Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Gdzie wyrzucić odpady?
Reklama
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.
Nazwa odpadu
Znaleziono 0 wyników
Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.
Zapamiętaj! Niebieski dla papieru i tektury, żółty dla tworzyw sztucznych i metali oraz opakowań wielomateriałowych, zielony dla szkła białego i kolorowego oraz brązowy dla bioodpadów. Czarny kolor pojemnika jest zarezerwowany dla odpadów zmieszanych – to śmieci, które pozostają nam po segregacji, a których nie możemy umieścić w żadnej z pozostałych frakcji. Nie mogą to też być odpady problemowe, które musimy zagospodarować w specjalny sposób, jak np. baterie, żarówki czy elektroodpady. A najlepiej zostaw sobie naszą ściągawkę.
Wyrzucając opady, pamiętajmy o kilku prostych zasadach:
Wrocławskie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów, w skrócie nazywane PSZOK-ami, tylko w tym roku zebrały już ponad 5 600 ton odpadów. To darmowy i prosty sposób, by pozbyć się kłopotliwych śmieci. Nie tylko, kiedy robisz remont lub gruntowne porządki.
We Wrocławiu funkcjonują dwa ekopunkty, w których wrocławianie mogą bezpłatnie oddawać kłopotliwe odpady – wszystkie, których nie należy wyrzucać do przydomowych pojemników na odpady lub gromadzić poza wskazanymi kontenerami. Przy ulicy Michalczyka 9 i ulicy Janowskiej 51 można zostawiać m.in. odpady wielkogabarytowe, elektrośmieci, przeterminowane leki, baterie, farby, gruz, opony, ale i papę porozbiórkową, środki ochrony roślin czy gaśnice. Trwają prace nad uruchomieniem trzeciego PSZOK-u. Nowy ekopunkt zlokalizowany będzie przy ul. Szwajcarskiej i udostępniony mieszkańcom jeszcze w tym roku. W jakich godzinach działają?
Wakacje to czas remontów – niewielką ilość odpadów poremontowych, gruzu, ceramiki łazienkowej możemy przywieźć do PSZOK. Należy przy tym pamiętać, że tego typu odpady należy wyjąć z worka, a ten umieścić we właściwym kontenerze. Podobnie jest ze sprzętem RTV i AGD i innymi elektroodpadami, które możemy zostawić w PSZOK-u. Pamiętajmy, że elektroodpadem są też kable, ładowarki, a nawet zabawki z elektroniką.
Do ekopunktu przywieziemy też odpady wielkogabarytowe – stare meble, także ogrodowe, płyty MDF, materace, dywany, drzwi, deski do prasowania czy suszarki na pranie. Stare farby, kleje i żywice – to kolejna grupa odpadów przyjmowana w PSZOK. Najlepiej tego typu odpady przynosić w oryginalnych opakowaniach wraz z etykietami informującymi o zawartości pojemników. Wśród odpadów problemowych, które można oddawać na Michalczyka i Janowską, są też papa budowlana, przeterminowane i niepotrzebne leki, żarówki i świetlówki, baterie, akumulatory oraz opony.
Odpady wielkogabarytowe można też bezpłatnie oddawać do kontenerów gminnych – mapę i terminy ich podstawień można znaleźć na stronie ekosystem.wroc.pl. Kontenery podstawiane są na wniosek zarządców nieruchomości, rad osiedla lub spółdzielni – to do nich należy kierować takie zapotrzebowanie, jeśli w najbliższym czasie dla naszej okolicy nie ma przewidzianych podstawień. Nie możemy ich składować koło wiat śmietnikowych z wyjątkiem objazdowej zbiórki odpadów, z której we Wrocławiu mogą korzystać ściśle określone dzielnice w centrum miasta.
Samochody Zbierające Odpady Problemowe, w skrócie nazywane SZOP-ami, na stałe wpisały się w krajobraz Wrocławia. Sprawdź, gdzie i kiedy je spotkasz.
Możemy do nich przynieść różnego rodzaju odpady problemowe, resztki farb, opakowań po farbach, zużyte żarówki, świetlówki, baterie i akumulatory, a nawet przeterminowane leki. SZOP-y przyjmują chemikalia: rozpuszczalniki, przeterminowane oleje z silników samochodowych, detergenty, kleje i opakowania po klejach, lepiszcze i żywice, środki ochrony roślin, ale też oleje i tłuszcze jadalne, tusze, tonery do drukarek i termometry rtęciowe.
Warto przypomnieć, że płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego.
SZOP-y pojawiają się na każdym z osiedli Wrocławia dwa razy w miesiącu. Zbiórka jest prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 16-20. W każdej lokalizacji postój trwa godzinę. Na stronie Ekosystemu można znaleźć grafik pracy SZOP-ów z lokalizacjami i terminami postojów do końca tego roku.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!
Reklama