wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Książka wrocławianina z nominacją do Nagrody Literackiej „Nike” 2023. Nie można jej przegapić
Kliknij, aby powiększyć
Twarz Patryka Pufelskiego, obok okładka jego książki „Pawilon małych ssaków” fot. zdjęcie z archiwum autora i okładka książki
Twarz Patryka Pufelskiego, obok okładka jego książki „Pawilon małych ssaków”

Książka wrocławianina na długiej liście tomów nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike” 2023. „Pawilon małych ssaków” Patryka Pufelskiego, opiekuna pingwinów, fok, kotików, kazarek szarogłowych we wrocławskim zoo, ukazał się nakładem krakowskiego Karakteru w ubiegłym roku. Ten niezwykły tom znalazł się wśród 20 tytułów, spośród których jury na początku września wybierze siedmiu finalistów. Trzymajmy kciuki za dziennik Patryka Pufelskiego, bo tak niezwykły debiut zdarza się naprawdę rzadko.

Reklama

Tekst na konkurs pamiętników osób LGBTQ+

Historia wydania tej niespełna dwustustronicowej książki jest ciekawa, bo najpierw urodzony z Gdyni, potem mieszkający w Krakowie, a obecnie we Wrocławiu Patryk Pufelski swój dziennik, zresztą o wiele skromniejszy niż obecna wersja, wysłał na konkurs pamiętników osób LGBTQ+ (organizowany przez Pracownię Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w ISNS UW we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla).

Zainteresowanie konkursem było ogromne, przysłano 180 prac, które znalazły się w obszernym zbiorze „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce” (nakładem Karakteru). Jednak zapiski Patryka Pufelskiego krakowskie wydawnictwo zdecydowało się wyróżnić w szczególny sposób i opublikować jako osobną książkę. Zachwycił tekst – „odrębny, a równocześnie piękny, bezpretensjonalny i świeży”.

„Pawilon małych ssaków” ukazał się w październiku ubiegłego roku i nie tylko zebrał doskonałe recenzje (Lektor pisał w „Tygodniku Powszechnym”, że krzepi, a autor umie pisać i tę umiejętność łączy z wrażliwością, obejmującą cały świat istot żywych), znalazła uznanie czytelników (m.in. portalu Lubimyczytać.pl), a teraz jurorów Nagrody Literackiej „Nike” 2023.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Okładka książki Patryka Pufelskiego. Tom jest na długiej liście nominacji do Nagrody Nike 2023 fot. Wydawnictwo Karakter
Okładka książki Patryka Pufelskiego. Tom jest na długiej liście nominacji do Nagrody Nike 2023

Z miłości do zwierząt, ludzi, bezpieczeństwa i siostrzeństwa

Za co ludzie pokochali książkę z charakterystyczną już soczysto zieloną okładką projektu Przemka Dębowskiego? Patryk Pufelski w swoim stylu, na luzie, z dystansem i nie bez humoru pisze o życiu pasjonata życia zwierząt (który już do podstawówki dźwigał dwukilogramową encyklopedię ssaków, a dziś jest opiekunem małych ssaków we wrocławskim zoo i sprawuje rodzicielską pieczę nad wykluwinami – wymyślone przez niego słowo – pingwinów), ale i wrażliwego obserwatora życia ludzi (w tym ukochanej babci, znajomych, przypadkiem napotkanych), historii swojej polsko-żydowskiej rodziny, czytelnika książek, aktywisty na rzecz praw osób LGBTQ+, kobiet, uchodźców.

Wpisy (z okresu 2013-2022) są czasem dłuższą refleksją na określony temat, czasem tylko sygnałem, takie prawo dziennika. Pozazdrościć można Patrykowi Pufelskiemu nie tylko wyjątkowych relacji ze zwierzętami (bo kto z nas ma szansę dostać buziaka od kotika albo obserwować codzienne pingwinie zatargi), ale też zwykłych/niezwykłych rozmów z ludźmi.

Podczas spotkania autorskiego wokół „Pawilonu małych ssaków” we wrocławskiej „Prozie” w grudniu ubiegłego roku Patryk Pufelski opowiadał o tym, jak zwierzał się wrocławskiej artystce Mirze Żelechower-Aleksiun, że miał kiepski dzień, myśli o wyjeździe z Wrocławia. – Takie macie problemy – odparła. – Ja wstaję rano, patrzę – żyję! Odhaczone. Potem patrzę, czy Jasiu kaszle. Kaszle, czyli żyje. Dobrze! Potem idę do lustra i wciąż widzę. To trzy sukcesy, a nie minęło pięć minut – odpowiedziała autorowi „Pawilonu małych ssaków”.  

Jest też w dzienniku Patryka Pufelskiego ważny wątek, bo wciąż bywa, że autor, osoba queerowa, czuje się w polskiej rzeczywistości wyobcowany, obezwładniony ludzką głupotą i agresją. W rozmowie z Łukaszem Filipem dla „Wysokich Obcasów” podkreślał, że w przeciwieństwie do większości autorów z konkursu pamiętników osób LGBTQ+, on miał sporo szczęścia. „Od początku wspierali mnie znajomi, przyjaciele. Ale też mama i tata, którzy wykazują wobec mnie niesłychaną łebskość i intuicję emocjonalną”.   

Przejmująco czyta się sylwestrowy wpis autora w dzienniku z 2017 roku. „Chcę tego samego co zawsze: solidarności, poczucia wspólnoty, bezpieczeństwa, przyjaźni, siostrzeństwa i braterstwa, chcę czuć, że jest po co i dla kogo, chcę pingwinich piskląt, dobrych wiadomości, kosza cytrusów, feminizmu w praktyce i najważniejszych odkryć, wzruszeń i spotkań!” To życzenia, które swobodnie moglibyśmy złożyć sobie pod koniec każdego roku.   

„Pawilon małych ssaków” z szansą na „Nike” 2023

Krótka lista siedmiu finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike” zostanie ujawniona na początku września (będzie opublikowana w „Gazecie Wyborczej”). W tegorocznym jury zasiadają Inga Iwasiów (przewodnicząca), Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Laureata „Nike” 2023 poznamy podczas gali finałowej 1 października 2023 roku. Otrzyma nie tylko statuetkę, ale także czek na 100 tys. zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl