3. Wybory Samorządowe 2024 [SERWIS SPECJALNY]
  4. Obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi kara

Cisza wyborcza obowiązuje od północy w piątek aż do zamknięcia lokali wyborczych, 7 kwietnia, o godz. 21

Tomasz Wysocki,

Od północy w piątek zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Mężczyzna w koszuli trzymający palce przy ustach w geście symbolizującym milczenie, zdjęcie ilustracyjne shutterstock

W piątek o północy zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Aż do zamknięcia lokali w niedzielę, 7 kwietnia, do godz. 21, nie wolno prowadzić agitacji wyborczej ani publikować sondaży. Za złamanie zakazu grozi nawet milion złotych kary.

Cisza wyborcza zacznie się w piątek o północy i będzie obowiązywać do niedzieli, 7 kwietnia, do godz. 21. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli:

• zwoływać zgromadzeń (wieców, marszów, pochodów);
  • rozdawać ulotek wyborczych;
  • jeździć po mieście samochodem (lub samochodem z przyczepą) oklejonymi plakatami wyborczymi. Natomiast taki pojazd może stać w miejscu i nie trzeba z niego usuwać materiałów promujących poszczególnych kandydatów;

• prowadzić kampanii z wykorzystaniem internetu (w tym mediów społecznościowych);
  • publikować i prezentować jakichkolwiek materiałów promujących kandydatów w siedzibach komisji wyborczych. Dotyczy to wszystkich elementów, nawet symboli i barw sugerujących sympatię wobec poszczególnych kandydatów i ugrupowań startujących w wyborach.

Zabronione jest również publikowanie sondaży wyborczych. Chociaż przez siedzibami obwodowych komisji wyborczych pojawią się pracownicy firm sondażowych i będą pytać uczestników głosowania o ich preferencje.

Tak wolno: Idź na wybory

Natomiast w sobotę i w niedzielę można kolportować apele o udział w wyborach (albo o ich zbojkotowanie). Dopuszczalne jest również informowanie o frekwencji w dniu głosowania - komunikaty z tą informacją przygotowuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Na przedwyborczą sobotę i wyborczą niedzielę nie trzeba usuwać banerów, plakatów i afiszy wyborczych. Lecz nie powinno się naklejać nowych materiałów promocyjnych.

Milion kary za agitację

Przypadki złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji oraz prokuraturze. Za naruszenie przepisów grożą wysokie kary finansowe. Sąd - biorąc pod uwagę skalę naruszenia zakazu agitacji - może nałożyć karę w wysokości nawet miliona złotych.