wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Kwiaciarnie we Wrocławiu. Jakie są najlepsze kwiaty do domu, a jakie na balkon? [MAPA]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu bukiet róż. Sprawdź mapę kwiaciarni we Wrocławiu. Jakie kwiaty kupić na prezent? Tomasz Hołod
Na zdjęciu bukiet róż. Sprawdź mapę kwiaciarni we Wrocławiu. Jakie kwiaty kupić na prezent?

Walentynki, Dzień Kobiet, imieniny, urodziny, wesele i wiele innych wydarzeń to idealne okazję na zakup bukietu kwiatów. Na szczęście Wrocław jest pełen kwiaciarni z przepięknymi bukietami na każdą okazję. Poza nimi znajdziesz tutaj również pocztę kwiatową i nie tylko. Sprawdź, mapę kwiaciarni w Twojej okolicy i znajdź odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące hodowania kwiatów.

Reklama

Najlepsze kwiaciarnie we Wrocławiu

Jakie są najlepsze kwiaciarnie we Wrocławiu? Na to pytanie nie można odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. W każdej kwiaciarni ktoś może znaleźć coś dla siebie. Podejrzeliśmy jednak oceny użytkowników Google Maps, którzy ocenili wrocławskie kwiaciarnie. Poniżej przedstawiamy listę 10 najlepszych kwiaciarni we Wrocławiu, według internautów:

Pamiętajcie, że nawet w tych mniej znanych kwiaciarniach na pewno znajdziecie kwiatowe perełki.

Poczta Kwiatowa we Wrocławiu

Zdarza się, że ktoś z nas chce zrobić komuś prezent na odległość albo zwyczajnie nie ma czasu na stanie w kolejkach w kwiaciarni podczas kolejnego święta. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi coraz to bardziej popularna poczta kwiatowa, dzięki której można zamówić kwiaty na telefon. Coraz więcej kwiaciarni we Wrocławiu oferuję dostawę bukietów kwiatów pod wskazany adres. Ponownie z pomocą ocen użytkowników Google Maps prezentujemy listę 10 najlepszych kwiaciarni oferujących pocztę kwiatową we Wrocławiu:

Oczywiście, jeśli tylko jesteśmy w stanie, kwiaty najlepiej wręczać osobiście. To na pewno sprawi radość drugiej osobie.

Kwiatomaty we Wrocławiu

Najnowszy wynalazek w świecie kwiatów. Automat do wydawania bukietów, który działa na takiej samej zasadzie jak popularne automaty z przekąskami i napojami czy paczkomaty. Wystarczy wybrać bukiet na ekranie, zapłacić kartą i mamy gotowy prezent. We Wrocławiu funkcjonuje już kilka kwiatomatów, a oto ich lista:

Na pewno z każdym rokiem będzie ich przybywać coraz więcej. Poniżej sprawdzicie mapę kwiatomatów we Wrocławiu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu kwiatomat znajdujący się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu Przemysław Krzewiński
Na zdjęciu kwiatomat znajdujący się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu

Giełda kwiatowa we Wrocławiu

Oprócz kwiaciarni, bukiety we Wrocławiu dostaniemy także na giełdzie kwiatowej. Każdego dnia w godzinach porannych, można kupić tam kwiaty cięte, sztuczne i doniczkowe, rośliny ogrodowe, a nawet akcesoria florystyczne i ogrodnicze. Ceny na takiej giełdzie są zdecydowanie niższe, niż w zwykłych kwiaciarniach, natomiast warto pamiętać o tym, że klienci indywidualni zaopatrujący się tam w kwiaty, również muszą zapłacić za bilet wstępu na teren hurtowni.

Giełdę znajdziecie na ulicy Giełdowej 4 we Wrocławiu.

Informacje na temat godzin otwarcia i opłat za wejście na teren wrocławskiej giełdy kwiatów dostępne pod linkiem.

Mapa kwiaciarni we Wrocławiu

We Wrocławiu znajdziecie ponad 100 różnych kwiaciarni, a większość z nich możecie sprawdzić na naszej mapie poniżej. Mapa jest na bieżąco aktualizowana.

Kwiaciarnie we Wrocławiu

Więcej wydarzeń i miejsc z Wrocławia znajdziesz na go.wroclaw.pl | Pobierz dane z Wrocław OpenData

Mapa kwiatomatów we Wrocławiu

We Wrocławiu na ten moment znajdziecie tylko kilka kwiatomatów. Sprawdźcie na mapie gdzie możecie ich szukać.

Więcej wydarzeń i miejsc z Wrocławia znajdziesz na go.wroclaw.pl | Pobierz dane z Wrocław OpenData

W dalszej części artykułu zapoznacie się z odpowiedziami na najczęstsze pytania dotyczące hodowli kwiatów w domu i na balkonie i nie tylko.

Jakie są najpopularniejsze kwiaty na prezent?

Jednymi z najpopularniejszych kwiatów, które dajemy innym na prezent są róże. Pasują do praktycznie każdej okazji, a od wieków są symbolem miłości. Na świecie istnieje ponad 30 tysięcy odmian tego kwiatu. Zaraz po nich na podium znajdziemy tulipany. Pasują one najbardziej do wiosennych bukietów i to właśnie podczas tej pory roku królują pośród kwiaciarni. Inne popularne kwiaty to:

 • piwonie
 • chryzantemy
 • gerbery
 • goździki
 • lilie

Nie zawsze muszą to być kwiaty cięte albo bukiety. Równie dobrym prezentem będzie kwiat doniczkowy.

Sztuczne kwiaty

Dla wszystkich, którzy nie pamiętają o tym, aby podlewać kwiaty w domu albo nie mają odpowiednich warunków do ich hodowania, z pomocą przychodzą sztuczne kwiaty. Znajdziemy je w każdym większym sklepie. Idealnie nadadzą się do pomieszczeń klimatyzowanych i ze sztucznym oświetleniem. Jest to też bezpieczna opcja dla posiadaczy zwierząt, którym szkodzi podgryzanie prawdziwych kwiatów.

Bukiety z klocków LEGO

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się bukiety kwiatów z klocków LEGO. Duńska firma, która jest znana na całym świecie z produkcji zestawów zabawek z klocków, wypuściła na rynek serię bukietów, które można złożyć własnoręcznie w domu. Może to być bardzo oryginalny, a przede wszystkim trwały prezent dla kogoś bliskiego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu gablota z bukietami kwiatów z klocków LEGO Przemysław Krzewiński
Na zdjęciu gablota z bukietami kwiatów z klocków LEGO

Jakie są najlepsze kwiaty do domu?

Najlepsze kwiaty do domu to takie, które są proste w hodowli. Kwiaty doniczkowe, czyli monstery, paprocie, fikusy, storczyki czy skrzydłokwiaty to najpopularniejszy wybór wśród osób, które chcą hodować kwiaty w swoim domu. Dzięki nim będziemy mieć czystsze powietrze w mieszkaniu oraz przyjemniejszy dla oka salon, sypialnię czy przedpokój.

Jakie są najlepsze kwiaty na balkon?

Nie każde kwiaty domowe nadają się do hodowania na balkonie. Różne warunki atmosferyczne mogą być bezlitosne dla wielu kwiatów przystosowanych do zamkniętych pomieszczeń. Dlatego też najlepszymi kwiatami na balkon będą aksamitki, begonie, fuksje oraz pelargonie. Są na tyle wytrzymałe, że sprawdzą się jako kwiaty, dzięki którym upiększymy swój balkon.

Kwiaty wieloletnie

Na balkonie sprawdzą się również byliny wieloletnie. Większość z nich pachnie i kwitnie bardzo długo, dzięki czemu nasz balkon może mienić się różnymi kolorami. Są również bardzo odporne na różne warunki atmosferyczne i pozostaną z nami przez wiele lat. Najczęstszym wyborem pośród kwiatów wieloletnich jest werbena, lawenda, przetacznik kłosowy, szałwia, krwawnik pospolity oraz goździk kropkowany. Należy zaznaczyć, że do hodowli tych kwiatów potrzeba nieco większego balkonu, ponieważ szybko się rozrastają i są zdecydowanie większe od pozostałych kwiatów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu pole obrośnięte Lawendą Shutterstock
Na zdjęciu pole obrośnięte Lawendą

Na jakie rodzaje dzielimy kwiaty?

Kwiaty dzielą się na różne rodzaje, a wszystko zależy od ich budowy. Najczęściej wpływ na przydzielenie do danej kategorii ma barwa okwiatu, obecność zapachu lub jego brak i trwałość. Szczegółowy podział znajdziecie poniżej.

Podział ze względu na płeć

Kwiaty można skatalogować na podstawie ich budowy, ponieważ dzielą się one na obupłciowe, czyli hermafrodytyczne, w których jednocześnie występują pręciki i owocolistki oraz jednopłciowe, czyli rozdzielnopłciowe, w których występują wyłącznie pręciki lub owocolistki.

Podział ze względu na zapylanie

Kwiaty dzieli się również ze względu na ich formę zapylania. W tym przypadku mamy dwa typy, czyli kwiaty przystosowane do zapylania obcym pyłkiem, czyli alogamiczne oraz kwiaty zapylające się własnym pyłkiem, czyli autogamiczne.

Podział ze względu na dostępność nektarników

W tym przypadku kwiaty dzielimy na takie, które mają łatwo dostępne nektarniki, częściowo ukryte, całkowicie ukryte oraz kwiaty bez miodników.

Podział ze względu na kształt

Najpopularniejszy i najłatwiejszy do rozróżnienia podział kwiatów to ten na podstawie ich kształtu:

 • kwiaty talerzykowate
 • kwiaty lejkowate
 • kwiaty dzwonkowate
 • kwiaty trąbkowate
 • kwiaty wargowate
 • kwiaty motylkowate
 • kwiaty główkowate i koszyczkowate
 • kwiaty pułapkowe i paściowe

Znaczenie kwiatów

Kwiaty to najpopularniejsza forma prezentu. Podczas ich kupowania dla najbliższych czy nawet do naszego domu często zastanawiamy się, co mogą symbolizować. Różne kolory mogą znaczyć co innego. Poniżej prezentujemy znaczenie wybranych kwiatów, którymi możemy obdarować innych.

Znaczenie róż

Symbolika róży zależy od jej koloru. Czerwone róże oznaczają wielką miłość, a różowe początkującą. Żółte róże symbolizują mądrość i siłę. Białe róże oznaczają szczęśliwą i wierną miłość. Warto łączyć ze sobą kolory w bukietach, które komponujemy dla naszych najbliższych.

Znaczenie tulipanów

W przypadku tulipanów ich symbolika również zależy od koloru, który wybierzemy. Czerwone tulipany, tak samo jak róże, oznaczają doskonałą miłość. Żółte tulipany symbolizują radość, pogodne myśli i szczęście. Różowe tulipany wyrażają troskę do osoby, której je podarujemy, natomiast białe tulipany mogą wyrażać przebaczenie. Tak jak w przypadku róż, można łączyć kolory w bukietach.

Znaczenie goździków

Niektórym kojarzą się jeszcze z czasami PRL-u, ale obecnie wracają na podium najpopularniejszych kwiatów. W głównej mierze goździki symbolizują obietnicę i zauroczenie, jednak również zależy to od koloru. Czerwone goździki to wyraz szczerych i ciepłych podziękowań. Białe goździki to informacja czystych intencji. Trzeba jednak uważać w przypadku bukietów mieszanych, ponieważ mogą one oznaczać odmowę uczucia i dobrych intencji drugiej osoby.

Znaczenie gerberów

Symbolizują przede wszystkim tajemniczość dla innych i otwartość dla bliskich. Są to bardzo uniwersalne kwiaty, które możemy kupić na każdą okazje. Czerwone gerbery oznaczają zanurzenie w miłości. Żółte gerbery to symbol radości i zwycięstwa, a białe wykorzystuje się do składania hołdu.

Znaczenie skrzydłokwiatu

W przypadku kwiatu doniczkowego, który możemy kupić do naszego domu lub obdarować nim bliskich, skrzydłokwiat może okazać się dobrym pomysłem. Symbolizuje on wierność oraz miłość, a jego trwałość i zdolność do przetrwania w najtrudniejszych warunkach ma odzwierciedlać siłę uczucia między dwoma osobami.

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu

Jak przygotować syrop z kwiatów czarnego bzu? Jest to całkiem proste, ale wymaga czasu. Przede wszystkim należy zebrać około 50 skupisk kwiatów czarnego bzu, tak zwanych baldaszków. Do przygotowania syropu potrzebny będzie litr wody oraz 1 kg cukru. Przygotowanie syropu prezentuje się następująco:

 • Usuń łodygi oraz ogonki kwiatów
 • Zalej wrzątkiem, a następnie pozostaw do ostygnięcia
 • Kiedy kwiaty ostygną, włóż je na 24 godziny do lodówki, pozostawiając je nadal w wodzie
 • Po tym czasie przecedź kwiaty przez sito, dodaj cukier i zagotuj
 • W trakcie gotowania należy zbierać pojawiającą się pianę
 • Po rozpuszczeniu cukru syrop jest gotowy do przelania do słoików lub butelek
 • Pasteryzuj przez około 15 minut, jeśli planujesz zrobić zapas na później

Tak przygotowany syrop jest już gotowy do konsumpcji. To również bardzo dobry pomysł na prezent dla waszych bliskich.

Na co pomaga syrop z kwiatów czarnego bzu?

Syrop jest bardzo dobrym specyfikiem na wszelkie objawy przeziębienia, czyli na lekką gorączkę, katar, zatkany nos i kaszel. Jest to środek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy.

Jak stosować syrop czarnego bzu?

Syrop powinno stosować się od 3 do 4 razy dziennie w dawce po około 15 lub 20 mililitrów. U dzieci natomiast maksymalna dawka dobowa to 40 mililitrów syropu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl