3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Wybory samorządowe na Dolnym Śląsku
Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak / prezydentka Świdnicy Beata Moskal-Sławniewska. Na zdjęciu mężczyzna w okularach, kobieta siedząca przy biurku Um Jelenie Góra / UM Świdnica

Dotychczasowi prezydenci Jeleniej Góry i Świdnicy wywalczyli reelekcje w II turze wyborów samorządowych. Znamy także nazwisko nowego prezydenta Legnicy.

Spośród dolnośląskich miast prezydenckich wyborcy w I turze zdecydowali o reelekcji prezydentów w Wałbrzychu (Roman Szełemej), Lubinie (Robert Raczyński) i Głogowie (Rafael Rokaszewicz).

Nowa twarz w Legnicy

W innych dużych miastach do rozstrzygnięcia potrzebna była II tura. Niespodzianką było, że w Legnicy nie dostał się do niej urzędujący od lat Tadeusz Krzakowski. W niedzielę, 21 kwietnia, legniczanie wskazali na Macieja Kupaja, który uzyskał 65,94 proc. głosów.

Nie będzie zmian we władzach pozostałych miastach prezydenckich. Ich zarządcy uzyskali reelekcję.

• w Jeleniej Górze wygrał Jerzy Łużniak (58,86 proc.);
  • w Świdnicy zwyciężyła Beata Moskal-Sławniewska (55,90 proc.)

Triumfuje komitet Rozpędzona Sobótka

W II turze wybrano również władze wielu podwrocławskich gmin.

• Kąty Wrocławskie: burmistrzem została Katarzyna Sebzda-Sztul (52,93 proc.)
  • Żórawina: fotel wójta obejmie Maciej Koba (71,26 proc.);
  • Czernica: mieszkańcy wybrali na wójta Jarosława Jagielskiego (64,60 proc.)
  • Sobótka: burmistrzem został Mirosław Jarosz, lider Komitetu Wyborczego Mirosława Jarosza Rozpędzona Sobótka (51,98 proc.).