3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Wybory: Czym zajmuje się prezydent miasta, a czym radni
Wybory we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl
Wybory we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne

7 kwietnia Polacy wybiorą władze lokalne: prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych. Zdecydują, kto przez najbliższe pięć lat będzie zarządzał ich małymi ojczyznami. Sprawdź, czym zajmuje się prezydent miasta, a jakie obowiązki mają radni.

We Wrocławiu głosować będzie można w 330 obwodowych komisjach wyborczych. To kilkanaście więcej niż jesienią, kiedy decydowaliśmy o obsadzie mandatów posłów i senatorów. Tylko na sławnym Jagodnie są o dwa obwody wyborcze więcej (pięć zamiast trzech).

[seeAlso id=511879 limit=1 order=id]

Aby znaleźć swój lokal wyborczy, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.wroclaw.pl.

Gospodarze na pięć lat

W wyborach samorządowych planowanych na 7 kwietnia 2024 r. wrocławianie będą wybierali:

• prezydenta Wrocławia. To na nim spoczywa realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem miasta. Prezydent odpowiada za miejskie inwestycje, organizację systemu edukacji, sprawy społeczne i administracyjne, sferę kultury, infrastrukturę miejską (w tym komunikacją) oraz bezpieczeństwo wrocławian i wrocławianek (w skali przypisanej władzom miejskim). Ma olbrzymi wpływ na funkcjonowanie biznesu i modelowanie przestrzeni miasta.

W wyborach samorządowych o urząd prezydenta Wrocławia ubiegają się:

• BODNAR Izabela Anna, KKW TRZECIA DROGA PSL-PL2050 SZYMONA HOŁOWNI;
  • GRZECHNIK Robert Sebastian, KWW KONFEDERACJA PJJ BEZPARTYJNI;
  • KASZTELOWICZ Łukasz, KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ;

• MICHALAK Jerzy Andrzej, KW STOWARZYSZENIE „BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY”;
  • PRIGAN Grzegorz Tomasz, KWW WROCŁAWIANIE DLA WROCŁAWIAN;
  • SUTRYK Jacek Zbigniew, KWW JACEK SUTRYK LEWICA I SAMORZĄDOWCY.

Wrocławianie wybierają również:

• radnych miejskich, czyli radnych do Rady Miejskiej Wrocławia. W radzie do obsadzenia jest 37 foteli. Zadaniem radnych jest współdecydowanie (wraz z zarządem miasta) o najważniejszych procesach związanych z jakością życia wrocławian i wrocławianek. Opiniują pomysły prezydenta miasta, przedstawiają własne projekty związane z każdą ze sfer podległych władzom municypalnym.
  • radnych wojewódzkich, czyli radnych do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Wrocławianie zdecydują o wyborze ośmiu (z wszystkich 36) radnych w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. To instytucja samorządowa – jej zarząd stanowią marszałek województwa i wicemarszałkowie, która decyduje o funkcjonowaniu samorządu na poziomie całego regionu. Marszałek z radnymi wojewódzkimi ma pod opieką m.in. koleje regionalne, szpitale, instytucje kultury. Odpowiada za inwestycje i rozwój województwa a tych sferach życia publicznego.

Sprawdź listy kandydatów we Wrocławiu.