wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ogrody deszczowe, niecki, rozszczelnienia... Wrocław łapie deszcz i stawia na zieleń

W miejskiej przestrzeni coraz częściej pojawiają się rozwiązania pozwalające gromadzić wodę opadową. To ważne również dla przeciwdziałania zjawisku miejskiej wyspy ciepła. Gdzie znika beton, a pojawia się zieleń we Wrocławiu? Przeczytajcie.

Reklama

Skwer Wrocławianek, plac Orląt Lwowskich, park Lesława Węgrzynowskiego

Obecny Skwer Wrocławianek, który przed laty był betonowym parkingiem. Posadzono tam 85 drzew i blisko 7000 roślin.

Zielono-błękitna infrastruktura pojawiła się także m.in. przy pl. Orląt Lwowskich. Przy charakterystycznym biurowcu posadzono 1800 krzewów i 1700 bylin. Utworzono także ogród deszczowy, czyli zbiornik, który pozwala na retencję deszczu i wykorzystania go do podlewania zieleni. Po drugiej stronie placu, od ul. Tęczowej, również pojawiła się nowa zieleń oraz ogród deszczowy.

Nieopodal, w parku Lesława Węgrzynowskiego w odnowionym zbiorniku na wodę stworzono ogród deszczowy. Prace zakończyły się w ubiegłym roku.

Duże zmiany czekają plac Nowy Targ

Tutaj nasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin. To między innymi: 172 drzewa, ponad 27 tysięcy bylin, 193 paprocie, blisko 13 tysięcy traw, 23 tysiące roślin cebulowych oraz pnącza. ZZM otworzył oferty w przetargu na to zadanie.

– Wpłynęły dwie oferty. Jesteśmy zdeterminowani, by jedną z nich wybrać. Trwa ich sprawdzanie. Jeśli postępowanie uda się rozstrzygnąć teraz, w ciągu kilku tygodni, zadanie zostanie zakończone wiosną 2024 roku – mówi Marek Szempliński, rzecznik ZZM. – By zazielenić plac, niezbędna do tego jest częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt oraz wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu – dodaje.

Podwórka na Ołbinie i projekt Grow Green

Już zazielenione zostały z kolei ołbińskie podwórka (w ramach europejskiego projektu Grow Green). W 7 przestrzeniach w centrum miasta, oprócz nowych nasadzeń czy ogrodów społecznych, powstały również rozwiązania takie, jak beczki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy niecki retencyjne. To także prace związane z rozszczelnieniem powierzchni utwardzonych czy nasadzeniami pnączy na elewacjach, podporach i wiatach. Zazieleniona została także ulica Daszyńskiego.

– Dzięki tym rozwiązaniom ograniczaliśmy spływ wody do kanalizacji, zagospodarowaliśmy wody opadowe i zwiększyliśmy możliwości naturalnej retencji w glebie. W taki sposób zwiększamy możliwości adaptacji miasta do zmian klimatu i przeciwdziałamy zjawisku miejskiej wyspy ciepła – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Deszczówka łapana jest także przy budynkach Urzędu Miejskiego

Ciekawostką jest demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego a Świdnicką. Instalacja pobiera wodę z dachu budynku Urzędu Miejskiego i zasila pobliski teren zielony. Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej został utworzony z kolei zielony dach oraz ściana. Działa tam również ogród deszczowy. Podobne rozwiązania to także element innych miejskich inwestycji – m.in. budowy Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej i żłobków przy ul. Sołtysowickiej czy Sygnałowej.

Legnicka, Lotnicza, Armii Krajowej, Ruska. Zazieleniane są główne arterie miasta

W tym roku nasadzono ponad 900 drzew wzdłuż ulic: Legnickiej i Lotniczej.

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia zapowiedział kolejne tego typu działanie:

– Na alei Armii Krajowej chcemy posadzić jeszcze około 600 drzew! To kolejna ważna arteria we Wrocławiu, którą chcemy zazielenić. Zlecamy właśnie przygotowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Chcemy nasadzić tu gatunki rodzime. Uzupełnimy szpalery, a także poszukamy miejsca, gdzie można posadzić dorodne drzewa. W miejskim gąszczu sieci podziemnych czy przy rygorystycznych przepisach drogowych nie jest to zadanie tak łatwe, jak się niektórym wydaje, ale będziemy się starać – napisał w mediach społecznościowych Jacek Sutryk.

W ścisłym centrum miasta zazieleniona zostanie również ul. Ruska, a w trakcie jest także projektowanie nawierzchni na ul. Szewskiej, w ramach której uwzględnione będzie wprowadzenie nowych nasadzeń. Dodatkowo, ostatnio wykonano między innymi rozszczelnienia nawierzchni i nasadzenia zieleni na ul. Barlickiego i Pestalozziego, ul. Mikulicza-Radeckiego, ul. Oławskiej, na rogu ul. Cybulskiego i ul. Strażniczej oraz ul. Szczytnickiej.

Również sami mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. Z pomocą Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano Zielone Nadodrze, dzięki któremu nowa zieleń, w tym drzewa, już pojawiły się m.in. na ulicach Władysława Łokietka i Bolesława Chrobrego.

MPWiK: zielony dach, staw na deszczówkę, zbiorniki retencyjne

Zielony dach na budynku bazy transportowo-logistycznej wrocławskiego MPWiK ma powierzchnię ponad 2500 m2. Gromadzona dzięki niemu deszczówka wykorzystywana jest w toaletach.

- Co ciekawe, już dwucentymetrowa warstwa zieleni jest w stanie zatrzymać i odparować około 50-60% wód opadowych. Dzięki temu kanalizacja miejska jest odciążana a powietrze wzbogaca się w tlen,  zwiększa się jego wilgotność a zmniejsza zawartość dwutlenku węgla – pisze MPWiK na swoim profilu w social mediach.

Galeria zdjęć

Na terenie Zakładu Produkcji Wody „Na Grobli” znajduje się także staw WUKO. Trafia do niego deszczówka z części budynków technologicznych i biurowych z terenu zakładu. Następnie wykorzystywana jest przez pojazdy do czyszczenia sieci kanalizacji (WUKO). Dzięki temu nie trzeba  zużywać uzdatnionej wody z sieci wodociągowej.

Jesienią 2022 roku ukończona została również budowa czterech zbiorników retencyjnych przy ulicy Długiej. Pozwalają przechwycić około 60 tys. m3 wody opadowej. Jak to działa?

- Nadmiar ścieków pogody deszczowej jest przechwytywany i kanalizacją przekazywany do zbiorników retencyjnych, które znajdują się przy ul. Długiej. Stamtąd trafiają do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, dopiero wówczas, gdy ta jest mniej obciążona pracą. Ma to fundamentalne znaczenie w dobie obserwowanego wzrostu gwałtownych zjawisk atmosferycznych – burz i ulew – prowadzących do okresowego przepełnienia sieci kanalizacyjnej. Wybudowane zbiorniki retencyjne pozwalają na zabezpieczenie prawidłowej pracy ciągu oczyszczania ścieków – wyjaśnia MPWiK.

Jak podaje Urząd Miejski Wrocławia, łącznie, w ciągu ostatnich czterech lat we Wrocławiu powstały 52 nowe tereny zieleni – parki i zieleńce. Do tego nasadzono ponad 21 tys. nowych drzew oraz 215 tys. krzewów i pnączy.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl