wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza
Kliknij, aby powiększyć
Głosowanie we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Głosowanie we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne

W niedzielę 21 kwietnia druga tura wyborów prezydenta Wrocławia. W piątek o północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Aż do zamknięcia lokali w niedzielę, 21 kwietnia, do godz. 21.00, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej ani publikować sondaży. Za złamanie zakazu grozi nawet milion złotych kary.

Reklama

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Kiedy cisza wyborcza?

Cisza wyborcza zacznie się w piątek o północy i będzie obowiązywać do niedzieli, 21 kwietnia, do godz. 21.00. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli:

  • zwoływać zgromadzeń (wieców, marszów, pochodów);
  • rozdawać ulotek wyborczych;
  • jeździć po mieście samochodem (lub samochodem z przyczepą) oklejonymi plakatami wyborczymi. Natomiast taki pojazd może stać w miejscu i nie trzeba z niego usuwać materiałów promujących poszczególnych kandydatów;
  • prowadzić kampanii z wykorzystaniem internetu (w tym mediów społecznościowych);
  • publikować i prezentować jakichkolwiek materiałów promujących kandydatów w siedzibach komisji wyborczych. Dotyczy to wszystkich elementów, nawet symboli i barw sugerujących sympatię wobec poszczególnych kandydatów i ugrupowań startujących w wyborach.

Zabronione jest również publikowanie sondaży wyborczych. Chociaż przed siedzibami obwodowych komisji wyborczych pojawią się pracownicy firm sondażowych i będą pytać uczestników głosowania o ich preferencje.

Cisza wyborcza. Wolno namawiać do głosowania. Byle bez nazwisk

Natomiast w sobotę i w niedzielę można kolportować apele o udział w wyborach (albo o ich zbojkotowanie). Dopuszczalne jest również informowanie o frekwencji w dniu głosowania - komunikaty z tą informacją przygotowuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Na przedwyborczą sobotę i wyborczą niedzielę nie trzeba usuwać banerów, plakatów i afiszy wyborczych, lecz nie powinno się naklejać nowych materiałów promocyjnych.

Kara za agitację w czasie ciszy wyborczej to nawet milion złotych

Przypadki złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji oraz prokuraturze. Za naruszenie przepisów grożą wysokie kary finansowe. Sąd - biorąc pod uwagę skalę naruszenia zakazu agitacji - może nałożyć karę nawet w wysokości miliona złotych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl