3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Plakaty wyborcze na ulicach Wrocławia. Jakie są zasady?
Plakaty wyborcze na ogrodzeniu. Zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl / Tomasz Hołod
Plakaty wyborcze na ogrodzeniu. Zdjęcie ilustracyjne

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu uruchomił specjalną zakładkę na swojej stronie internetowej, gdzie opisuje na jakich zasadach i gdzie można umieszczać materiały wyborcze. Urzędnicy przypominają też o obowiązku posprzątania plakatów po wyborach.

Wybory samorządowe w Polsce zaplanowane są na 7 kwietnia 2024 r.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu przygotował specjalny informator na swojej stronie, gdzie opisał dokładnie, na jakich zasadach komitety wyborcze mogą umieszczać swoje materiały na terenie Wrocławia.

Powiększ obraz: Plakaty wyborcze. Zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl / Tomasz Hołod
Plakaty wyborcze. Zdjęcie ilustracyjne

Każdy fakt umieszczenia materiałów wyborczych w pasie drogowym traktowane jest jako jego zajęcie, na co potrzebne jest zezwolenie ZDiUM. Dodatkowo miasto z tego tytułu nalicza komitetom opłaty. W zależności od kategorii drogi jest to od 5 do 7 złotych dziennie za metr kwadratowy.

Przy wydawaniu pozwoleń na konkretną lokalizację, istotna jest kolejność zgłoszenia prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków. Przed wydaniem decyzji weryfikujemy każdą lokalizację, dlatego zachęcamy też przedstawicieli komitetów, aby do wniosków dołączali zdjęcia potencjalnych lokalizacji, gdzie mają pojawić się materiały wyborcze. To zdecydowanie przyśpieszy proces wydawania zezwoleń.
Tomasz Jankowski, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest najważniejsze

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta przypomina, że plakaty wyborcze i banery nie mogą stwarzać zagrożenia dla ruchu drogowego i nie mogą przypominać znaków drogowych. Nie można ich umieszczać na konstrukcjach znaków, sygnalizacji świetlnej oraz innych urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Każda lokalizacja wytypowana przez komitety, która zagraża uczestnikom ruchu drogowego, będzie przez nas odrzucana – przypomina Jankowski.

Komitety muszą też pamiętać, że chcąc umieścić plakaty wyborcze na słupach oświetlenia drogowego, już na etapie składania wniosku o pozwolenie na wywieszenie plakatów powinny posiadać zgodę od ich właścicieli.

We Wrocławiu tylko część latarni należy do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Większość z nich stanowi majątek firmy Tauron Nowe Technologie SA, są też latarnie należące do Zarządu Zieleni Miejskiej.

Za naruszenie zakazów grozi grzywna

Mieszkańcy swoje wątpliwości dotyczące legalności materiałów wyborczych mogą zgłaszać do Straży Miejskiej we Wrocławiu drogą elektroniczną (straz(at)smwroclaw.pl). Zgłoszenie powinno zawierać zdjęcie plakatu i jego lokalizację. Zgłaszający musi dołączyć też swoje dane i adres zamieszkania.

– W tego rodzaju sprawach w Straży Miejskiej Wrocławia prowadzone będą czynności zmierzające do ustalenia, czy doszło do popełnienia wykroczenia. Jeżeli ostatecznie zostanie ustalone, iż materiał wyborczy umieszczony był za zgodą zarządzającego, osoba zawiadamiająca otrzyma informację o odstąpieniu od kierowania wniosku o ukaranie do sądu – podkreśla Piotr Szereda ze Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Za naruszenie tych zakazów grozi mandat w wysokości do 500 zł (art. 495 § 1 ustawy Kodeks wyborczy).

Po zakończeniu wyborów komitety mają 30 dni na usunięcie swoich materiałów promocyjnych.

Źródło: materiały prasowe