wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie PSZOK-i. Czym są i jak z nich skorzystać?
Wjazd do wrocławskiego PSZOK-a, w kółeczku wyrzucone opony Ekosystem
Wjazd do wrocławskiego PSZOK-a, w kółeczku wyrzucone opony

Wrocławskie Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów, w skrócie nazywane PSZOK-ami, tylko w tym roku zebrały już ponad 6528 ton odpadów. To darmowy i prosty sposób, by pozbyć się kłopotliwych śmieci. Sprawdź, czy PSZOK-i nie kryją przed Tobą tajemnic oraz jak z nich korzystać!

Reklama

We Wrocławiu funkcjonują dwa eko-punkty przy ulicy Michalczyka 9 i ul. Janowskiej 51, w których wrocławianie mogą bezpłatnie oddawać kłopotliwe odpady - wszystkie te, których nie należy wyrzucać do przydomowych pojemników na odpady lub gromadzić poza wskazanymi kontenerami.

To m.in. elektrośmieci, przeterminowane leki, baterie, farby, gruz, opony, ale i meble, papa porozbiórkowa czy gaśnice. Trwają prace nad uruchomieniem trzeciego wrocławskiego PSZOK-u. Nowy eko-punkt zlokalizowany przy ul. Szwajcarskiej zostanie udostępniony mieszkańcom w 2024 roku.

Jazda do PSZOK-u! 200 ton zużytych opon

Od stycznia do końca października do wrocławskich PSZOK-ów oddaliśmy już ponad 200 ton zużytych opon. To więcej niż w całym ubiegłym roku. Takie opony zostaną przerobione - rozdrobnione na gumowy granulat, który w przyszłości może być wykorzystany np. jako dodatek do asfaltu, nawierzchni boisk sportowych i placów zabaw, podeszw do butów, dywaników czy wycieraczek samochodowych.

Wrocławianie mogą jednorazowo zostawić w PSZOK-u do 8 opon. Ważne, aby były pozbawione felg – tych PSZOK nie przyjmuje z uwagi na to, jak wygląda dalszy proces przetwarzania. Kołpaki można wyrzucić do kontenera na tworzywa i metal.

PSZOK-i we Wrocławiu. Worek w ruch       

Co łączy odpady zielone i gruz – zazwyczaj przywozimy je do PSZOK-u w workach. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że wysypiemy zawartość do odpowiednio oznaczonego kontenera, a sam worek – w zależności od tego z jakiego materiału został wykonany – również wyrzucimy we właściwe miejsce.

– Dzięki temu otrzymamy czystą frakcję odpadów, co ułatwi działania firmie zajmującej się odzyskaniem surowców – w przypadku gruzu lub kompostowaniem – w przypadku odpadów zielonych. Ważna uwaga: odpadów zielonych nie wyrzucamy w workach biodegradowalnych – one również zanieczyszczą frakcję kompostu. Wyjątek stanowią worki kompostowalne, które powstały np. z celulozy czy skrobi roślinnej, zatem rozłożą się w procesie kompostowania – informuje Aleksandra Palus z Ekosystemu.

Gabaryt toporny, ale nie oporny        

Szafy i szafki, biurka, kanapy, fotele – to tylko wybrane z gabarytów, które zamiast trafiać do PSZOK-u lub kontenera na gabaryty czasem lądują pod osłonami śmietnikowymi na osiedlach lub – co gorsze – na dzikich wysypiskach.

Odpady wielkogabarytowe zawsze możemy przywieźć do punktu PSZOK, zwłaszcza, gdy zbiórka gabarytów na naszym osiedlu dopiero co się odbyła. Harmonogram podstawienia kontenerów na gabaryty oraz terminy mobilnej zbiórki gabarytów dla wybranych dzielnic Wrocławia można sprawdzić na specjalnej mapie.

Gabaryty przywieźmy do PSZOK-u. Usługa jest całkowicie bezpłatna. Warto przy tym pamiętać, że kiedy wyrzucamy gabaryt do kontenera byłoby świetnie - w miarę możliwości – rozmontować go na części. Dzięki temu kontener nie będzie zapełniony powietrzem i pomieści się w nim więcej niepotrzebnych odpadów.

Więcej informacji o wrocławskich PSZOK-ach oraz godziny pracy w okresie świątecznym znajdziecie tutaj.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl