wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Informacje dla wyborców z niepełnosprawnością
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu wózek inwalidzki. Poznaj prawa przysługujące wyborcom z niepełnosprawnością Shutterstock
Na zdjęciu wózek inwalidzki. Poznaj prawa przysługujące wyborcom z niepełnosprawnością

Sprawdź, jakie prawa i udogodnienia przysługują wyborcom z niepełnosprawnością w Wyborach Samorządowych 2024 we Wrocławiu. W naszym mieście realizowane są procedury, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami udział w wyborach samorządowych. Sprawdź, na jakich zasadach można z nich skorzystać. Poznaj okręgi wyborcze we Wrocławiu.

Głosowanie korespondencyjne

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i należy to zgłosić do 25 marca 2024 roku. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego ponownego głosowania (tzw. II tura) w wyborach na prezydenta miasta. Wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w II turze najpóźniej w 10 dniu przed dniem głosowania, czyli do 11 kwietnia 2024 roku.

Zgłoszenie głosowania korespondencyjnego powinno zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, oraz adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Wnioski o zamiarze głosowania korespondencyjnego należy składać w siedzibie Komisarza Wyborczego we Wrocławiu - Delegatura Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu przy ul. Podwale 28, 50-040 Wrocław od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30. Do zgłoszenia wyborca z niepełnosprawnościami dołącza kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Jeżeli zgłoszenia dokonano ustnie, wyborca musi odrębnie przekazać orzeczenie do Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Wzór wniosku oraz więcej szczegółowych informacji można znaleźć pod tym linkiem.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu składa wniosek do Prezydenta Wrocławia.

W imieniu Prezydenta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.

Wniosek należy zgłosić do 29 marca 2024 roku.

Głosowanie w wybranym przez siebie lokalu dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych

Wyborca może głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania.

W wyborach samorządowych wniosek o zmianę miejsca głosowania może dotyczyć wyłącznie lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami położonego w okręgu wyborczym właściwym dla adresu, pod którym wyborca jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborów. Jedynie w przypadku, gdy w tym okręgu wyborczym nie ma takiego lokalu wyborczego, wniosek może dotyczyć lokalu obwodowej komisji wyborczej dostosowanego do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami położonego w innym okręgu wyborczym.

Wniosek składa się w Urzędzie Miejskim Wrocławia do 29 marca 2024 roku.

Głosowanie przy użyciu karty do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a

W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca zobowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter, czyli nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.

Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika z danymi dotyczącymi wyborów samorządowych. We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych, do głosowania uprawnionych jest ponad 466 tysięcy osób, które wybiorą 37 radnych www.wroclaw.pl
Grafika z danymi dotyczącymi wyborów samorządowych. We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych, do głosowania uprawnionych jest ponad 466 tysięcy osób, które wybiorą 37 radnych

Okręgi Wyborcze we Wrocławiu

We Wrocławiu wyznaczono siedem okręgów wyborczych. Granice okręgów wyborczych wyznaczają granice wymienionych osiedli:

  • Okręg wyborczy nr 1 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice, Grabiszyn - Grabiszynek, Nadodrze, Kleczków
  • Okręg wyborczy nr 2 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Strachocin - Swojczyce - Wojnów, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze - Zalesie - Szczytniki, Biskupin – Sępolno - Dąbie, Bartoszowice.
  • Okręg wyborczy nr 3 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Powstańców Śląskich, Borek, Gaj, Huby, Tarnogaj.
  • Okręg wyborczy nr 4 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki - Partynice, Klecina, Oporów.
  • Okręg wyborczy nr 5 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Szczepin, Gądów - Popowice Pd., Pilczyce - Kozanów - Popowice Pn.
  • Okręg wyborczy nr 6 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice - Osiniec, Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie
  • Okręg wyborczy nr 7 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Karłowice - Różanka, Kowale, Psie Pole - Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice – Poświętne - Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice - Rędzin.

Na karcie z listami kandydatów do Rady Miasta Wrocławia reprezentujących różne komitety wyborcze wskazujemy jednego kandydata stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska.

Aktualności

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl