wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zloty i imprezy motocyklowe na Dolnym Śląsku. Jak poruszać się motocyklem po Wrocławiu?

Zloty i imprezy motocyklowe na Dolnym Śląsku. Jak poruszać się motocyklem po Wrocławiu?

Przemysław Krzewiński,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu dwa motocykle na łące w świetle zachodzącego słońca. Sprawdź zloty i imprezy motocyklowe na Dolnym Śląsku! Pixabay
Na zdjęciu dwa motocykle na łące w świetle zachodzącego słońca. Sprawdź zloty i imprezy motocyklowe na Dolnym Śląsku!

Razem z wiosną rozpoczyna się sezon motocyklowy. Od teraz coraz częściej na ulicach będziemy widywać fanów dwóch kółek, a motocykliści już zapisują daty najbliższych zlotów. Tutaj sprawdzicie terminy najbliższych imprez motocyklowych na Dolnym Śląsku. Poruszanie się po Wrocławiu za pomocą motocykla może nieść ze sobą wiele pytań, na które również odpowiemy w tym artykule.

Reklama

Zloty Motocyklowe Dolny Śląsk 2024

Coraz cieplejsze dni to coraz częstsze zloty i imprezy dla fanów dwóch kółek. Sezon motocyklowy 2024 z pewnością dostarczy wiele wrażeń dla motocyklistów i nie tylko. Jakie imprezy motocyklowe odbędą się w 2024 roku na Dolnym Śląsku? Sprawdźcie listę.

Fani dwóch kółek na pewno nie będą się nudzić!

Czy motocykliści mogą jeździć po buspasie?

Od jakiegoś czasu po buspasach w większości miast w Polsce mogą poruszać się również motocykliści. Do tych miast należy również Wrocław. Należy pamiętać, że po wrocławskich buspasach można poruszać się za pomocą motocykla, tylko w przypadku kiedy nie ma w jego ciągu wbudowanego torowiska. W przypadku kiedy nie jesteśmy pewni, czy możemy wjechać motocyklem na buspas, należy rozejrzeć się za tabliczką informacyjną albo symbolem motocykla na jezdni.

Czy motocykliści płacą za parkowanie we Wrocławiu?

Strefy płatnego parkowania obejmują całe centrum Wrocławia, na szczęście kierowcy jednośladów są zwolnieni z tego obowiązku. Dzięki temu każdy motocyklista poruszający się po Wrocławiu może zaparkować bez potrzeby szukania parkomatu.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Od 2013 roku wyróżniamy kilka typów prawa jazdy kategorii A, czyli uprawnień na prowadzenie motocykla. Należy jednak pamiętać, że każdy kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, może poruszać się motocyklem. Musi być to jednoślad, którego pojemność skokowa silnika jest mniejsza od 125 cm3, a moc jest mniejsza od 11 kW. Na jakie kategorie dzieli się prawo jazdy na motocykl?

Kategoria AM

Jest to najniższy stopień prawa jazdy na motocykle. Każdy, kto ukończył 14. rok życia, może podejść do egzaminu na tę kategorię. Aby to zrobić, trzeba posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. To prawo jazdy uprawnia do prowadzenia motoroweru z silnikiem o pojemności do 50 cm3. Koszt kursu na kategorie AM to około 1000 złotych.

Kategoria A1

Do egzaminu na tę kategorię może podejść każdy kto ukończył 16. rok życia. W tym przypadku również potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna. Posiadanie tej kategorii uprawnia do prowadzenia motocykla o pojemności do 125 cm3. Koszt takiego kursu to około 2000 złotych.

Kategoria A2

Egzamin na tę kategorię może zdawać tylko osoba pełnoletnia. Dzięki temu prawu jazdy można poruszać się pojazdami jednośladowymi, których moc nie przekracza 35 kW. Koszt tego kursu to około 2500 złotych.

Kategoria A

Jest to najwyższa kategoria prawa jazdy na motocykle. Dzięki niej można zyskać największe uprawnienia. Do egzaminu może podejść każdy, kto ukończył 20. rok życia, jeśli posiada prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. W przypadku, jeśli ktoś nie posiada tej kategorii, to podejść do egzaminu może dopiero od 24. roku życia. Dzięki tym uprawieniom można poruszać się każdym motocyklem, również z bocznym wózkiem. Koszt kursu na to prawo jazdy to około 3000 złotych.

Jak zarejestrować motocykl zza granicy?

Każdy motocykl sprowadzony zza granicy należy zarejestrować. Opłata za ten proces jest tańsza niż w przypadku auta osobowego. W wydziale komunikacji będzie trzeba zapłacić 197 złotych. W skład tej kwoty wchodzi opłata za tablice rejestracyjne, dowód, kartę pojazdu, pozwolenie, znaki legalizacyjne oraz opłata ewidencyjna.

Jeżeli posiadamy dokumenty pojazdu w obcym języku, to zapłacimy dodatkowe 100 złotych, a za przegląd techniczny, który również jest potrzebny, należy zapłacić około 62 złote.

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji?

Do zarejestrowania pojazdu zza granicy potrzebny będzie dowód własności, najlepiej sporządzony w dwóch językach. Poza tym należy posiadać:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
  • potwierdzenie pozytywnego przejścia badania technicznego,
  • dowód odprawy celnej,
  • potwierdzenie wyrejestrowania motocykla w kraju, z którego pochodzi,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku,
  • dowód osobisty nowego właściciela.

Przed odbiorem nowego dowodu rejestracyjnego wydział komunikacji wydaje tymczasowe 30-dniowe pozwolenie oraz tablicę rejestracyjną.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl