wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Marek Krajewski kandydatem do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia. Dla kogo nagrody miasta? Znamy rekomendacje radnych
Marek Krajewski, pisarz Radosław Kazimierczk/Wydawnictwo Znak
Marek Krajewski, pisarz

Pisarz, autor serii powieści o komisarzu Eberhardzie Mocku – Marek Krajewski, został rekomendowany do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus). To najwyższa godność nadawana przez władze miasta.

Reklama

Nad rekomendacjami do nagród, które zostaną przyznane w dniu Święta Wrocławia (24 czerwca), w poniedziałek 13 marca debatowali radni z komisji nominacyjnej. Zasiadają w niej przedstawiciele wszystkich klubów obecnych w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Kandydatura Marka Krajewskiego została przyjęta jednogłośnie. To wyróżnienie za promocję Wrocławia w literaturze. To wprawdzie obraz dawnego miasta, a mimo to przyjemnie się czyta o miejscach, które i dzisiaj możemy rozpoznać. Przyjemnie jest przenieść się w wyobraźni do dawnego Wrocławia. Zobaczyć, jak miasto się zmieniało, ewoluowało.
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

Wyróżnienia dla społeczników

Radni z komisji nominacyjnej debatowali także nad kandydaturami do Nagród Wrocławia. Co roku wyróżnianych jest pięcioro laureatów. To zarówno osoby, jak i organizacje społeczne, fundacje, stowarzyszenia lub instytucje.

W tym roku do nagród rekomendowano:

  • Małgorzatę Gorący, prezeskę Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Ostoja”. 

- To człowiek-instytucja. Osoba od wielu lat zaangażowana w pomoc dzieciom z niepełnosprawnością. Jest pomysłodawczynią wielu projektów, programów i akcji na rzecz dzieci i ich opiekunów. Zakres jej działań wykracza daleko poza Wrocław, a programy wsparcia, które wymyśliła, były z powodzeniem realizowane w całej Polsce i za granicą – mówi Bohdan Aniszczyk, wieloletni radny Rady Miejskiej Wrocławia.

  • Maciej Jacyna z Wrocławskiego Klubu Sportowców Niesłyszących „Świt”. 

Niesłyszący zawodnicy we Wrocławiu są nadzwyczaj aktywni, od lat przywożą nagrody z wielu imprez sportowych, turniejów i zawodów.

  • Dariusz Patkowski, lekarz, znakomity chirurg dziecięcy, którego renoma wykracza daleko poza Wrocław. 

- Profesor Dariusz Patkowski jest uznanym specjalistą, to wybitny autorytet w swojej dziedzinie - mówi Bohdan Aniszczyk.

  • Fundacja „Serce Polski”. Organizacja działa w holenderskiej Bredzie, mieście partnerskim Wrocławia. Jej członkowie działają na rzecz promocji wiedzy o Polsce i o Wrocławiu. 

– Wyróżnienie dla fundacji to wspólna rekomendacja radnych klubów różnych opcji politycznych. To – obok jednomyślności przy głosowaniu nad nagrodą dla Marka Krajewskiego, kolejny przykład tego, że są obszary, w których stają obok siebie osoby z różnych środowisk  – mówi Sergiusz Kmiecik.

  • Fundacja Onkologika. To organizacja działająca przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii. Prowadzi wiele akcji i projektów na rzecz edukacji i profilaktyki związanych z chorobami onkologicznymi.

Rekomendacje komisji nominacyjnej muszą jeszcze zostać ocenione przez Radę Miasta (debatę nad listą zaplanowano na kwietniowe posiedzenie). Nagrody zostaną wręczone 24 czerwca podczas uroczystych obchodów Święta Wrocławia.

W tym roku wrocławianie (osoby prywatne i organizacje) nadesłały ponad 50 zgłoszeń z typami kandydatów do Nagrody Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl