wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Najważniejsze informacje dla wyborców
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu przykładowy lokal wyborczy. Sprawdź, najważniejsze informacje dla wyborców. Kto może głosować? Jak zagłosować ze szpitala? www.wroclaw.pl
Na zdjęciu przykładowy lokal wyborczy. Sprawdź, najważniejsze informacje dla wyborców. Kto może głosować? Jak zagłosować ze szpitala?

Zobacz, jak wygląda karta do głosowania w wyborach. Sprawdź kto może głosować we Wrocławiu. Jak zagłosować ze szpitala? Dowiedz się, jak zapisać się do Centralnego Rejestru Wyborców. Sprawdzisz również, kogo wybieramy we Wrocławiu, co ile lat odbywają się wybory samorządowe oraz jakie są okręgi wyborcze we Wrocławiu.

Wybory Samorządowe 2024 we Wrocławiu - najważniejsze informacje

Wybory samorządowe w Polsce zaplanowane są na 7 kwietnia 2024 roku. Polacy będą wybierali swoich przedstawicieli do Rad Miejskich, samorządów wojewódzkich i gminnych. Wskażą również prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Głosowanie odbywa się tylko na terenie Polski. Ewentualna druga tura głosowania odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku.

Kogo wybiera się we Wrocławiu w wyborach samorządowych?

Wrocławianie będą wybierali prezydenta miasta, 37 przedstawicieli do Rady Miasta oraz ośmiu przedstawicieli do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mieszkańcy Wrocławia wybiorą 37 radnych www.wroclaw.pl
Mieszkańcy Wrocławia wybiorą 37 radnych

Wybory samorządowe co ile lat?

Od 2018 roku wybory odbywają się co 5 lat. W latach 1998–2018 trwała 4 lata. Ze względu na wybory parlamentarne 2023, które odbyły się 15 października 2023 przesunięto termin wyborów samorządowych na 2024 rok.

Jak wygląda karta do głosowania?

W lokalu wyborczym każdy z uprawnionych do oddania głosu dostanie trzy różnokolorowe karty do głosowania, będzie to karta:

  • z różowym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów na prezydenta Wrocławia,
  • z niebieskim oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,
  • z szarym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Rady Miasta.

Wzór karty do głosowania możecie zobaczyć poniżej:

Okręgi Wyborcze we Wrocławiu

We Wrocławiu wyznaczono siedem okręgów wyborczych. Granice okręgów wyborczych wyznaczają granice wymienionych osiedli:

  • Okręg wyborczy nr 1 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice, Grabiszyn - Grabiszynek, Nadodrze, Kleczków
  • Okręg wyborczy nr 2 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Strachocin - Swojczyce - Wojnów, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze - Zalesie - Szczytniki, Biskupin – Sępolno - Dąbie, Bartoszowice.
  • Okręg wyborczy nr 3 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Powstańców Śląskich, Borek, Gaj, Huby, Tarnogaj.
  • Okręg wyborczy nr 4 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki - Partynice, Klecina, Oporów.
  • Okręg wyborczy nr 5 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Szczepin, Gądów - Popowice Pd., Pilczyce - Kozanów - Popowice Pn.
  • Okręg wyborczy nr 6 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice - Osiniec, Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie
  • Okręg wyborczy nr 7 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Karłowice - Różanka, Kowale, Psie Pole - Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice – Poświętne - Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice - Rędzin.

Na karcie z listami kandydatów do Rady Miasta Wrocławia reprezentujących różne komitety wyborcze wskazujemy jednego kandydata stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska.

Kto może głosować we Wrocławiu?

W wyborach samorządowych we Wrocławiu głosować można każdy obywatel polski który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, 
  • stale zamieszkuje i jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców na obszarze Wrocławia,
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • jest obywatelem państwa UE oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i został ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców;
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, 
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu (art. 10 § 1 pkt 3 i 4 oraz § 2 Kodeksu wyborczego).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest ponad 466 tysięcy osób www.wroclaw.pl
We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest ponad 466 tysięcy osób

Ujęcie na liście w Centralnym Rejestrze Wyborców

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania (czyli obwodzie, gdzie planuje się głosować) obywatela polskiego następuje:

  • z urzędu – w przypadku osób zameldowanych na obszarze gminy na pobyt stały;
  • na wniosek wyborcy złożony w Urzędzie Miejskim Wrocławia w przypadku osób
    1. stale zamieszkujących na terenie Wrocławia bez zameldowania na pobyt stały,
    2. stale zamieszkujących na terenie Wrocławia pod innym adresem aniżeli adres ich zameldowania na pobyt stały,
    3. nigdzie niezamieszkujących przebywających stale na obszarze Wrocławia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych www.wroclaw.pl
We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych

We wniosku należy podać nazwisko i imiona, numer PESEL, oświadczenie dotyczące adresu zamieszkania.

Przed wydaniem decyzji o ujęciu wyborcy w stałym obwodzie głosowania urzędnicy magistratu mają obowiązek sprawdzić, czy wnioskodawca rzeczywiście stale zamieszkuje pod adresem wskazanym we wniosku.

Dlatego do wniosku należy dołączyć dowody stałego zamieszkania, np. akt notarialny, umowa najmu mieszkania, potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy.

Wyborca nie posiadający tytułu prawnego do lokalu ani zameldowania na pobyt czasowy dołącza oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym zamieszkuje potwierdzające fakt jego pobytu w lokalu oraz dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela (najemcy) albo inne dokumenty potwierdzające związek z lokalem. Mogą to być:

  • rachunki dotyczące danego mieszkania wystawione na wyborcę;
  • potwierdzenie rozliczenia podatku we Wrocławiu, w którym wyborca wskazał adres zamieszkania we Wrocławiu (strona PIT-u gdzie został wskazany adres zamieszkania).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wybory we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl
Wybory we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne

Wniosek może być złożony na piśmie w postaci:

  • papierowej z własnoręcznym podpisem;
  • elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, popisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi na stronie gov.pl.

Nie ma terminu, do którego trzeba złożyć wniosek, lecz należy brać pod uwagę, że Prezydent Wrocławia ma pięć dni na jego rozpatrzenie.

Wnioski w postaci papierowej można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.

Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, areszcie lub zakładzie karnym

Wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych na terenie województwa, na obszarze którego znajduje się gmina, w której ujęci są w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach.

Wyborcy, którzy będą przebywali w wyżej wymienionych jednostkach:

  • ujęci w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu — otrzymają karty do głosowania w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz wyborach Prezydenta Wrocławia,
  • ujęci w stałym obwodzie głosowania na obszarze województwa dolnośląskiego — otrzymają tylko kartę do głosowania w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wyborcy wpisani do spisu wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Gdzie głosują żołnierze, strażacy i funkcjonariusze służb?

Żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe, a także funkcjonariusze służb ratowniczych (i innych, np. Straży Granicznej, Służby Więziennej) odbywający służbę poza miejscem zameldowania, także powinni złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w wybranym przez siebie obwodzie głosowania (pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców na terenie województwa dolnośląskiego).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wybory we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl
Wybory we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne

Mają na to czas do 4 kwietnia 2024 r. Formularz znajduje się na stronie internetowej.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania może zostać złożony w postaci:

  • papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do Urzędu Miejskiego Wrocławia Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45;
  • elektronicznej opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi na stronie gov.pl.

W dniu wyborów obwodowe komisje wyborcze dopisują do spisu wyborców jedynie tych wyborców, którzy: 

  • zostali pominięci w spisie, jeżeli Urząd Miejski Wrocławia potwierdzi, że pominiecie w spisie jest wynikiem omyłki;
  • zostali skreśleni ze spisu dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentują, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów;
  • chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie opieki zdrowotnej, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.

Sprawdź, czy jesteś w spisie wyborców

Do 2 kwietnia 2024 r. każdy wyborca może sprawdzić w Urzędzie Miejskim Wrocławia, czy został w spisie wyborców uwzględniony.

Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek wyborcy zawierający dane osobowe umożliwiające odnalezienie wyborcy w spisie tj. imię (imiona), nazwisko, numer PESEL oraz adres zamieszkania.Udostępnienie spisu wyborców wymaga osobistego stawienia się wyborcy w Urzędzie. Wnioski o udostępnienie spisu wyborców można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców mieszczącym się przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45 oraz Centrach Obsługi Mieszkańca:

  • COM I przy ul. G. Zapolskiej 4 w godzinach 8.00 do 15.15,
  • COM II przy pl. Nowy Targ 1-8 w godzinach 8.00 do 15.15,
  • COM IV przy al. M. Kromera 44 w godzinach 8.00 do 15.15,
  • COM VI przy ul. Legnickiej 58 w CH MAGNOLIA PARK od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 18.00, w soboty w godzinach 9.00 do 16.00.

Formularz wniosku o udostępnienie informacji o figurowaniu w spisie wyborców.

Uwaga, przy okazji wyborów samorządowych nie można uzyskać zaświadczenia, które uprawniałoby do głosowania w innym rejonie Polski.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika z danymi dotyczącymi wyborów samorządowych. We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych, do głosowania uprawnionych jest ponad 466 tysięcy osób, które wybiorą 37 radnych www.wroclaw.pl
Grafika z danymi dotyczącymi wyborów samorządowych. We Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych, do głosowania uprawnionych jest ponad 466 tysięcy osób, które wybiorą 37 radnych

Telefoniczna linia informacyjna dla wyborców

W dniu 7 kwietnia 2024 r. w godz. 7.00-21.00 informacje na temat wymogów formalnych głosowania (np. zameldowania, dopisywania do spisów osób uprawnionych) oraz o granicach i siedzibach obwodów głosowania będę udzielane przez pracowników Działów Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego Wrocławia. Telefony zostaną podane w przeddzień głosowania.

Bezpłatna komunikacja miejska w niedziele wyborcze

Podczas marcowej sesji radni Rady Miejskiej Wrocławia zdecydowali, że we wszystkie dni, w których będą odbywać się wybory, przejazdy komunikacją miejską będą darmowe.

Dotyczy to wyborów samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia 2024 r. (oraz ewentualnej drugiej tury 21 kwietnia) oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego (9 czerwca 2024).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl