ShutterstockNa zdjęciu urna wyborcza. Wybory Samorządowe 2024 we Wrocławiu. Jak głosować? Sprawdź wyszukiwarkę lokali wyborczych
Sprawdź, gdzie możesz głosować w wyborach samorządowych 2024 we Wrocławiu w naszej wyszukiwarce obwodowych komisji wyborczych. Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać miasto i/lub ulicę, aby otrzymać informację, gdzie jest twój okręg wyborczy. Sprawdź, jakie okręgi wyborcze powstały we Wrocławiu. Wiele z komisji ma nowe adresy dlatego warto zweryfikować to przed wyborami.
Wybory Samorządowe 2024 - wyszukiwarka lokali wyborczych
Najłatwiej skorzystać z wyszukiwarki obwodowych komisji wyborczych. Wystarczy w polu wyszukiwania wpisać miasto i/lub ulicę, a otrzymamy informację o adresie lokali wyborczych.
Wyszukiwarka lokali wyborczych we Wrocławiu
Wpisz ulicę, aby znaleźć lokal wyborczy najbliżej twojego miejsca zamieszkania
We Wrocławiu wyznaczono siedem okręgów wyborczych. Granice okręgów wyborczych wyznaczają granice wymienionych osiedli:
Okręg wyborczy nr 1 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice, Grabiszyn - Grabiszynek, Nadodrze, Kleczków
Okręg wyborczy nr 2 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Strachocin - Swojczyce - Wojnów, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Zacisze - Zalesie - Szczytniki, Biskupin – Sępolno - Dąbie, Bartoszowice.
Okręg wyborczy nr 3 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Powstańców Śląskich, Borek, Gaj, Huby, Tarnogaj.
Okręg wyborczy nr 4 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Przedmieście Oławskie, Księże, Brochów, Bieńkowice, Jagodno, Wojszyce, Ołtaszyn, Krzyki - Partynice, Klecina, Oporów.
Okręg wyborczy nr 5 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Szczepin, Gądów - Popowice Pd., Pilczyce - Kozanów - Popowice Pn.
Okręg wyborczy nr 6 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Muchobór Mały, Muchobór Wielki, Nowy Dwór, Kuźniki, Żerniki, Jerzmanowo – Jarnołtów – Strachowice - Osiniec, Leśnica, Maślice, Pracze Odrzańskie
Okręg wyborczy nr 7 w wyborach do Rady Miejskiej Wrocławia: Karłowice - Różanka, Kowale, Psie Pole - Zawidawie, Pawłowice, Sołtysowice, Polanowice – Poświętne - Ligota, Widawa, Lipa Piotrowska, Świniary, Osobowice - Rędzin.
Na karcie z listamikandydatów do Rady Miasta Wrocławiareprezentujących różne komitety wyborcze wskazujemyjednego kandydatastawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska.
www.wroclaw.plWe Wrocławiu będzie 330 komisji wyborczych
Jak głosować w wyborach?
Każdy wrocławianin w siedzibie obwodowej komisji wyborczej otrzyma trzy różnokolorowe karty do głosowania, z nazwiskami kandydatów na prezydenta Wrocławia, radnych miejskich i radnych wojewódzkich. Aby jego głos był ważny, na każdej może zaznaczyć tylko jedno nazwisko.
Jak wygląda karta do głosowania?
Karty do głosowania dzielą się na:
z różowym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów naprezydenta Wrocławia,
z niebieskim oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego,
z szarym oznaczeniem: z nazwiskami kandydatów do Rady Miasta.
Wzór karty do głosowania możecie zobaczyć poniżej:
Galeria zdjęć
Jak głosować na Prezydenta Wrocławia?
Na karcie z nazwiskamikandydatów na prezydenta Wrocławiastawiamy znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiskajednego kandydata.
Jak głosować na kandydata do Rady Miasta Wrocławia?
We Wrocławiu wyznaczono siedem okręgów wyborczych. Liczba miejsc w radzie miejskiej, o których obsadzie zdecydują wyborcy w danym okręgu, zależy od liczby mieszkańców. W okręgach nr 4 i 6 jest po sześć mandatów do obsadzenia, w pozostałych po pięć. W sumie we Wrocławiu wybieramy 37 radnych. Granice okręgów wyborczych wyznaczają granice wymienionych osiedli.
Jak głosować na kandydata do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego?
Na karcie listamikandydatów do Sejmiku Województwa Dolnośląskiegoreprezentujących różne komitety wyborcze wskazujemyjednego kandydatastawiając znak „X” (czyli co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska.
postawienie znaku „X” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście;
niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce;
postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez wojewódzką komisję wyborczą.
Warto zwrócić uwagę, czy karty do głosowania, które nam wydano, są opatrzone pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Karta bez pieczęci będzie uznana za nieważną.
Jak głosować poza miejscem zameldowania?
W tym przypadku jest to bardziej skomplikowane niż w przypadku wyborów parlamentarnych. Osoba, która chce zagłosować poza miejscem zameldowania musi złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Można to zrobić w urzędzie gminy, w której aktualnie mieszkamy albo w formie online z użyciem profilu zaufanego.
www.wroclaw.plWe Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest ponad 466 tysięcy osób
Od 2018 roku wybory odbywają się co 5 lat. W latach 1998–2018 trwała 4 lata. Ze względu na wybory parlamentarne 2023, które odbyły się 15 października 2023 przesunięto termin wyborów samorządowych na 2024 rok.