wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Gabaryty: sprawa wielkiej wagi. Gdzie możemy je oddać?
Kliknij, aby powiększyć
Kontenery na odpady gabarytowe na wrocławskim PSZOK Ekosystem
Kontenery na odpady gabarytowe na wrocławskim PSZOK

Tylko w pierwszym kwartale 2024 r. wrocławianie oddali już blisko 5 000 ton odpadów wielkogabarytowych, z czego ponad tysiąc w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jednak ze starą wersalką, szafką czy materacem nie trzeba wcale jechać do PSZOK-u! Zobaczcie, jak poradzić sobie z gabarytami, gdy nie są nam już potrzebne!

Reklama

Na każdym z wrocławskich osiedli znajdują się ogólnodostępne kontenery na odpady wielkogabarytowe. Tylko w pierwszym kwartale tego roku we Wrocławiu mieszkańcom udostępniono 4488 takich kontenerów. W sumie oddaliśmy do nich ponad 3,5 tysiąca ton odpadów wielkogabarytowych.

Podstawione kontenery i objazdowa zbiórka gabarytów

Dodatkowo prowadzono objazdową zbiórkę gabarytów. Jest ona realizowana tam, gdzie - np. z uwagi na gęstą zabudowę - nie można podstawić kontenera. Dla wybranych dzielnic Wrocławia (Stare Miasto, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie i Nadodrze) zrealizowano w sumie 391 zbiórek, w ramach których zebrano ponad 356 ton odpadów wielkogabarytowych.   

Harmonogram objazdowej zbiórki oraz mapę podstawień kontenerów z konkretnymi terminami do końca roku można znaleźć na stronie Ekosystemu. Lokalizacje typowane są w uzgodnieniu z zarządcami nieruchomości i radami osiedli.

– Sprawdźmy, gdzie i kiedy najbliżej naszego miejsca zamieszkania już ustawiono lub za chwilę pojawi się kontener na odpady wielkogabarytowe. Czasem można go znaleźć po sąsiedzku, niekiedy zostanie podstawiony za kilka dni na naszej ulicy – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystem.  

Z wyjątkiem objazdowej zbiórki odpadów wielkogabarytowych pozostawianie gabarytów koło śmietnika lub w innym nieprzeznaczonym do tego miejscu jest nielegalne. Odpowiedzialność ponosi zarządca, na którym spoczywa obowiązek uporządkowania miejsca gromadzenia odpadów.

W przypadku pojawienia się potrzeby podstawienia kontenera poza planowanym harmonogramem, zapotrzebowanie na taką usługę należy zgłosić do zarządcy nieruchomości, właściciela lub rady osiedla, które w imieniu mieszkańców zamawiają w Ekosystemie jego podstawienie. Kontenery ustawiane są zawsze w miejscach wskazanych przez zarządcę nieruchomości, ogólnodostępnych dla mieszkańców, które umożliwiają łatwy odbiór firmie wywożącej odpady.

Zazwyczaj są tam pozostawiane na ok. 3 dni. Kiedy kontener zapełni się przed upływem tego czasu, można to zgłosić do firmy wywożącej odpady – kontakt do niej znajdziemy na kontenerze. Można też skontaktować się z Ekosystemem przez Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca. Jeśli kontener na odpady wielkogabarytowe jest zapełniony, odpady można ustawić z boku. Wykonawca ma obowiązek odebrać wszystkie odpady, także te, które nie zmieściły się do kontenera.

Jak wyrzucać odpady gabarytowe? Możesz przywieźć je na PSZOK

Kiedy wyrzucamy gabaryt do kontenera - w miarę możliwości - rozmontujmy go na części. Dzięki temu pomieści więcej odpadów. Nie wrzucajmy tam odpadów innych niż wielkogabarytowe - nie można w nich umieszczać gruzu, odpadów poremontowych, opon czy elektroodpadów. Szczegółowa instrukcja jak korzystać z kontenera znajduje się na jego bocznej ścianie, a informację o tym, co można w nim umieścić podana jest również na stronie Ekosystemu.

Odpady problemowe, podobnie jak wielkogabarytowe można także bezpłatnie przywozić do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Michalczyka i Janowskiej. Od stycznia do kwietnia w dwóch wrocławskich PSZOK-ach zapełniono już 832 kontenery o pojemności 21 msz. Dla porównania - kontenery udostępnione na osiedlach liczą zazwyczaj 7msz. pojemności.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kontenery i odpady wielkogabarytowe na wrocławskim PSZOK Ekosystem
Kontenery i odpady wielkogabarytowe na wrocławskim PSZOK

– PSZOK przy Janowskiej jest przestronniejszy, nie stoimy tam w kolejce, łatwiej i sprawniej możemy oddać m.in. stare kanapy, materace czy meble. Przy sporym zainteresowaniu punktem przy ulicy Michalczyka często okazuje się, że czas, który spędzimy oczekując na wjazd do PSZOK-u, zająłby nam dojazd na Janówek – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystem.  

PSZOK przy ul. Janowskiej 51 działa od poniedziałku do soboty w godzinach od 7:00 do 15:00. Ten zlokalizowany przy ulicy Michalczyka w tygodniu pracuje od 8:00 do 17:00, a w soboty od 8:00 do 16:00. W tym roku planowane jest uruchomieniem trzeciego wrocławskiego PSZOK-u, który będzie zlokalizowany na Muchoborze Małym przy ul. Szwajcarskiej.

Wrocławskie gabaryty w liczbach  

  • 4 970,9 -  tyle ton odpadów wielkogabarytowych od stycznia do marca 2024 roku oddali wrocławianie 
  • 4488 kontenerów na odpady wielkogabarytowe od stycznia do marca 2024 roku podstawili wykonawcy na osiedlach Wrocławia      
  • 832 - tyle kontenerów zapełniono od stycznia do kwietnia we wrocławskich PSZOK-ach  
  • 391 - tyle objazdowych zbiórek gabarytów zrealizowali wykonawcy od stycznia do marca 2024 roku    

Godziny pracy PSZOK-ów:          

  • ul. Janowska 51: od  pon. do sob. w godzinach od 7:00 do 15:00 
  • ul. Michalczyka 9: od pon. do pt. od 8:00 do 17:00, w soboty od 8:00 do 16:00.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kontenery i odpady wielkogabarytowe na wrocławskim PSZOK Ekosystem
Kontenery i odpady wielkogabarytowe na wrocławskim PSZOK

Harmonogram podstawień kontenerów na odpady wielkogabarytowe.

Co można wrzucać do kontenera na odpady wielkogabarytowe?

Meble, płyty pilśniowe, płyty MDF, rowery, wózki, duże zabawki (bez elektroniki), meble ogrodowe, materace, wykładziny, suszarkę na pranie, deskę do prasowania.

Czego nie wrzucać do kontenera na odpady wielkogabarytowe?

Odpadów komunalnych (tzw. „zmieszanych”), szkła, tworzyw sztucznych, papieru, bioodpadów, elektroodpadów. Jako odpad wielkogabarytowy nie oddamy też odpadów poremontowych, zwłaszcza gruzu czy armatury łazienkowej. Możemy przywieźć je bezpłatnie do PSZOK-u, a w sytuacji, kiedy posiadamy ich większą ilość powinniśmy zamówić kontener na tego typu odpady w firmie świadczącej takie usługi.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl