wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie gabaryty w liczbach
PSZOK - odpady wielkogabarytowe Ekosystem
PSZOK - odpady wielkogabarytowe

Ponad 16,4 tysiąca kontenerów na gabaryty i ponad tysiąc objazdowych zbiórek - tak w liczbach wyglądał w naszym mieście 2023 rok jeśli chodzi o pozbywanie się niechcianych mebli, materacy czy dywanów. W sumie wrocławianie oddali w ubiegłym roku do segregacji ponad 13,3 tysiąca ton odpadów wielkogabarytowych. Przypominamy, jak działa system odbioru odpadów wielkogabarytowych we Wrocławiu.

Reklama

Stare kanapy, fotele, materace i dywany – te odpady wielkogabarytowe we Wrocławiu można oddawać na kilka sposobów. W mieście prowadzone są cykliczne zbiórki odpadów wielkogabarytowych do oznaczonych kontenerów ustawianych na osiedlach. Dodatkowo - w przypadku ścisłego centrum Wrocławia (Stare Miasto, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie i Nadodrze) - zbiórka kontenerowa uzupełniona jest także objazdową zbiórką odpadów wielkogabarytowych.

W przypadku kontenerów – podstawień na terenie całego miasta od stycznia do grudnia 2023 roku było 16418. Najwięcej na Fabrycznej – ponad 6 tysięcy podstawionych kontenerów oraz na Krzykach – ponad 5,5 tysiąca. W całym minionym roku zrealizowano też 1113 objazdowych zbiórek odpadów wielkogabarytowych.

– W 2023 roku we Wrocławiu Ekosystem odebrał ponad 13,3 tysiąca ton odpadów wielkogabarytowych. Ta suma robi wrażenie, ale niestety w naszym mieście wciąż zdarzają się sytuacje, w których niepotrzebna wersalka czy stary materac trafiają tam, gdzie nie powinny – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy spółki Ekosystem. 

Odpady wielkogabarytowe – gdzie oddawać? Mapa i harmonogram

We Wrocławiu zbiórka gabarytów dla nieruchomości wielolokalowych odbywa się przynajmniej raz w miesiącu, a dla domków jednorodzinnych raz na dwa miesiące. Z kolei objazdowa zbiórka gabarytów realizowana w centrum - raz na dwa tygodnie. Co ważne, harmonogram podstawień kontenerów Ekosystem ustala w porozumieniu z zarządcami nieruchomości. W przypadku pojawienia się potrzeby podstawienia kontenera poza planowanym harmonogramem, mieszkańcy powinni zgłaszać takie zapotrzebowanie zarządcy nieruchomości.

– We Wrocławiu wciąż zdarzają się lokalizacje, w których zarządcy nie zgłaszają zapotrzebowania na kontenery na odpady wielkogabarytowe. Efekty łatwo przewidzieć. Tymczasem taka usługa jest całkowicie bezpłatna i świadczona w ramach opłaty, którą jako mieszkańcy ponosimy za gospodarowanie odpadami – podkreśla rzecznik prasowy spółki Ekosystem.

Mapa podstawień kontenerów oraz harmonogram zbiórki objazdowej dostępny jest na stronie Ekosystemu. Warto pamiętać, że wszystkie miejskie kontenery na odpady wielkogabarytowe są ogólnodostępne i ustawiane w łatwo dostępnych miejscach. Wrocławianie mogą zatem korzystać z dowolnego kontenera, który stoi najbliżej ich miejsca zamieszkania, co czasem oznacza sąsiednią ulicę - warto sprawdzać miejsca podstawień na mapie.

W każdej lokalizacji kontenery udostępniane są zazwyczaj na 3 dni. Podstawiane są w dni robocze między godz. 6.00 a 22.00. W przypadku ich zapełnienia przed czasem, firma wywożąca odpady podstawia nowy kontener. Zapełnienie kontenera można zgłosić do firmy wywożącej odpady – kontakt do niej znajdziemy na kontenerze. Można też skontaktować się z Ekosystemem przez Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca.  

Wyłącznie w przypadku objazdowej zbiórki gabarytów, stanowiącej uzupełnienie zbiórki kontenerowej, stare meble, których chcemy się pozbyć, należy ustawić obok wiaty śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz. Unikajmy opierania gabarytów o pojemniki - to uniemożliwia odbiór pozostałych frakcji odpadów. Grafik objazdowej zbiórki odpadów dostępny jest na stronie Ekosystemu. 

Odpady wielkogabarytowe można również przywozić do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Wrocławskie PSZOK-i znajdują się przy ulicy Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51. Punkty działają sześć dni w tygodniu (poza nielicznymi sobotami), także w godzinach popołudniowych. Aktualne godziny pracy podano na stronie Ekosystem.

Co jest odpadem wielkogabarytowym?

Do kontenerów na gabaryty można wrzucać meble, płyty pilśniowe i MDF, materace, dywany, rowery, wózki, suszarki na pranie, deski do prasowania, duże zabawki, ale bez elektroniki.

Co nie jest odpadem wielkogabarytowym?

Odpadami wielkogabarytowymi nie są odpady poremontowe, zwłaszcza gruz, armatura kuchenna i łazienkowa, farby, styropian. Takie odpady możemy przywieźć bezpłatnie do PSZOK-u. W sytuacji, kiedy posiadamy ich większą ilość powinniśmy zamówić prywatny kontener na tego typu odpady w firmie świadczącej takie usługi.

Do kontenera na gabaryty nie możemy wrzucać też elektroodpadów – pralek, lodówek ani mniejszego sprzętu AGD czy RTV. Tego typu odpady są niebezpieczne dla środowiska i wymagają odpowiedniego zagospodarowania. Można je oddać do PSZOK-u. Małe elektroodpady odbierze od nas SZOP (Samochód Zbierający Odpady Problemowe). W przypadku większych przedmiotów – możemy zgłosić się do firmy, która bezpłatnie odbierze od nas taki niechciany sprzęt. Zużyte urządzenia RTV i AGD można oddać w sklepie przy zakupie nowych.

Wrocławskie gabaryty w liczbach

  • 1 113 – liczba kursów zbiórki objazdowej w 2023 roku
  • 16 418 – liczba kontenerów podstawionych we Wrocławiu w 2023 roku
  • 13 308,99 ton – masa odpadów wielkogabarytowych odebranych przez Ekosystem w 2023 roku
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl