wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:47

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Eko-budynek urzędu przy ul. Hubskiej
Eko-budynek urzędu przy ul. Hubskiej

Urzędnicy, strażnicy miejscy oraz pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Hubskiej 8-16. To odnowiony i naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami budynek po byłej dyrekcji firmy Ruch.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia ma nową siedzibę – został przeniesiony na ul. Hubską 8-16 (dawna Dyrekcja Ruch). Z uwagi na trwający remont samej ul. Hubskiej dojazd do budynku możliwy jest od ul. Dawida, a na klientów czeka na miejscu bezpłatny parking. Natomiast pieszo dojść można od ul. Glinianej. W celu ułatwienia kontaktu z wydziałem wszystkie pisma można składać w kancelariach Urzędu Miejskiego Wrocławia (ul. Zapolskiej, pl. Nowy Targ, al. Kromera, Sukiennice). Do dyspozycji mieszkańców jest także nowy numer sekretariatu Wydziału Środowiska i Rolnictwa – tel. (71) 799 67 00.

Do odnowionego "zielonego" budynku wprowadzili się również strażnicy miejscy z ekopatrolu oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia.

Zielone ściany i panele słoneczne

Przebudowa byłej siedziby i magazynów RSW Ruch rozpoczęła się w tamtym roku. Pochodzący z początku lat 70. obiekt nie spełniał żadnych współczesnych norm w zakresie termoizolacji i był przez wiele lat nieużywany. Jego stan był zły. Teraz zamienił się we wzorcowy „zielony budynek”.

Zainstalowano w nim panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Robotnicy wymienili stolarkę okienną na nową o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, składa się z trzech szyb, a pomiędzy nimi jest specjalny gaz. Na jednym z budynków powstał metalowy stelaż, na którym zakwitną tzw. zielone ściany.

– Pod ziemią zainstalowano głębinową pompę ciepła. Specjalne instalacje zapewnią pełną kontrolę parametrów budynku, takich jak temperatura, wilgotność, nasłonecznienie. Na elewacjach jest dużo przeszkleń. Zmieniły się również tereny wokół. Jest dużo zieleni, oświetlenie zewnętrzne, mała architektura (parkingi rowerowe, ławki, kosze). Powstał parking dla aut i wiaty dla rowerów – wylicza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Stacje ładowania pojazdów

Budynek jest  wyposażony w regulowane żaluzje, aby z łatwością kontrolować nasłonecznienie. Uzbrojono go w system gromadzenia wody opadowej i jej powtórne wykorzystywanie. Między innymi na dziedzińcu, gdzie powstał ogród deszczowy (zagłębienia wykorzystujące wodę opadową do utrzymania specjalnych gatunków roślin, dobranych pod kątem naturalnej retencji wód opadowych).

Robotnicy na parkingach miejsca postojowe pokryli ekokratą (ażurowe płyty ze specjalnego tworzywa, które umożliwiają parkowanie aut, ale też zarastanie parkingu trawą). Przy miejscach postojowych znajdują się również stacje ładowania aut elektrycznych.

Inwestycja warta była 18,5 mln zł. Około 10 mln zł stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl