wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu urna wyborcza i karta do głosowania wraz z herbem Wrocławia. Sprawdź kalendarz wyborczy i listę kandydatów na Prezydenta Wrocławia www.wroclaw.pl
Na zdjęciu urna wyborcza i karta do głosowania wraz z herbem Wrocławia. Sprawdź kalendarz wyborczy i listę kandydatów na Prezydenta Wrocławia

W ostatnich wyborach zagłosowaliśmy na kandydatów do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz na stanowisko Prezydenta Wrocławia. Wybory na Prezydenta nie rozstrzygnęły się w pierwszym głosowaniu. Dlatego odbędzie się ich druga tura. Sprawdź kiedy oraz gdzie w niej zagłosować. Kto wszedł do drugiej tury? Na jakie okręgi podzielono Wrocław? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dla wyborców.

Kiedy są wybory samorządowe 2024?

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Polacy będą wybierali swoich przedstawicieli do Rad Miejskich, samorządów wojewódzkich i gminnych. Wskażą również prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Głosowanie odbywa się tylko na terenie Polski.

Kiedy druga tura wyborów we Wrocławiu?

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Kampania wyborcza skończy się w piątek 19 kwietnia o godzinie 24:00. Od tego momentu obowiązywała będzie cisza wyborcza.

W drugiej turze wyborów na Prezydenta Wrocławia zagłosujemy na jednego z dwóch kandydatów - obecnego Prezydenta Jacka Sutryka bądź nową kandydatkę Izabele Bodnar.

Gdzie głosować w wyborach samorządowych 2024?

Najłatwiej skorzystać z wyszukiwarki obwodowych komisji wyborczych. W polu wystarczy wpisać miasto i/lub ulicę, a otrzymamy wszelkie informacje odnośnie lokali wyborczych.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika z danymi dotyczącymi wyborów samorządowych. We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych, do głosowania uprawnionych jest ponad 466 tysięcy osób, które wybiorą 37 radnych www.wroclaw.pl
Grafika z danymi dotyczącymi wyborów samorządowych. We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych, do głosowania uprawnionych jest ponad 466 tysięcy osób, które wybiorą 37 radnych

Kogo wybiera się w wyborach samorządowych we Wrocławiu?

Wrocławianie będą wybierali prezydenta miasta, 37 przedstawicieli do Rady Miasta oraz 8 przedstawicieli do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Okręgi Wyborcze we Wrocławiu

We Wrocławiu wyznaczono siedem okręgów wyborczych. Granice okręgów wyborczych wyznaczają granice wymienionych osiedli:

 • Okręg wyborczy nr 1 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice, Grabiszyn - Grabiszynek, Nadodrze, Kleczków
 • Okręg wyborczy nr 2 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Strachocin - Swojczyce - Wojnów, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze - Zalesie - Szczytniki, Biskupin – Sępolno - Dąbie, Bartoszowice.
 • Okręg wyborczy nr 3 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Powstańców Śląskich, Borek, Gaj, Huby, Tarnogaj.
 • Okręg wyborczy nr 4 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki - Partynice, Klecina, Oporów.
 • Okręg wyborczy nr 5 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Szczepin, Gądów - Popowice Pd., Pilczyce - Kozanów - Popowice Pn.
 • Okręg wyborczy nr 6 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice - Osiniec, Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie
 • Okręg wyborczy nr 7 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Karłowice - Różanka, Kowale, Psie Pole - Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice – Poświętne - Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice - Rędzin.

Na karcie z listami kandydatów do Rady Miasta Wrocławia reprezentujących różne komitety wyborcze wskazujemy jednego kandydata stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska.

Co ile lat są wybory samorządowe?

Od 2018 roku wybory odbywają się co 5 lat. W latach 1998–2018 wybory odbywały się co 4 lata. Ze względu na wybory parlamentarne 2023, które odbyły się 15 października 2023 przesunięto termin wyborów samorządowych na 2024 rok.

Jak wygląda karta do głosowania?

Karty do głosowania dzielą się na:

 • z różowym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów na prezydenta Wrocławia,
 • z niebieskim oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,
 • z szarym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Rady Miasta.

Wzór karty do głosowania możecie zobaczyć poniżej:

Powrót na portal wroclaw.pl