wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa „Golgota Wschodu” o zesłańcach na Sybir, ich życiu, sytuacji politycznej od 23 stycznia. To trzeba zobaczyć!

Wystawa „Golgota Wschodu” o zesłańcach na Sybir, ich życiu, sytuacji politycznej od 23 stycznia. To trzeba zobaczyć!

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Tytułową Golgotą Wschodu jest dla Polaków od kilkuset już lat Syberia, dokąd zsyłano jeszcze żołnierzy Stefana Batorego, choć w historii zapisały się przede wszystkim wywózki po powstaniach - listopadowym i styczniowym, a zwłaszcza masowe wywózki w latach 1940-1941, kiedy w głąb Związku Radzieckiego mogło trafić nawet 800 tys. osób. Wystawa w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy Kościele Redemptorystów we Wrocławiu to lekcja historii o zesłańcach.

Reklama

Wystawa o dramacie zesłańców dostępna od 23 stycznia

Ludzie wyrwani siłą ze swoich domów, zmuszeni do trwającej tygodniami podróży w nieludzkich warunkach, do zamieszkania w obcej ziemi i strasznym dla ludzi klimacie, wreszcie do pracy ponad siły, pod nadzorem bezwzględnych strażników.

W opowieściach o Sybirze powtarzają się słowa „walka o przetrwanie”, „nieludzkie warunki”, „codzienne bohaterstwo”, „walka matki o życie dzieci” czy „marzenie o powrocie do ojczyzny”. Opowieść o Sybirze, jaką stworzono w sanktuarium Golgoty Wschodu przy klasztorze Redemptorystów, została przedstawiona tak, aby dzisiejszym zwiedzającym przybliżyć zarówno okoliczności polityczne, w jakich doszło do wywózek na Sybir, czy w jakich zakłamywano historię po wojnie aż do 1989 roku.

<p>Wystawa &bdquo;Golgota Wschodu&rdquo; w w Sanktuarium Golgoty Wschodu w kościele Ojc&oacute;w Redemptoryst&oacute;w</p> fot. Tomasz Hołod
Wystawa „Golgota Wschodu” w w Sanktuarium Golgoty Wschodu w kościele Ojców Redemptorystów

Cenne są jednak przede wszystkim dokumenty, zdjęcia, wspomnienia, bo dzięki nim wiemy, jak żyli i radzili sobie Sybiracy.  

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 23 stycznia do 30 września. Wstęp jest wolny.  

Wywózki na Sybir – jeszcze od czasów Stefana Batorego

Niektórzy badacze są zdania, że to żołnierze Stefana Batorego (pojmani podczas wojen z Moskwą) byli pierwszymi zesłańcami na Sybir, choć, oczywiście, największe wywózki rozpoczęły się jako pokłosie zrywów wyzwoleńczych. 

Aż 20 tysięcy (w tym 1000 oficerów) trafiło w głąb Rosji po powstaniu listopadowym (jednocześnie przymusowo wcielono 20 tysięcy młodych mężczyzn do kompanii aresztanckich), a po powstaniu styczniowym liczba wywiezionych na Sybir sięgała nawet 24 tysięcy osób (a dodatkowo pojechało z nimi wielu członków rodzin, zwłaszcza żony). Co ważne, w okresie miedzy powstaniami do carskiego wojska wcielono przymusowo od 200 do 300 tysięcy młodych Polaków.

<p>Romuald Traugutt, generał Powstania Styczniowego&nbsp;</p> fot. Tomasz Hołod
Romuald Traugutt, generał Powstania Styczniowego 

Nic nie może jednak równać się z szeroko zakrojoną przez Sowietów akcją wywózek w latach 1940-41. Według niektórych historyków liczba może oscylować nawet wokół miliona (a z pewnością 800 tysięcy). Pierwszy transport wyruszył na Sybir 10 lutego 1940 roku, zaś miesiąc później decydowano już o wymordowaniu polskich oficerów w sowieckich obozach jenieckich (egzekucje rozpoczęły się w w kwietniu 1940 roku).

Nie wszyscy wiedzą, że w pociągach jadących w lutym na Wschód było wiele rodzin polskich jeńców, a Sowieci, pozwalając oficerom na pisanie listów do domu, stworzyli bazę danych adresów i wkrótce  represje dotykały też żony, dzieci i pozostałych krewnych polskich oficerów.

Trudno oszacować, ilu Sybiraków przyjechało po wojnie do Polski. Może to być ok. 400–450 tysięcy osób. Na Dolnym Śląsku osiedliło się nawet 40 tysięcy przybyłych Sybiraków.

<p>Wystawa &bdquo;Golgota Wschodu&rdquo; w w Sanktuarium Golgoty Wschodu w kościele Ojc&oacute;w Redemptoryst&oacute;w</p> fot. Tomasz Hołod
Wystawa „Golgota Wschodu” w w Sanktuarium Golgoty Wschodu w kościele Ojców Redemptorystów

Sybiracy organizują sanktuarium i Izbę Pamięci

Obecna wystawa to nie tylko zasługa współpracy między związkiem Sybiraków a Centrum Historii Zajezdnia, które w nowoczesny, czytelny dla zwiedzających sposób zaaranżowało przestrzeń  Sanktuarium Golgoty Wschodu przy klasztorze Ojców Redemptorystów przy ul. Wittiga 10. To przede wszystkim konsekwentna, wieloletnia praca Związku Sybiraków, reaktywowanego w 1988 staraniem dziennikarki Urszuli Lubeckiej.  

W komunistycznej jeszcze rzeczywistości zainteresowanie dołączeniem do środowiska Sybiraków było ogromne. Na spotkaniu, zamiast kilkudziesięciu gości, zjawiło się ponad 500 osób. Pozbawieni wsparcia ze strony ówczesnych władz Sybiracy, opiekuna znaleźli w redemptoryście, ojcu Stanisławie Golcu.

Dzięki niemu na terenie klasztoru Redemptorystów przy ul. Wittiga 10 we Wrocławiu zaczęło powstawać Sanktuarium Golgoty Wschodu, a także Izba Pamięci, w której rozpoczęto gromadzenie bezcennych pamiątek przywiezionych przez zesłańców z Sybiru i latami przechowane w rodzinnych archiwach. To sami Sybiracy z ojcem Golcem, kupili gabloty i właśnie w tej przestrzeni pokazywali swoje zbiory. Dziś przestrzeń została świetnie dostosowana do zbiorów i ekspozycji „Golgota Wschodu”. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama