wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kto sprząta moje śmieci? Zasady wywozu odpadów we Wrocławiu

Odbiór śmieci we Wrocławiu - zasady. We Wrocławiu odbiorem odpadów komunalnych od mieszkańców zajmują się firmy wyłonione w przetargu przez spółkę Ekosystem, która działa w imieniu gminy, wyłaniając wykonawców i nadzorując ich pracę. Zobaczcie, kto, kiedy, na jakich zasadach sprząta nasze śmieci i do kogo zgłaszać się w sprawach związanych z odpadami. Oto poradnik!

Reklama

Gdzie wyrzucić odpady?

Wyszukiwarka odpadów

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.

Nazwa odpadu

Znaleziono 0 wyników

Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.

Kto odbiera śmieci we Wrocławiu?

Odbiór odpadów - w zależności do części miasta - realizują różni wykonawcy. W ramach obowiązującej umowy to:

  • dla Starego Miasta i Śródmieścia (sektor I) - konsorcjum firm Eneris i Chemeko-System
  • dla Krzyków (sektor II) - konsorcjum firm Chemeko-System i Eneris
  • dla Fabrycznej (sektor III) - firma Chemeko-System
  • dla Psiego Pola (sektor IV) - firma WPO Alba

Aktualny harmonogram odbioru odpadów dostępny jest na stronie Ekosystemu. W zakładce  z harmonogramem można wygenerować grafik dla swojej nieruchomości jednorodzinnej oraz - po wpisaniu ulicy - sprawdzić dni odbioru odpadów w sytuacji, kiedy mieszkamy w budownictwie wielolokalowym. Wywóz śmieci realizowany jest zazwyczaj od godziny 6:00 do godziny 22:00. 

W przypadku braku realizacji usługi odbioru - należy zgłosić to do Ekosystemu (infolinia oraz Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca – formularz dla mieszkańca). Za brak odbioru odpadów wykonawcom grożą kary finansowe.

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów

Od 1 lipca 2020 wprowadzony został obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych dla wszystkich mieszkańców. Gmina Wrocław zapewnia nieruchomościom jednorodzinnym i budownictwu wielolokalowemu odbiór 5 frakcji odpadów:

  • odpadów zmieszanych (czarny pojemnik),
  • papieru (niebieski pojemnik/worek),
  • tworzyw sztucznych i metali (żółty pojemnik/worek),
  • bioodpadów (brązowy pojemnik),
  • szkła (niebieski pojemnik/worek).

Jeśli masz wątpliwość, czy dobrze posegregowałeś odpady – a taki obowiązek nakłada na nas prawo – podpowiedź znajdziesz na pojemnikach na odpady. Na każdym znajduje się naklejka z informacją, co umieszczać w danym pojemniku, a czego nie oraz kod QR, który odsyła do strony Ekosystemu, gdzie również sprawdzisz takie informacje.

W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych (reguluje to „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”), firma odbierająca odpady komunalne oznacza pojemniki specjalną naklejką „Eko-Alarm", przyjmuje je jako odpady niesegregowane (zmieszane) i powiadamia o tym prezydenta miasta i właściciela nieruchomości.

Na tej podstawie wszczyna się postępowanie i określa w drodze decyzji administracyjnej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów, stosując opłatę podwyższoną. We Wrocławiu wynosi ona 82,48 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość. 

MGO, czyli Miejsce Gromadzenia Odpadów a obowiązki zarządcy nieruchomości

Zgodnie z obowiązującym we Wrocławiu „Regulaminem utrzymania czystości i porządku” za zorganizowanie miejsca gromadzenia odpadów - wskazanie miejsca ustawienia pojemników lub worków z odpadami - w sposób zapewniający firmie odbierającej odpady komunalne bezpośredni do nich dojazd za pomocą pojazdu o masie co najmniej 26 ton oraz ich łatwy odbiór - odpowiada właściciel/zarządca nieruchomości. Deklaruje on liczbę pojemników na odpady, z których będą korzystać mieszkańcy. To on może wystąpić o dostawienie kolejnych, jeśli pojawia się ryzyko przepełnień.

„Regulamin utrzymania czystości i porządku we Wrocławiu” stanowi, że za utrzymanie czystości w miejscu gromadzenia odpadów i w odległości 1,5 metra od tego miejsca również odpowiedzialny jest właściciel/zarządca nieruchomości. Do niego należy kierować zgłoszenia o nieporządku.

Zarządca ma obowiązek utrzymania stałej czystości w miejscu gromadzenia odpadów poprzez regularne uprzątnięcie odpadów i innych zanieczyszczeń znajdujących się poza workami lub pojemnikami, nie rzadziej niż raz na tydzień, ale i okresowo je myć, jeśli umożliwia to powierzchnia (nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy) oraz dezynfekować (nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy).

Jak nie postępować z odpadami?

Zgodnie z przepisami mamy obowiązek przestrzegać zasad selektywnej zbiórki odpadów czyli umieszczać odpady w przeznaczonych do tego pojemnikach (kolor żółty dla tworzyw sztucznych i metali, niebieski – dla papieru, zielony dla szkła, brązowy dla bio oraz czarny dla odpadów zmieszanych). To oznacza, że w miejscu składowania odpadów, w osłonach i wiatach śmietnikowych nie można składować innych odpadów niż wymienione. Gromadzenie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest niezgodne z prawem i zagrożone karą grzywny.

Odpady należy umieszczać w pojemniku - jeśli zostaną zgromadzone w osłonie luzem, nie zostaną odebrane przez firmę wywożącą odpady. Zdarza się, że mimo pustych pojemników, całe wnętrze wiaty lub jej najbliższe sąsiedztwo zarzucone jest odpadami. Takie działanie generuje problemy estetyczne, ale i higieniczne, a nawet sanitarne, wpływając na populację gryzoni. Nieporządek - w takiej sytuacji - będzie musiał na własny koszt uprzątnąć zarządca.

Czyste podwórko - kto za nie odpowiada?

Za utrzymanie czystości na terenie wnętrza podwórzowego - co w praktyce oznacza oczyszczanie dróg wewnętrznych, chodników, placów zabaw, zieleńców - również odpowiada jego właściciel/zarządca. W przypadku 1722 wnętrz podwórzowych będących we Wrocławiu, które znajdują się w zarządzie jednostek miejskich: Zarządu Zasobu Komunalnego i Wrocławskich Mieszkań ten obowiązek realizują wykonawcy wyłonieni w drodze przetargu przez Ekosystem działający na rzecz i w imieniu gminy Wrocław.

W przypadku pozostałych podwórzy ten obowiązek realizują właściciele nieruchomości – przez co należy rozumieć także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.

PAMIĘTAJ - najważniejsze informacje

Co można wrzucać do kontenera na odpady wielkogabarytowe?          

Meble, płyty pilśniowe, płyty MDF, rowery, wózki, duże zabawki (bez elektroniki), meble ogrodowe, materace, wykładziny, suszarkę na pranie, deskę do prasowania.

Czego nie wrzucać do kontenera na odpady wielkogabarytowe?          

Odpadów komunalnych (tzw. „zmieszanych”), szkła, tworzyw sztucznych, papieru, bioodpadów, elektroodpadów. Jako odpad wielkogabarytowy nie oddamy też odpadów poremontowych, zwłaszcza gruzu czy armatury łazienkowej. Możemy przywieźć je bezpłatnie do PSZOK-u, a w sytuacji, kiedy posiadamy ich większą ilość powinniśmy zamówić kontener na tego typu odpady w firmie świadczącej takie usługi.        

Co przywozić do PSZOK-u? 

W PSZOK-ach wrocławianie mogą oddawać odpady wielkogabarytowe, poremontowe czy budowlane, elektroodpady, opony, papę odpadową, przeterminowane leki, ale i odpady zielone, papier czy szkło. We Wrocławiu funkcjonują dwa eko-punkty: przy ul. Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51. W 2024 roku planowane jest uruchomienie trzeciego PSZOK-u na Muchoborze Małym przy ul. Szwajcarskiej. PSZOK-i działają od poniedziałku do soboty od rana do godzin popołudniowych. Aktualne godziny otwarcia i listę odpadów przyjmowanych przez punkty można sprawdzić na stronie Ekosystemu.

Co można oddać do SZOP-a?     

Samochody Zbierające Odpady Problemowe to prosty sposób, aby pozbyć się m.in. niepotrzebnego małego sprzętu AGD czy RTV, resztek farb, chemikaliów po remoncie, starych żarówek czy leków. Rozkład jazdy SZOP-ów na cały 2024 rok jest dostępny na stronie Ekosystem. Zbiórka prowadzona jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 16.00 do 20.00. Busy zatrzymują się w wyznaczonych, łatwo dostępnych lokalizacjach dwa razy w miesiącu w przypadku każdego wrocławskiego osiedla we Wrocławiu.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama