Koncert: Steven Wilson w Hali Stulecia

Koncert: Steven Wilson w Hali Stulecia

Steven Wilson – lider zespołu Porcupine Tree, a także solista, kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent muzyczny wystąpi 12 lipca w Hali Stulecia.

To będzie koncert z dużą ilością elektronicznego brzmienia z rockowym pazurem. Brytyjczyk nie ograniczy się do jednej konwencji i zaprowadzi do swojego muzycznego świata, w którym znajdziemy zarówno wielowymiarowy rock, jak i jazz, ambient, trip hop.

Pierwszy zespół stworzył mając 15 lat. Już wtedy inspirował się rockiem progresywnym lat 70. oraz brzmieniami, które prezentował zespół Marillion. We wczesnych latach swojej twórczości Steven nagrał jeszcze kilka kaset demo pod różnymi szyldami.

Pod koniec lat 80., będąc jeszcze w szkole, stworzył swoje pierwsze projekty, które pozwoliły mu wejść do profesjonalnego świata muzycznego. Były to zespoły No-MAN oraz Porcupine Tree. 

W latach 90. Steven Wilson ciągle też w pojedynkę eksplorował nowe rejony muzyczne, powstawały jego następne, mocno eksperymentalne projekty, sygnowane różnymi nazwami. Kolejnym zespołem, w który artysta mocno się zaangażował był Blackfield, kierowany przez izraelskiego muzyka Aviva Geffena. Steven Wilson uważał, że styl, jaki wspólnie uprawiali, zbliżony był do muzyki zespołów Pink Floyd i Radiohead.

Na początku  XXI wieku to jednak Porcupine Tree osiągało szczyty popularności. Do czasu zawieszenia działalności Porcupine Tree w 2013 roku, zespół pod przewodnictwem Stevena Wilsona wydał 10 płyt studyjnych i 12 koncertowych.

Steven Wilson z powodzeniem kontynuuje swoją karierę solową. Przez 30 lat aktywności muzycznej nagrał ponad setkę albumów z różnymi zespołami i uczestniczył w powstaniu kilkudziesięciu wydawnictw płytowych utrzymanych w bardzo zróżnicowanej stylistyce. 

fot. ze strony organizatora

Lokalizacja

Hala Stulecia we Wrocławiu

Wystawowa 1, 51-618 Wrocław

Komentarze