z Sybiru i latami przechowanych w rodzinnych archiwach. Przestrzeń została świetnie dostosowana do zbiorów i ekspozycji.

 

Wiosną wystartowała w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa „Moda stanu wojennego”. Poprowadziła nas przez lata 80., a kuratorki – Małgorzata Możdżyńska-Nawotka i Maria Duffek-Bartoszewska – skonstruowały ją tak, aby pokazać, jak wielka historia, poprzez ubrania, akcesoria mody, odbijała się w indywidualnych losach, w życiu pojedynczych ludzi.

Od maja do grudnia w ratuszu królowała wystawa „Śląsk: kraina porcelany”, dowód na to, że nieprzypadkowo produkty z naszych stron trafiały na stoły w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Były wspaniałe! Na ekspozycji podziwialiśmy ponad 300 obiektów z kolekcji Muzeum Śląskiego w Görlitz. I łezka się zakręciła, bo z dawnej świetności porcelanowego imperium pozostało niewiele – tylko Fabryka Porcelany w Jaworzynie Śląskiej. 

W lipcu otwarta została jedna z najbardziej spektakularnych wystaw ostatnich lat w Muzeum Narodowym – „Szaleństwo rokoka!” w Pawilonie Czterech Kopuł. To rzeczywiście prawdziwe szaleństwo, można śmiało powiedzieć – orgia dla zmysłów i prawdziwe wyzwanie dla intelektu.

Za sprawą wielomiesięcznej pracy 17 kuratorów z wielu dziedzin sztuki przekonamy się, jak bogaty, fascynujący i ożywczy był styl rokoko i jak wybrzmiał na Śląsku ostatni akord epoki baroku. Zobaczcie ponad 500 eksponatów w Pawilonie Czterech Kopuł, w tym wiele rarytasów. Wystawa potrwa do 14 stycznia 2024.

We wrześniu otwarto w Muzeum Pana Tadeusza wystawę „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” (można ją oglądać jeszcze do 28 stycznia). O kobietach, które choć nie walczyły z bronią w ręku, ale pomagały powstańcom, żywiły zesłańców, nosiły żałobę określając swoje patriotyczne poglądy, pisały manifesty i wreszcie solidarnościowe pieśni. To świetna okazja, by nadrobić zaległości w feministycznej edukacji i przyjrzeć się, jak wyemancypowane kobiety zmieniły polską rzeczywistość.  

W listopadzie prawdziwym frekwencyjny bank zaczęła rozbijać wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego w hali IASE (obejrzymy ją do 18 lutego).

Na czarnym płótnie rozwieszono 45 obrazów tragicznie zmarłego malarza z Sanoka, a punktowe oświetlenie z ciemności wydobywa jego katastroficzne wizje. Na wystawie oprócz obrazów można też uczestniczyć w multimedialnym wykładzie (35 minut) i pokazie multimedialnym (25 minut). Lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Beksińskiego.

Muzyka we Wrocławiu w 2023

Od marca w budynku przy Piłsudskiego 19 swoją nową siedzibę znalazł Impart (pod nazwą Impart Centrum). Dawny budynek filharmonii posłużył nowym koncertowym celom. Widownia z krzesłami jest ta sama, ale scena – z filharmonicznej – zamieniła się w teatralną. Ma 10 m szerokości, 9,5 m głębokości, 7,30 wysokości. Ze środków finansowych Strefa Kultury Wrocław, operator tego miejsca, kupiła też sprzęt oświetleniowy i akustyczny do Klubu Firlej, który, w nowej odsłonie także działa od marca.

W marcu Radzimir Dębski zaprezentował, wspólnie z NFM Filharmonią Wrocławską, utwory Krzysztofa Pendereckiego i własne w wyjątkowym projekcie w Hali Stulecia. – Uważałem Krzysztofa Pendereckiego za kogoś bardzo poważnego, sławnego, potem przekonałem się, że był rockandrollowcem, bezkompromisowym twórcą. Jego utwory wynikały z buntu – przekonywał Radzimir Dębski, kompozytor, twórca hip-hopu w rozmowie dla wroclaw.pl.

21 kwietnia do NFM-u zjechały się gwiazdy muzyki poważnej na galę International Classical Music Awards 2023. Nagroda jest przyznawana od 2011 roku, a polskie miasta już dwukrotnie były gospodarzami ceremonii (Warszawa i Katowice). W roli głównej wystąpiła m.in. NFM Filharmonia Wrocławska pod batutą maestra Giancarla Guerrera, a Andrzej Kosendiak odbierał Nagroda ICMA 2023 dla NFM za specjalne osiągnięcia.

Prestiżowy laur instytucja zawdzięcza, jak podkreślali członkowie kapituły, nowoczesnemu obiektowi, który spełnia najwyższe światowe standardy, a także szerokiej działalności artystycznej. „Dzięki temu NFM staje się wzorem do naśladowania” – dodali jurorzy.

1 maja pobiliśmy na rynku Gitarowy Rekord Świata – legendarne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa zagrało razem 7967 gitarzystów i gitarzystek.

Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z drona autorstwa Janusza Krzeszowskiego. Widać na nich potężny tłum ludzi (kliknijcie poniżej). 

Literatura we Wrocławiu w 2023 

25 stycznia premierę miał „Pan Wyrazisty” – opowiadanie graficzne, które Olga Tokarczuk stworzyła razem z ilustratorką Joanną Concejo. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Format. Tekst jest o panu, który spróbuje odzyskać utracony skarb – nieskazitelnie piękną twarz. Graficzna historia jest przede wszystkim dla dorosłych i młodzieży. To druga książka Tokarczuk po otrzymaniu Nobla.

W kwietniu Rada Miejska głosowała i zdecydowała, że to Marek Krajewski otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus). Pisarz, autor serii powieści o komisarzu Eberhardzie Mocku i śledczym Edwardzie Popielskim, najwyższą godność nadawaną przez władze miasta otrzymał w dniu Święta Wrocławia (24 czerwca).

W maju miała premierę książka „Chłopki” wrocławianki Joanny Kuciel-Frydryszak. Zaczęła bić rekordy popularności, sprzedało się ponad 200 tys. egzemplarzy. – Książka opowiada o czasach, kiedy polską, mocno zacofaną wieś, doświadczył kryzys, stąd życie kobiet wiejskich polegało na znoju i zmaganiu – tłumaczy Joanna Kuciel-Frydryszak. Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

Książka powstała w ramach stypendium prezydenta Wrocławia.

19 i 20 maja (od 20.00-23.00) udostępniono dla zwiedzających krypty kościoła Dominikanów.  Wszystko za sprawą czytania sensorycznego, czyli takiego przedstawiania historii zebranym, by oddziaływała na nich nie tylko treść, ale aby wyostrzyli też zmysły – węch, dotyk i słuch, które sprawiły, że opowieść (a zaprezentowany był fragment „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego) odebraliśmy zupełnie inaczej.

Książka „Pawilon małych ssaków” wrocławianina Patryka Pufelskiego, obecnie inspektora ds. hodowli w Wydziale Ssaków Naczelnych ZOO, znalazła się na długiej liście nominacji do Nagrody Literackiej „Nike” 2023. Tom ukazał się nakładem krakowskiego Karakteru, a tak niezwykły debiut (dziennik prowadzony w okresie pandemii) zdarza się naprawdę rzadko.  

Do końca października działała na pl. Legionów 14 księgarnia „Wratislavia”. 

Przetrwała ponad 60 lat i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc wśród wrocławskich czytelników. Ale właściciel nie ukrywał, że podwyżka czynszu, pandemia, wojna na Ukrainie i internetowa sprzedaż książek doprowadziły do tego, że prowadzenie księgarni się nie opłaca. We Wratislavii kupimy książki, artykuły papiernicze i zabawki tylko do końca października.

W listopadzie miała premierę książka „Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków, 1944-1946” prof. Grzegorza Hryciuka (Wydawnictwo Literackie), poruszająca epopeja o ponad 800 tysiącach naszych przodków wysiedlonych z południowo-wschodnich ziem II Rzeczypospolitej na ziemie poniemieckie.

Prof. Grzegorz Hryciuk jest od lat związany z Uniwersytetem Wrocławskim i zajmuje się badaniami zagadnień narodowościowych Europy Środkowo-Wschodniej i problemami przymusowych migracji na jej terenie. Książka „Przesiedleńcy”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to plon wielu lat jego pracy.

Teatr we Wrocławiu w 2023

W marcu na scenie Piekarni reżyserka Małgorzata Wdowik zrealizowała spektakl „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy jest adaptacją nagrodzonej międzynarodowym Bookerem powieści Marieke Lucasa Rijneveld. Małoletnia bohaterka książki doświadczyła śmierci brata i stara się poukładać rodzinny świat po tej tragedii. Śmierć najbliższej osoby to niepowetowana strata, która zmienia nasze życie. Niesamowite przedstawienie!

18 listopada spektaklem „Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”, zadebiutowała utworzona przy Instytucie Grotowskiego scena ukraińska. Twórczyniami teatru są trzy ukraińskie aktorki z Grupy Teatralnej GAS: Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan i Vasylyna Martseniuk. Panie postawiły sobie za cel stworzenie przestrzeni, dzięki której głos ukraińskiej mniejszości wzbogaci kulturalne krajobrazy Wrocławia. 

4 grudnia w Piekarni jeden jedyny pokaz work-in-progress „Balkony - pieśni miłosne” w reż. Krystiana Lupy (czyli próba generalna z udziałem reżysera), jedno z wydarzeń sezonu teatralnego 2023/2024 we Wrocławiu! Krystian Lupa powrócił do Wrocławia, gdzie zrealizował niegdyś swoje słynne spektakle, m.in. „Immanuela Kanta” i „Wycinkę Holzfällen”. Tym razem przygotował spektakl na podstawie tekstu hiszpańskiego poety i dramaturga Federica Garcii Lorki. W obsadzie zobaczyliśmy m.in. Annę Ilczuk, Tomasza Lulka, Halinę Rasiakówną.

Katarzyna Kalwat za reżyserię spektaklu „Finnegans W/Fake” w Teatrze Polskim w Podziemiu otrzymała w grudniu Wrocławską Nagrodę Artystyczną 2023 w dziedzinie Teatr (za unikatowy język teatralny łączący wirtuozerską muzykę Wojciecha Blecharza z jednym z najbardziej zagadkowych dzieł Jamesa Joyce'a).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, Katarzyna Kalwat, laureatka w dziedzinie Teatr, Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM</p> Oleksandr Poliakovsky
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, Katarzyna Kalwat, laureatka w dziedzinie Teatr, Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM

Dziękując za to wyróżnienie, chciałam podziękować całej mojej ekipie realizacyjnej, bez której zrobienie tego spektaklu nie byłoby możliwe. Dużo czasu zajęło mi rozkodowanie samego materiału językowego Joyce’a tak, żeby w swojej niekomunikatywności stał się komunikatywny z odbiorcą
Katarzyna Kalwat, laureatka w dziedzinie Teatr

Wrocławska Nagroda Artystyczna 2023 – nagrodzeni ludzie kultury 

Reżyserka Katarzyna Kalwat w kategorii teatr, chórmistrzyni Małgorzata Podzielny w kategorii muzyka poważna, Michał Zygmunt w kategorii muzyka rozrywkowa i ex aequo Paweł Baśnik oraz Joanna Kobyłt w kategorii sztuki wizualne tegorocznymi laureatami Wrocławskiej Nagrody Artystycznej za sezon 2022/2023. Nagrody wręczyli w NFM wiceprezydent Jakub Mazur i dyrektor Wydziału Kultury Jerzy Pietraszek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl