wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zielono-niebieski skwer

Monika Dubec,
Zieleniec przy UM źródło: UM
Zieleniec przy UM

Przy Urzędzie Miejskim uruchomiono urządzenie przechwytujące wodę deszczową. Instalacja będzie wykorzystywała deszczówkę do podlewania zieleńca na dziedzińcu miejskiego budynku przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.

Reklama

Demonstrator przy wrocławskim urzędzie powstał, by m.in. pokazać mieszkańcom, jak funkcjonuje takie urządzenie oraz jak, w prosty sposób, można „łapać” i wykorzystywać deszczówkę.

Już jest! Demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego, a Świdnicką! Dziś deszczowo, więc...

Opublikowany przez Zielony Wrocław Piątek, 25 września 2020

– Woda deszczowa odprowadzana z dachu za pomocą rur spustowych do kanalizacji jest częściowo przechwytywana i gromadzona w  trzech zbiornikach, każdy po 360 litrów pojemności. Następnie woda, z pomocą pompy elektrycznej, zostaje przekazana bezpośrednio na zieloną strefę korzeni roślin, dzięki linii kroplującej, która zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze – mówi Jacek Drabiński, z-ca dyrektora Wydziału Wody i Energii UM we Wrocławiu.

– Co ważne, zbiorniki wykonane są z materiału, który chroni wodę przed światłem, a co za tym idzie, tworzeniem się w niej glonów – dodaje.

Zgromadzona w ciągu całego roku woda wystarczy do podlewania skweru przy urzędzie przez 110 dni. Przy czym już 15-minutowy deszcz pozwoli "złapać" ok. 1100 litrów deszczówki, co umożliwi jednorazowe podlanie całego terenu o powierzchni 200 mkw.

źródło: UM

Koszt instalacji to ok. 12 tys. złotych.

Złap deszcz 2020

Od dwóch lat miasto zachęca mieszkańców, by „łapali” deszczówkę i wykorzystywali ją na własne potrzeby, realizując program „Złap deszcz”. Od początku cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku Wrocław przeznaczył na ten program 700 tys. złotych. Około 200 osób skorzysta z dotacji do 5 tys. złotych na specjalną instalację.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl