Link do strony www.wroclaw.pl

  Zielono-niebieski skwer

  Przy Urzędzie Miejskim uruchomiono urządzenie przechwytujące wodę deszczową. Instalacja będzie wykorzystywała deszczówkę do podlewania zieleńca na dziedzińcu miejskiego budynku przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.

  Zieleniec przy UM źródło: UM
  Zieleniec przy UM

  Demonstrator przy wrocławskim urzędzie powstał, by m.in. pokazać mieszkańcom, jak funkcjonuje takie urządzenie oraz jak, w prosty sposób, można „łapać” i wykorzystywać deszczówkę.

  Już jest! Demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego, a Świdnicką! Dziś deszczowo, więc...

  Opublikowany przez Zielony Wrocław Piątek, 25 września 2020

  – Woda deszczowa odprowadzana z dachu za pomocą rur spustowych do kanalizacji jest częściowo przechwytywana i gromadzona w  trzech zbiornikach, każdy po 360 litrów pojemności. Następnie woda, z pomocą pompy elektrycznej, zostaje przekazana bezpośrednio na zieloną strefę korzeni roślin, dzięki linii kroplującej, która zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze – mówi Jacek Drabiński, z-ca dyrektora Wydziału Wody i Energii UM we Wrocławiu.

  – Co ważne, zbiorniki wykonane są z materiału, który chroni wodę przed światłem, a co za tym idzie, tworzeniem się w niej glonów – dodaje.

  Zgromadzona w ciągu całego roku woda wystarczy do podlewania skweru przy urzędzie przez 110 dni. Przy czym już 15-minutowy deszcz pozwoli "złapać" ok. 1100 litrów deszczówki, co umożliwi jednorazowe podlanie całego terenu o powierzchni 200 mkw.

  źródło: UM

  Koszt instalacji to ok. 12 tys. złotych.

  Złap deszcz 2020

  Od dwóch lat miasto zachęca mieszkańców, by „łapali” deszczówkę i wykorzystywali ją na własne potrzeby, realizując program „Złap deszcz”. Od początku cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku Wrocław przeznaczył na ten program 700 tys. złotych. Około 200 osób skorzysta z dotacji do 5 tys. złotych na specjalną instalację.