wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Projekt URBIO BAUHAUS

Podejmując działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i ekosystemów miejskich, w czerwcu 2024 r. Miasto Wrocław przystąpiło do projektu URBIO BAUHAUS - NEW EUROPEAN BAUHAUS FOR INCREASING URBAN BIODIVERSITY. Projekt będzie służył rozwojowi odpornego na zmiany klimatu miasta poprzez wypracowanie rozwiązań zwiększających różnorodność biologiczną.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Utrata bioróżnorodności jest jednym z największych globalnych wyzwań. Około 1 milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Konsekwencje te wpływają na codzienną jakość życia ludzi, ich zdrowie, dobre samopoczucie i mogą prowadzić do różnic społeczno-ekonomicznych, zwłaszcza na bardzo ograniczonych obszarach miejskich.

Głównym celem projektu jest zwalczanie spadku różnorodności biologicznej na obszarach miejskich i podmiejskich w Europie Środkowej poprzez wykorzystanie podstawowych wartości Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB), takich jak zrównoważony rozwój, integracja i estetyka w rozwiązaniach w zakresie różnorodności biologicznej jako część szerszej transformacji miejskiej umożliwiającej ukształtowanie zrównoważonego, inkluzywnego i odpornego społeczeństwa.

URBIO BAUHAUS dostarczy zintegrowane rozwiązania, które zwiększą różnorodność biologiczną, usługi ekosystemowe, odporność na zmiany klimatu. Poprzez testowanie tych rozwiązań w zakresie różnorodności biologicznej w 4 miastach Europy Środkowej (Wrocławiu, Kranj, Puli, i Erd), wypracowane zostaną rekomendacje i wytyczne stanowiące podstawę do opracowania nowej polityki miejskiej służącej zwiększeniu różnorodności biologicznej opartej na NEB. Będą one stanowiły kompleksową podstawę legislacyjną, polityczną i decyzyjną umożliwiającą szersze wykorzystanie i powielanie wypracowanych w projekcie rozwiązań w ramach tworzenia zrównoważonych miast.

Czym jest projekt URBIO BAUHAUS?

URBIO BAUHAUS to projekt, którego celem jest zwalczanie spadku bioróżnorodności na obszarach miejskich i podmiejskich w Europie Środkowej poprzez wykorzystanie podstawowych wartości Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB), takich jak zrównoważony rozwój, integracja i estetyka w rozwiązaniach w zakresie różnorodności biologicznej.

Aby skutecznie przyczynić się do wzrostu różnorodności biologicznej, URBIO BAUHAUS opracuje wspólną, opartą na NEB mapę drogową miejskiej transformacji bioróżnorodności. Mapa ta będzie przedstawiać  połączenie różnych podejść i interwencji, których celem jest znaczące powstrzymanie i odwrócenie utraty różnorodności biologicznej, w szczególności na obszarach miejskich. Rozwiązanie to zostanie przetestowane i wdrożone w 4 miastach Europy Środkowej: Kranj, Puli, Wrocławiu i Erd, a działania projektowe będą opierały się na wartościach NEB, uwzględniających zielone, estetyczne i partycypacyjne współprojektowanie.

W projekcie, którego liderem jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu bierze udział 10 partnerów:

  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Miasto Wrocław
  • Miasto Kranj (Słowenia)
  • Instytut Zrównoważonego Rozwoju (Słowenia)
  • Miasto Pula (Chorwacja)
  • POR Consult (Chorwacja)
  • BURST Nonprofit Llc (Węgry)
  • Ośrodek badawczo-doradczy Politechniki w Mediolanie w zakresie planowania środowiskowego i przestrzennego (Włochy)
  • Uniwersytet Nauk Stosowanych w Wismar (Niemcy)
  • Miasto Érd (Węgry).

Projekt będzie trwał do grudnia 2026 r. i jest finansowany w 80% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europa Środkowa.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie https://www.interreg-central.eu/projects/urbio-bauhaus/ 

URBIO BAUHAUS we Wrocławiu

W ramach projektu we Wrocławiu podjęte zostaną działania mające na celu złagodzenie zanieczyszczenia światłem w zielonych przestrzeniach miejskich, służące utrzymaniu naturalnych cykli funkcjonowania ludzi i zwierząt (zachowaniu naturalnych wzorców dzikiej przyrody i dobrego samopoczucia ludzi)  przyczyniających się do wzrostu bioróżnorodności.

Wrocławski pilotaż na małą skalę będzie polegał na wprowadzeniu inteligentnego oświetlenia do przestrzeni publicznej (w tym na terenie wielofunkcyjnych obszarów - ulice i place oraz miejskie tereny zielone) w mieście, aby znaleźć równowagę między światłem a ciemnością, poprzez dostosowanie istniejącego oświetlenia bądź jego modernizację  za pomocą asymilacyjnego sprzętu oświetleniowego (modernizację systemów oświetleniowych umożliwiającą sterowanie natężeniem i zasięgiem rozsyłu światła).

W ramach pilotażu opracowane zostaną wytyczne do projektowania nowego oświetlenia oraz wspierania bioróżnorodności poprzez niezaburzanie rytmu dobowego ludzi i zwierząt.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama