wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Zielone ulice na Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu. Posadzono pierwsze drzewo, a będzie tysiąc [WIZUALIZACJE]

Rozpoczęło się wielkie zazielenianie ulicy Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu. Na tych dwóch ważnych arteriach posadzone zostaną aż 932 drzewa z 16 gatunków. Pierwsza lipa pojawiła się na pl. Strzegomskim w środę, 2 listopada. Kilkaset kolejnych drzew zacznie rosnąć jeszcze jesienią 2022 r. Zobaczcie wizualizacje, jak pięknie będzie na zachodzie Wrocławia!

Reklama

Powstają zielone ulice Wrocławia wzdłuż ulic Legnickiej i Lotniczej. Jeszcze jesienią 2022 r. posadzonych tam zostanie kilkaset drzew.

Kolejne nasadzenia spółka Wrocławskie Inwestycje zamierza zrealizować wiosną 2023 roku. W większości drzewa przyjadą do stolicy Dolnego Śląska z Holandii, ze szkółki z ponad 100-letnim stażem. Specjaliści wybrali 16 różnych gatunków.

Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen dla 10 osób

Drzewa to naturalne klimatyzatory miasta, filtry gleby, wody i powietrza, które obniżają temperaturę, zatrzymują deszczówkę, która inaczej trafiłaby do studzienek, poprawiają jakość powietrza. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Wiemy jak to jest ważne, dlatego cieszę się że ponad 900 drzew pojawi się wzdłuż ulicy Legnickiej i Lotniczej.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Dzięki zrealizowanym inwestycjom już teraz 81 procent wrocławian ma dostęp do zielonych terenów w odległości do 300 metrów od domu.

Galeria zdjęć

W obszarze śródmiejskim te liczby są jeszcze wyższe, bo w bliskiej odległości zieleń ma aż 9 na 10 mieszkańców Wrocławia.  

Projekt zazielenienia był długo analizowany przez ekspertów ze względu na rozbudowane sieci podziemne oraz inżynierię ruchu. Na tych dwóch ulicach posadzimy w sumie 932 drzewa. Planujemy nasadzić na ul. Legnickiej 403 sztuki, a na Lotniczej 529 sztuk. Wcześniej jednak musimy wymienić grunt, a także kompleksowo przygotować miejsca pod nasadzenia, aby drzewa miały komfortowe warunki rozwoju
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW

Sadzenie zaczęło się w listopadzie i potrwa do pierwszych mrozów

Drzewa będą sadzone od listopada, do momentu, kiedy będą sprzyjały temu warunki atmosferyczne. Co ważne, kilkanaście drzew – tam, gdzie jest to możliwe – ma pojawić się w bliskim sąsiedztwie przystanków tramwajowych.

Wrocław prowadzi szereg działań mających na celu zwiększenie liczby zielonych obszarów. Już teraz zielone przestrzenie we Wrocławiu to w sumie ponad 10 tys. hektarów, czyli 41 procent powierzchni miasta. Zdecydowana większość z tych terenów to parki, zieleńce czy zieleń nadrzeczna, które tworzą tzw. zieleń adaptacyjną – czyli pozytywnie wpływają na adaptację do zmian klimatu.

16 gatunków drzew na Legnickiej i Lotniczej we Wrocławiu

Konsultanci magistratu z Uniwersytetu Przyrodniczego zdecydowali, że na Legnickiej i Lotniczej nasadzonych zostanie aż 16 gatunków drzew, wśród nich:

 • klony polne Elsrijk,
 • lipy szerokolistne;
 • jesiony wyniosłe;
 • klony pospolite;
 • brzozy brodawkowate;
 • lipy drobnolistne;
 • leszczyny tureckie;
 • świdośliwy Lamarcka;
 • klony jawory;
 • kasztanowce czerwone;
 • ambrowce amerykańskie;
 • lipy drobnolistne Greenspire;
 • klony pospolite Schwedleri;
 • platany klonolistne;
 • topole osiki Erecta.

Decyzje o doborze gatunków zostały podjęte po analizie istniejących drzew w okolicy, tak aby zieleń była spójna w krajobrazie miasta. Wybrane zostały także drzewa, które będą dobrze sobie radziły w trudnych warunkach miejskich, przy ruchliwych arteriach komunikacyjnych
prof. Monika Ziemiańska, dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl