wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. SZOP we Wrocławiu w nowym roku. Harmonogram 2024
SZOP, czyli Samochód Zbierający Odpady Problemowe we Wrocławiu Ekosystem
SZOP, czyli Samochód Zbierający Odpady Problemowe we Wrocławiu

SZOP, czyli Samochód Zbierający Odpady Problemowe we Wrocławiu. Znamy już harmonogram przejazdów SZOP-ów w 2024 roku. Usługa wróciła z początkiem listopada 2023 r. i cieszy się rosnącą popularnością. To świetny sposób, by oddać m.in. niepotrzebny sprzęt elektroniczny oraz inne odpady problemowe. Zobaczcie, gdzie i kiedy spotkacie SZOP-a we Wrocławiu!

Reklama

Samochody Zbierające Odpady Problemowe nazywane w skrócie SZOP-ami wróciły na ulice Wrocławia w listopadzie. To prosty sposób, by oddać odpady, których nie możemy wyrzucać do przydomowych pojemników, a nie zawsze możemy zawieźć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. – Wrocławianie coraz chętniej korzystają z tej możliwości – tylko w listopadzie, pierwszym miesiącu obowiązywania usługi, oddaliśmy w ten sposób już 7,5 tony kłopotliwych odpadów – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem.

Gdzie spotkam SZOP-a?

Harmonogram na cały 2024 rok jest już dostępny na stronie Ekosystemu. Zbiórka prowadzona jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 16:00 do 20:00. Busy zatrzymują się w wyznaczonych, łatwo dostępnych lokalizacjach dwa razy w miesiącu na każdym osiedlu. Postoje trwają godzinę, jednak w sytuacji zapełnienia pojazdu, mogą zostać skrócone.

Co mogę oddać do SZOP-a?

– Często po świętach mamy sporo nieużywanej, niesprawnej elektroniki niewielkich gabarytów czy małego sprzętu AGD – w prosty sposób możemy je oddać właśnie do SZOP-a – podkreśla Aleksandra Palus. Poza niewielkimi elektroodpadami SZOP-y przyjmują też:

  • zużyte żarówki,
  • świetlówki,
  • resztki farb,
  • opakowań po farbach,
  • baterie i akumulatory,
  • przeterminowane leki.

Możemy do nich oddać chemikalia - rozpuszczalniki, przeterminowane oleje z silników samochodowych, detergenty, kleje i opakowania po klejach, lepiszcze i żywice, środki ochrony roślin, oleje i tłuszcze jadalne, tusze, tonery do drukarek i termometry rtęciowe.

Warto przypomnieć, że płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego.

Problemowe odpady - jeśli nie SZOP, to co? Odwiedźcie PSZOK-i

Poza SZOP-ami, odpady problemowe wrocławianie cały czas mogą oddawać do PSZOK-ów. We Wrocławiu funkcjonują dwa takie eko-punkty przy ulicy Michalczyka 9 i ul. Janowskiej 51. Możemy do nich przywieźć odpady, których nie zostawimy w SZOP-ie, m.in.:

  • duże elektrośmieci,
  • gruz poremontowy,
  • papę porozbiórkową,
  • gaśnice,
  • opony,
  • gabaryty (np. meble, materace i dywany),
  • tekstylia.

Trwają prace nad uruchomieniem trzeciego wrocławskiego PSZOK-u. Nowy eko-punkt zlokalizowany przy ul. Szwajcarskiej zostanie udostępniony mieszkańcom w 2024 roku.

Na stronie Ekosystemu zamieszczono też harmonogramy wywozu odpadów dla domków jednorodzinnych i nieruchomości wielolokalowych na cały 2024 rok. Wystarczy wygenerować plik dla swojej nieruchomości. Mieszkańcy nieruchomości wielolokalowych mogą sprawdzić harmonogram wywozu odpadów dla swojej lokalizacji po wpisaniu w wyszukiwarkę swojego adresu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl