wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Śmieciowe ABC. Jak prawidłowo gospodarować odpadami?
Śmieciowe ABC. Jak prawidłowo gospodarować odpadami? Oto poradnik / Na zdjęciu ilustracyjnym śmieciarka odbiera odpady Ekosystem
Śmieciowe ABC. Jak prawidłowo gospodarować odpadami? Oto poradnik / Na zdjęciu ilustracyjnym śmieciarka odbiera odpady

Jak często odbierane są odpady, kto odpowiada za czystość wokół pojemników, gdzie wyrzucić starą lodówkę oraz kiedy na naszym osiedlu pojawi się kontener na gabaryty? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w specjalnym nietypowym alfabecie. Oto poradnik - śmieciowe ABC.

Reklama

C jak częstotliwość

Odbiór odpadów we Wrocławiu odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Odpady zmieszane odbierane są co najmniej jeden raz w tygodniu. Odpady z papieru i tworzyw sztucznych odbierane są co najmniej raz na dwa tygodnie. Bioodpady i odpady zielone  odbierane są co najmniej raz w tygodniu, ale w przypadku zabudowy wielolokalowej - wiosną i latem (od 15 maja do 15 września) bioodpady będą wywożone częściej, bo co najmniej dwa razy w tygodniu.

Zarządcy nieruchomości mają możliwość zamówienia dodatkowych kontenerów na odpady zielone, w sytuacji, kiedy w sezonie pojawia się taka potrzeba. Wniosek należy skierować do spółki Ekosystem. Szkło odbierane jest co najmniej raz w miesiącu. W niektórych lokalizacjach - z uwagi na zapotrzebowanie - odpady odbierane są znacznie częściej, np. odpady zmieszane nawet codziennie, a plastik i papier - nawet trzy razu w tygodniu.

D jak deklaracja śmieciowa

Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która popularnie nazywana jest deklaracją „śmieciową”. To dokument, w którym właściciel lub zarządca nieruchomości deklaruje m.in. liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość i wysokość opłaty. Mieszkańcy domków jednorodzinnych składają deklaracje indywidualnie, w imieniu mieszkańców budynków wielolokalowych robi to zarządca nieruchomości. Co istotne: wysokość opłaty obliczana jest na podstawie liczby osób faktycznie zamieszkujących lokal mieszkalny, a nie osób zameldowanych w mieszkaniu.

Aktualna stawka za wywóz odpadów wynosi 41,24 zł od osoby. Mieszkańcy mogą korzystać ze zniżek dla rodzin wielodzietnych oraz dla osób, które kompostują odpady zielone w przydomowym kompostowniku (10 zł miesięcznie). Deklarację „śmieciową” należy złożyć w Wydziale Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego Wrocławia. Więcej informacji na temat deklaracji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Urząd Miejski Wrocławia do pięciu lat wstecz weryfikuje dane zgłaszane w deklaracjach podatkowych.

E jak elektroodpad        

Elektroodpady są odpadami niebezpiecznymi i nie mogą trafiać do przydomowych pojemników na śmieci. Zagrażają środowisku i właśnie dlatego tak ważne jest właściwe ich zagospodarowanie. Co ważne, elektroodpadów nie można wrzucać do kontenerów na gabaryty. We Wrocławiu można je bezpłatnie oddać do dwóch wrocławskich Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Michalczyka i ul. Janowskiej.

Elektroodpady niewielkich gabarytów możemy oddać do SZOP-a, jak w skrócie nazywane są Samochody Zbierające Odpady Problemowe. Harmonogram mobilnej zbiórki SZOP jest dostępny na stronie Ekosystemu. Aby pozbyć się zepsutej pralki lub lodówki, w sytuacji, gdy nie możemy jej przywieźć do PSZOK-u, wystarczy skorzystać z oferty jednej z firm wyspecjalizowanych w odbiorze tego typu sprzętu, która odbierze go za darmo z naszego domu. Można też zostawić te urządzenia w sklepie, gdzie kupujemy nowe.

F jak frakcje      

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia, Gmina zapewnia nieruchomościom jednorodzinnym i budownictwu wielolokalowemu odbiór 5 frakcji odpadów - odpadów zmieszanych (czarny pojemnik), papieru (niebieski pojemnik/worek), tworzyw sztucznych i metali (żółty pojemnik/worek), bioodpadów (brązowy pojemnik) i szkła (niebieski pojemnik/worek). To oznacza, że w miejscu składowania odpadów, w osłonach, wiatach śmietnikowych  nie można składować innych odpadów niż wymienione.

G jak gabaryt   

Miejsce starej wersalki czy kanapy nie znajduje się obok wiaty śmietnikowej. We Wrocławiu odpady wielkogabarytowe - np. meble, dywany, materace - odbierane są od właścicieli nieruchomości z oznaczonych kontenerów. Dodatkowo, w przypadku ścisłego centrum Wrocławia (Stare Miasto, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Świdnickie i Nadodrze) - system uzupełnia objazdowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych.

Zbiórka gabarytów dla nieruchomości wielolokalowych odbywa się raz w miesiącu, a dla domków jednorodzinnych raz na dwa miesiące. Z kolei objazdowa zbiórka gabarytów w centrum - raz na dwa tygodnie. Co ważne, harmonogram podstawień kontenerów Ekosystem ustala w porozumieniu z zarządcami nieruchomości. W przypadku pojawienia się potrzeby podstawienia kontenera poza planowanym harmonogramem, zapotrzebowanie na taką usługę do Ekosystemu może zgłosić zarządca.

Mapę podstawień kontenerów na odpady wielkogabarytowe można znaleźć na stronie Ekosystemu (z terminami i dokładnymi lokalizacjami). Również tam udostępniono mieszkańcom harmonogram zbiórki objazdowej.

M jak miejsce gromadzenia odpadów  

Za zorganizowanie miejsca gromadzenia odpadów - zatem ustawienie pojemników lub worków z odpadami w sposób zapewniający firmie odbierającej odpady komunalne bezpośredni do nich dojazd za pomocą pojazdu o masie co najmniej 26 ton oraz łatwy odbiór odpadów - odpowiada właściciel/zarządca nieruchomości. Także on - o czym stanowi „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia” - odpowiada za czystość w miejscu gromadzenia odpadów i w odległości 1,5 metra od niego.

Zarządca jest zobowiązany do utrzymania stałej czystości poprzez uprzątanie odpadów i innych zanieczyszczeń znajdujących się poza pojemnikami nie rzadziej niż raz na tydzień.  Warto mieć tę świadomość, ponieważ gromadzenie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest niezgodne z prawem i zagrożone karą grzywny.

O jak obowiązki zarządcy

Zgodnie z obowiązującym we Wrocławiu „Regulaminem utrzymania czystości i porządku we Wrocławiu” to zarządca nieruchomości ma obowiązek utrzymać miejsce gromadzenia odpadów w odpowiednim stanie. Deklaruje liczbę pojemników na odpady, z których będą korzystać mieszkańcy - może wystąpić o dostawienie kolejnych, jeśli pojawia się ryzyko przepełnień.

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do ustawiania pojemników lub worków z odpadami w taki sposób, by umożliwić ich odbiór przez firmę wywożącą odpady, co w praktyce oznacza bezpośredni dojazd pojazdem o dopuszczanej masie co najmniej 26 ton. Zarządca może zawnioskować o podstawienie kontenera na odpady wielkogabarytowe.

P jak PSZOK-i

W PSZOK-ach czyli Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wrocławianie mogą oddawać odpady wielkogabarytowe, poremontowe czy budowlane, elektroodpady, opony, papę odpadową, przeterminowane leki, ale i odpady zielone, papier czy szkło.

We Wrocławiu funkcjonują dwa takie punkty - przy ul. Michalczyka 9 oraz Janowskiej 51. W 2024 roku planowane jest uruchomienie trzeciego eko-punktu, przy ul. Szwajcarskiej. PSZOK-i działają od poniedziałku do soboty od rana do godzin popołudniowych. Aktualne godziny otwarcia warto sprawdzić na stronie Ekosystemu.

S jak SZOP-y

Samochody Zbierające Odpady Problemowe nazywane w skrócie SZOP-ami wróciły na ulice Wrocławia w listopadzie 2023 roku wraz z nowymi umowami na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Taka mobilna zbiórka to prosty sposób na pozbycie się np. niepotrzebnego małego sprzętu AGD czy RTV, resztek farb, chemikaliów po remoncie, starych żarówek czy leków.

Rozkład jazdy SZOP-ów na cały 2024 rok jest już dostępny na stronie Ekosystemu. Zbiórka prowadzona jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 16.00 do 20.00. Busy zatrzymują się w wyznaczonych, łatwo dostępnych lokalizacjach dwa razy w miesiącu w przypadku każdego osiedla. Postoje trwają godzinę, jednak w sytuacji zapełnienia pojazdu, mogą zostać skrócone.

W jak wyszukiwarka odpadów

Nie jesteś pewien gdzie wyrzucić jakiś odpad? Skorzystaj z wyszukiwarki Ekosystemu. Podpowie, gdzie go umieścić. Jeśli odpadu nie ma jeszcze  w bazie - a  znajduje się tam już kilka tysięcy rekordów - zgłoś to do Ekosystemu. Administrator uzupełni listę.

Z jak zgłoszenie

Nieodebrane odpady? Przepełniony pojemnik? Zgłoś to do Ekosystemu! Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w zakresie odbioru odpadów można zgłaszać online przez Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca (ICOM). Kluczowe jest podanie dokładnej lokalizacji, pomocne będą zdjęcia.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - firma odbierająca odpady zobowiązana do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. Do dyspozycji jest też infolinia (tel. 71 75 86 911) czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Mieszkańcy mogą też zgłaszać nieprawidłowości bezpośrednio do firm wywożących odpady - numery kontaktowe do poszczególnych wykonawców podane są na pojemnikach na odpady oraz na stronie Ekosystemu.  

Widzisz odpady porzucone w miejscu do tego nieprzeznaczonym? „Dzikie wysypisko” zgłoś Straży Miejskiej - całodobowe zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 986 oraz adresem interwencje(at)strazmiejska.wroclaw.pl. Takie zgłoszenie możesz też kierować na Policję.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl