wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Kalendarz Astronomiczny 2024. Co zobaczymy na niebie nad Wrocławiem?
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Half Dome, czyli granitowa formacja skalna w Parku Narodowym Yosemite w stanie Kalifornia w USA sfotografowana podczas nocy. Rawpixel/Teddy Kelley
Na zdjęciu Half Dome, czyli granitowa formacja skalna w Parku Narodowym Yosemite w stanie Kalifornia w USA sfotografowana podczas nocy.

Nocne niebo pełne jest niesamowitych widoków. Musimy tylko wiedzieć, gdzie spojrzeć, a wtedy jesteśmy w stanie dostrzec nie tylko gwiazdy, ale i planety Układu Słonecznego. W odpowiednich warunkach możemy je obserwować nawet za dnia. Jeżeli zastanawialiście się, co widać dzisiaj na niebie, to tutaj znajdziecie odpowiedź. Sprawdźcie kalendarz zjawisk astronomicznych na 2024 rok!

Reklama

Co widać dzisiaj na niebie?

Najczęstszym widokiem jest najjaśniejsza gwiazda na niebie, czyli Syriusz. Znajduje się on w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa, około 8,6 lat świetlnych od Ziemi. Poza nią na niebie możemy dostrzec gołym okiem kilka planet Układu Słonecznego.

Najlepiej widoczne planety z Ziemi to Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Trzeba pamiętać, że ich widoczność bardzo zależy od warunków pogodowych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu zaćmienie Księżyca (zwane Krwawym Księżycem) widziane z rezerwatu narodowego na pustyni Trona Pinnacles w Kalifornii w USA. NASA
Na zdjęciu zaćmienie Księżyca (zwane Krwawym Księżycem) widziane z rezerwatu narodowego na pustyni Trona Pinnacles w Kalifornii w USA.

Co widać na wschodnim niebie?

Jasny punkt na wschodnim niebie to Wenus. W oddali można próbować dostrzec Jowisza. Te dwie planety będą bardzo widoczne rano w trakcie wschodzenia słońca w maju 2024 roku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu niebo w trakcie wschodu słońca. Spoglądając na wschodnie niebo we Wrocławiu w godzinach porannych można zaobserwować Wenus (jasny punkt zaznaczony na niebie). stellarium-web.org
Na zdjęciu niebo w trakcie wschodu słońca. Spoglądając na wschodnie niebo we Wrocławiu w godzinach porannych można zaobserwować Wenus (jasny punkt zaznaczony na niebie).

Co widać na zachodnim niebie?

Jasny punkt górujący na zachodzie w godzinach popołudniowych to również Wenus. Będzie bardzo dobrze widoczna o tej porze dnia w maju 2024 roku. Natomiast wieczorami możemy próbować dostrzec Jowisza, który również będzie charakterystycznym jasnym punktem na niebie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu wieczorne niebo. Spoglądając na zachodnie niebo we Wrocławiu w godzinach wieczornych można zaobserwować Jowisza (jasny punkt zaznaczony na niebie). stellarium-web.org
Na zdjęciu wieczorne niebo. Spoglądając na zachodnie niebo we Wrocławiu w godzinach wieczornych można zaobserwować Jowisza (jasny punkt zaznaczony na niebie).

Co widać na niebie w maju?

Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych i odpowiednim sprzęcie w maju powinniśmy móc dostrzec Merkurego, Wenus, Marsa, a nawet Saturna. Natomiast księżyc w nowiu zaobserwujemy 8 kwietnia, a jego pełnie 23 kwietnia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z odlatującego promu kosmicznego Discovery. NASA
Na zdjęciu Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z odlatującego promu kosmicznego Discovery.

Kiedy będzie zaćmienie Słońca w Polsce?

Najbliższe takie wydarzenie zobaczymy 29 marca 2025 roku. Niestety będzie to tylko częściowe zaćmienie. Na pełne zaćmienie Słońca będziemy musieli poczekać do 7 października 2135 roku.

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca w Polsce?

W tym roku zaćmienie Księżyca będziemy mogli obserwować 18 września. Najlepiej widoczne będzie w zachodniej części kraju, czyli również we Wrocławiu. Całkowite zaćmienie pojawi się dopiero 7 września 2025 roku.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu częściowe zaćmienie Słońca. Rawpixel/Matt Hecht
Na zdjęciu częściowe zaćmienie Słońca.

Kiedy będzie Noc Perseidów 2024?

Wyczekiwana przez wszystkich noc spadających gwiazd odbędzie się 12 sierpnia. Spadające Perseidy będzie można obserwować już od 17 lipca, ale sierpniowa data to dzień ich najlepszej widoczności.

Co to Perseidy?

Jest to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów. Pojawiają się na nocnym niebie w postaci jasnych smug. Perseidy to pozostałość po komecie, która przelatując w pobliżu Ziemi, pozostawiła po sobie ślad w postaci lodowych drobinek. Ziemia dociera do tego śladu w okolicy lipca i sierpnia, co powoduje wejście w atmosferę tych pozostałości, a my obserwujemy to w postaci deszczu meteorów, a raczej deszczu meteoroidów.

Jak obserwować Perseidy?

Nie potrzeba do tego szczególnych przygotowań. Wystarczy wybrać się na obrzeża miasta, z dala od centrum i już bez problemu zaobserwujemy kilka spadających gwiazd. Jeżeli chcemy obejrzeć pełen spektakl na niebie, warto wybrać się pod miasto, gdzie niebo nie jest aż tak zanieczyszczone światłem jak w mieście.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu góra Black Mountain w Kalifornii w USA z uchwyconym deszczem meteorów w tle. Rawpixel/Austin Schmid
Na zdjęciu góra Black Mountain w Kalifornii w USA z uchwyconym deszczem meteorów w tle.

Ciekawostki o Układzie Słonecznym

Poniżej zebraliśmy najczęstsze pytania dotyczące Układu Słonecznego i nie tylko. Poznajcie interesujące fakty, może o czymś nie wiedzieliście?

Ile jest planet w Układzie Słonecznym?

W Układzie Słonecznym znajdziemy 8 planet. Są to 4 planety skaliste, czyli Merkury, Wenus, Ziemia i Mars oraz 4 planety gazowe. Dzielimy je na gazowe olbrzymy, czyli Jowisz i Saturn oraz na lodowe olbrzymy, czyli Uran i Neptun.

Poza nimi w przestrzeni Układu Słonecznego znajduje się 5 planet karłowatych. Jest to Pluton, Ceres, Eris, Makemake i Haumea. Pluton został wykluczony z listy głównych planet w sierpniu 2006 roku.

Jaka jest największa planeta w Układzie Słonecznym?

To Jowisz, którego średnica wynosi prawie 140 tysięcy kilometrów. Ziemia, dla porównania, ma jedynie 12 742 kilometrów średnicy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu Jowisz z widoczną zorzą polarną na biegunie. NASA
Na zdjęciu Jowisz z widoczną zorzą polarną na biegunie.

Jaka jest najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym?

Jest nią Merkury, a jego średnica to niecałe 5 tysięcy kilometrów. Jeżeli chodzi o planety karłowate to najmniejszą z nich jest Ceres ze średnicą tylko 940 kilometrów.

Która planeta ma najwięcej księżyców?

Według najnowszych danych z 2023 roku planetą, która ma najwięcej księżyców jest Saturn. Posiada ich aż 145 i jest pierwszą planetą w Układzie Słonecznym, która ma ich więcej niż sto.

Dotychczas to Jowisz prowadził w tej kategorii, ale zatrzymał się na jedynie 95 księżycach.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu Saturn z widoczną zorzą polarną na biegunie. NASA
Na zdjęciu Saturn z widoczną zorzą polarną na biegunie.

Jakie planety mają pierścienie?

Planety w Układzie Słonecznym, które posiadają pierścienie to Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Najlepiej widoczne są jednak pierścienie Saturna.

Co to jest Krwawy Księżyc?

Mianem Krwawego Księżyca określano pełnie w październiku. Było to związane z polowaniami, na które ruszali Indianie w tym okresie.

Księżyc może czasami przyjąć czerwony kolor podczas zaćmienia. Dochodzi wtedy do rozproszenia niebieskiego światła Rayleigha w ziemskiej atmosferze, co powoduje charakterystyczną krwistoczerwoną barwę.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu Księżyc górujący nad startującym promem kosmicznym. NASA
Na zdjęciu Księżyc górujący nad startującym promem kosmicznym.

Ile wynosi rok świetlny?

Rok świetlny to około 9,5 biliona kilometrów. Jest to jednostka odległości, którą stosujemy w kosmosie. Jest równa odległości, jaką pokonuje światło w ciągu roku ziemskiego.

Ile trwa lot na Księżyc?

Ostatni załogowy lot na księżyc trwał 3 dni 3 godziny i 49 minut, a cała misja 8 dni. Najszybszym bezzałogowym statkiem kosmicznym, który dotarł na Księżyc jest sonda New Horizons, której podróż trwała zaledwie 8 godzin i 35 minut.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu astronauta Eugence A. Cernan spacerujący po Księżycu podczas misji Apollo. NASA
Na zdjęciu astronauta Eugence A. Cernan spacerujący po Księżycu podczas misji Apollo.

Ile trwa lot na Marsa?

Ogólnie przyjętym czasem lotu na Marsa jest 9 miesięcy. Tyle potrzeba, aby lot był jak najbardziej optymalny. Natomiast Elon Musk zapowiada, że za pomocą statku kosmicznego Starship uda się skrócić ten czas do 6 miesięcy.

Jaka jest najbliższa gwiazda od Słońca?

Jest nią Proxima Centauri, która znajduję się 4 lata świetlne od Ziemi. W jej pobliżu możemy znaleźć układ Alfa Centauri, czyli układ planetarny, w którym znajdują się dwie gwiazdy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdęciu panorama Ziemi wykonana podczas 44 misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA
Na zdęciu panorama Ziemi wykonana podczas 44 misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jaka jest najbliższa galaktyka?

Najbliższą galaktyką od Drogi Mlecznej jest galaktyka Andromedy. Znajduję się 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi.

Jaka jest najbliższa czarna dziura?

Niedawno odkryta czarna dziura nazwana Gaia BH1 znajduje się 1600 lat świetlnych od Ziemi. Jej masa jest około 10 razy większa od masy Słońca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl