W Vertigo muzyczne wspomnienie Rury (kwartet Jerzego Kaczmarka), w Imparcie koncert gigantów, który nie powinien był się skończyć (kwintet Piotra Barona) oraz solidny występ składu Zbigniewa Lewandowskiego. Tak w skrócie wyglądał dzień pierwszy, bardzo wrocławski, 60. Jazzu nad Odrą.
Jazzman-dyrektor na medal
Sześciodniowe święto jazzu rozpoczęło się od gali wręczenia nagród dla wschodzących muzyków z udziałem orkiestry prowadzonej przez Bartosza Pernala, a to wydarzenie poprzedził miły akcent. Piotr Wojtasik, szef artystyczny festiwalu w latach 2022-2024, odebrał na scenie medal Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia – z rąk wiceprezydenta Jakuba Mazura.
Nie brakuje opinii, że Piotr Wojtasik dokręcił śrubkę i podniósł imprezę na jeszcze wyższy poziom. Po trzech latach dyrektorowania odchodzi ze stanowiska, ponieważ chce ponownie skoncentrować się wyłącznie na muzyce. — Organizacja tak wielkiego festiwalu trwa przez cały rok, każdego dnia. To jak granie na dodatkowym instrumencie. Wymaga tyle samo ćwiczenia, zaangażowania i energii — mówił nam w kwietniu. — Te trzy lata były okresem bardzo ważnym i pięknym.
Na 60. Jazzie nad Odrą zagra na scenie Impartu Centrum 26 kwietnia o godzinie 19:30 razem z Rickiem Margitzą, Philipem Dizackiem i innymi muzykami. Kilkunastoosobowy skład zaprezentuje utwory w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego.
Piotr Wojtasik – Zasłużony dla Wrocławia
Urodził się (10 czerwca 1964 roku) i wychował we Wrocławiu. Poniżej jego jazzowa sylwetka, zaczerpnięta z programu festiwalu.
„Wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj.
Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera.
Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów.
Na swoim koncie ma 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.”