4. Marek Krajewski Honorowym Obywatelem Wrocławia! Radni zdecydowali

Pisarz, autor serii powieści o komisarzu Eberhardzie Mocku – Marek Krajewski, najpierw został rekomendowany do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus) - a dziś, 20 kwietnia, Rada Miejska to przegłosowała. To najwyższa godność nadawana przez władze miasta. Radni zdecydowali także o o przyznaniu Nagród Wrocławia. Zobaczcie szczegóły.

Nad rekomendacjami do nagród, które zostaną przyznane w dniu Święta Wrocławia (24 czerwca), w poniedziałek 13 marca debatowali radni z komisji nominacyjnej. Zasiadają w niej przedstawiciele wszystkich klubów obecnych w Radzie Miejskiej Wrocławia. W czwartek, 20 kwietnia, na sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali - Marek Krajewski został Honorowym Obywatelem Wrocławia!

Kandydatura Marka Krajewskiego została przyjęta jednogłośnie. To wyróżnienie za promocję Wrocławia w literaturze. To wprawdzie obraz dawnego miasta, a mimo to przyjemnie się czyta o miejscach, które i dzisiaj możemy rozpoznać. Przyjemnie jest przenieść się w wyobraźni do dawnego Wrocławia. Zobaczyć, jak miasto się zmieniało, ewoluowało.
Sergiusz Kmiecik, mówił w marcu przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Wyróżnienia dla społeczników

Na sesji, 20 kwietnia, radni zdecydowali także o przyznaniu Nagród Wrocławia. Co roku wyróżnianych jest pięcioro laureatów. To zarówno osoby, jak i organizacje społeczne, fundacje, stowarzyszenia lub instytucje.

W tym roku do nagród rekomendowano:

• Małgorzatę Gorący, prezeskę Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Ostoja”.

- To człowiek-instytucja. Osoba od wielu lat zaangażowana w pomoc dzieciom z niepełnosprawnością. Jest pomysłodawczynią wielu projektów, programów i akcji na rzecz dzieci i ich opiekunów. Zakres jej działań wykracza daleko poza Wrocław, a programy wsparcia, które wymyśliła, były z powodzeniem realizowane w całej Polsce i za granicą – mówi Bohdan Aniszczyk, wieloletni radny Rady Miejskiej Wrocławia.

• Maciej Jacyna z Wrocławskiego Klubu Sportowców Niesłyszących „Świt”.

Niesłyszący zawodnicy we Wrocławiu są nadzwyczaj aktywni, od lat przywożą nagrody z wielu imprez sportowych, turniejów i zawodów.

• Dariusz Patkowski, lekarz, znakomity chirurg dziecięcy, którego renoma wykracza daleko poza Wrocław.

- Profesor Dariusz Patkowski jest uznanym specjalistą, to wybitny autorytet w swojej dziedzinie - mówi Bohdan Aniszczyk.

• Fundacja „Serce Polski”. Organizacja działa w holenderskiej Bredzie, mieście partnerskim Wrocławia. Jej członkowie działają na rzecz promocji wiedzy o Polsce i o Wrocławiu.

– Wyróżnienie dla fundacji to wspólna rekomendacja radnych klubów różnych opcji politycznych. To – obok jednomyślności przy głosowaniu nad nagrodą dla Marka Krajewskiego, kolejny przykład tego, że są obszary, w których stają obok siebie osoby z różnych środowisk  – mówi Sergiusz Kmiecik.

• Fundacja Onkologika. To organizacja działająca przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii. Prowadzi wiele akcji i projektów na rzecz edukacji i profilaktyki związanych z chorobami onkologicznymi.

Nagrody zostaną wręczone 24 czerwca podczas uroczystych obchodów Święta Wrocławia.

W tym roku wrocławianie (osoby prywatne i organizacje) nadesłały ponad 50 zgłoszeń z typami kandydatów do Nagrody Wrocławia.