„Filip” – ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda
Ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda w reżyserii Michała Kwiecińskiego zdobyła Srebrne Lwy na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (a nagrody otrzymali też Michał Sobociński za zdjęcia i Dariusz Krysiak za charakteryzację, zaś grający tytułową rolę Eryk Kulm Jr. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego). Teraz film jest dostępny do obejrzenia na platformie Netflix.
Akcja „Filipa” rozpoczyna się w 1941 roku w warszawskim getcie, gdzie tytułowy bohater, młody polski Żyd, ze swoją ukochaną Sarą przygotowują się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny. Premiera kończy się tragedią, a Filip musi zmienić swoje życie. W 1943 roku widzimy go ponownie, tym razem jako kelnera w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie, gdzie udaje Francuza.
W samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Czeka go jednak znowu życiowa wolta, a starannie zbudowana mistyfikacja i frankfurckie życie Filipa rozpada się na oczach widzów jak domek z kart.
Warto obejrzeć ten niezwykły film. Zwłaszcza że na ekranie wyczarowano z polskich lokacji zupełnie niesamowite kadry. Zdjęcia powstawały m.in. we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (w Jeleniej Górze i w pałacu w Bożkowie).
Wrocław jako Frankfurt w filmie „Filip”
We Wrocławiu zdjęcia do „Filipa” w reż. Michała Kwiecińskiego powstawały pod koniec sierpnia 2021 roku, a filmowcy spędzili w mieście ponad tydzień. Najbardziej ukochali sobie ulicę Szajnochy. To tutaj w filmie znajduje się wejście do ekskluzywnego Park Hotelu we Frankfurcie, gdzie Filip pracuje jako kelner.
Zdjęcia kręcone na ulicy Szajnochy
Galeria zdjęć
Co ciekawe, Filip w filmie wchodzi do hotelu z ulicy Szajnochy, przechodzi do restauracji (te sceny kręcono w hali zdjęciowej w Warszawie) korytarzami (te kręcono w pałacu von Magnisów w Bożkowie). Za salę balową hotelu posłużyły natomiast wnętrza przepięknego Dworu Artusa w Toruniu.
Z kolei wnętrza pałacu Wallenberg-Pachaly przy Szajnochy 10 wykorzystano jako siedzibę gestapo.
Zdjęcia kręcone na pl. Uniwersyteckim
Popularne miejsce Wrocławia – plac Uniwersytecki zagrał w „Filipie” ulicę we Frankfurcie. Tu także widzimy bohatera i Lise (Caroline Hartig).
Galeria zdjęć
Zdjęcia w historycznej Villi Colonia
Jeden z najsłynniejszych we Wrocławiu budynków, znajduje się przy ul. Rapackiego. Odegrała szczególną rolę w historii miasta w okresie II wojny światowej – to właśnie tu podpisano akt kończący działania wojenne na terenie Wrocławia (wtedy Breslau) 6 maja 1945 roku i zapanował tak upragniony pokój.
W filmie „Filip” Villa Colonia zagrała dom rodziców Lisy, przyjaciółki Filipa.
Galeria zdjęć
Oprócz zdjęć we wnętrzu Villi Colonia filmowcy kręcili też sceny nocne na ulicy przed zabytkowym budynkiem.
Galeria zdjęć
Zdjęcia na zabytkowym basenie w Jeleniej Górze
To wyjątkowa gratka dla pasjonatów, bo pokazany w filmie basen przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze jest oryginalnym obiektem niemieckim. Idealnie pasował dla potrzeb zdjęć do „Filipa”.
Galeria zdjęć
Zdjęcia w pałacu hrabiego von Magnisa w Bożkowie
Do scen w korytarzach Park Hotelu we Frankfurcie jak ulał pasowały niezwykłe wnętrza pałacu hrabiego von Magnisa w dolnośląskim Bożkowie.