3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Wkrótce II tura wyborów prezydenta Wrocławia
Głosowanie we Wrocławiu - I tura 7 kwietnia 2024 r. Kobieta oddaje głos do urny w komisji przy ul. Menniczej. Zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl

Na niedzielę, 21 kwietnia, zaplanowana jest II tura wyborów samorządowych. W całej Polsce głosowanie jest organizowane w 748 miastach i gminach, w których 7 kwietnia 2024 r. żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyskał co najmniej 50 procent głosów.

W tych miejscach będą konkurowali kandydaci, którzy w pierwszym rozdaniu zajęli dwa najlepsze miejsca.

Dotyczy to także Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska o fotel prezydenta miasta ubiegają się:

• Izabela Bodnar,
  • Jacek Sutryk.

Głosowanie 21 kwietnia 2024 r. – w niedzielę, w godz. 7.00-21.00. Siedziby 330 obwodowych komisji wyborczych są w tych samych miejscach, co w I turze.

Tu znajdziesz adres swojej komisji wyborczej

Wybory samorządowe: kto może głosować w II turze?

W głosowaniu może brać udział każdy mieszkaniec Wrocławia pod warunkiem, że jest ujęty (wpisany) w Centralnym Rejestrze Wyborców. Aby spełnić ten warunek wystarczy być zameldowanym w miejscu zamieszkania albo wpisać się do rejestru na własny wniosek. W tym drugim przypadku należy wykazać, że rzeczywiście mieszka się pod wspomnianym adresem.

Przepisy nie wskazują terminu, do którego najpóźniej wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania musi zostać złożony, aby wyborca mógł wziąć udział w wyborach. Jednakże należy brać pod uwagę, że prezydent miasta ma pięć dni na rozpatrzenie wniosku.

Wnioski w postaci papierowej można składać w:

• Wydziale Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4, pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.

W II turze mogą głosować również osoby, które 7 kwietnia 2024 r. nie zagłosowały.

Uprawnieni do głosownia są również obcokrajowcy: obywatele państw Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o ile zostaną ujęci w rejestrze wyborców.