wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowy skwer na Krzykach już otwarty! Dużo atrakcji, piknik i ogrody deszczowe [SZCZEGÓŁY]

Najpierw konsultacje z mieszkańcami, teraz nowy skwer. Spółka Skanska zrewitalizowała i właśnie udostępniła ogólnodostępny plac obok wrocławskiego Centrum Południe. Zobaczcie, co tam powstało.

Reklama

Przed wojną były tam rezydencje i kamienice bogatych wrocławian. W latach 80. chodziło się tam do cyrku, a w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu mszę świętą na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Obecnie, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej, firma Skanska buduje Centrum Południe.

Teraz, w tym miejscu, szwedzki inwestor oddał do dyspozycji mieszkańców Wrocławia nowy skwer i przestrzeń rekreacyjną. Przy skrzyżowaniu ulicy Szczęśliwej i Powstańców Śląskich powstały ogrody deszczowe, nasadzono nową roślinność i zamontowano małą architekturą.

To zwieńczenie konsultacji społecznych i warsztatów, które Skanska realizowała z Fundacją Dom Pokoju. W spotkaniach brali też udział mieszkańcy, rada osiedla, urzędnicy oraz miejscy aktywiści
podkreśla inwestor.

Historia rewitalizacji tego miejsca rozpoczyna się od dyskusji zainicjowanej przez spółkę biurową Skanska, która do współpracy zaprosiła Fundację Dom Pokoju. W rozmowach na temat zagospodarowania terenu wziął też udział Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, Zarząd Zieleni Miejskiej, a także mieszkańcy i aktywiści. Efektem serii spotkań był projekt rewitalizacji przygotowany przez szwedzkiego dewelopera. Dziś skwer przy Szczęśliwej jest już gotowy. Mogą z niego korzystać nie tylko pracownicy biur, ale również wszyscy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska.

Tworzymy nie tylko najwyższej jakości powierzchnie biurowe, ale również otwarte dla wszystkich, przyjazne przestrzenie wokół naszych biurowców. Stąd pomysł rewitalizacji tego fragmentu ulicy Szczęśliwej. Mam nadzieję, że będzie stanowić on miejsce odpoczynku zarówno dla pracowników Centrum Południe, jak i okolicznych mieszkańców
Anna Życińska-Wójcik, dyrektorka projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Skwer przy Powstańców Śląskich po konsultacjach z mieszkańcami: powiedzieli, jak ma wyglądać

Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju dodaje, że rozpoczęcie inwestycji poprzedził cykl spotkań, warsztatów i spacerów badawczych z mieszkańcami oraz zajęcia w pobliskich szkołach.

– Najważniejsze potrzeby, które wtedy wybrzmiały to przestrzenie zielone, rekreacyjne i zachowanie pieszych przejść od ulicy Zielińskiego do Powstańców Śląskich. Mieszkańcom marzył się park kieszonkowy, a dzieciom z okolicznych szkół fontanna i boisko – mówi Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju.

- W drugiej części procesu skupiliśmy się nad tym, w jaki sposób zagospodarować teren od strony ulicy Szczęśliwej. W gronie aktywistów, urzędników i użytkowników tego terenu zastanawialiśmy się, jak go ożywić. Priorytetami było stworzenie zacienionych przestrzeni przez sadzenie jak największych drzew i zagospodarowanie wody opadowej. Padł też pomysł miejskich sadów, dlatego wśród wybranych gatunków znalazły się także czereśnia ptasia - dodaje Maja Zabokrzycka. 

Na skwerze ogrody deszczowe

Na placu powstały ogrody deszczowe, które mają pozytywny wpływ na mikroklimat. Oczyszczają i nawilżają one powietrze, a także zwiększają retencję wody. Podczas gwałtownych opadów deszczu, są w stanie wchłonąć jej o 30-40% więcej, niż trawnik.

Takie ogrody ograniczają również ilość wód opadowych spływających do kanalizacji. Dzięki odpowiednio dobranej warstwie piasku i żwiru, poprawia się czystość wód podziemnych i powierzchniowych. Ogrody deszczowe są również łatwe w pielęgnacji. W niecce ogrodów posadzono rośliny hydrofitowe, czyli takie, które dobrze znoszą zarówno przesuszanie, jak i okresowe zalewanie. Mają one zdolność zatrzymywania zanieczyszczeń z pobieranej wody.

Nowa roślinność na skwerze przy ul. Powstańców Śląskich

Przestrzeń została uzupełniona o nasadzenia drzew (czereśnie ptasie i szupiny japońskie), krzewów, bylin i traw, a także małą architekturę.

W ramach prac wykonano też między innymi odwodnienie chodników i ścieżek rowerowych, a także skarpy chroniące korzenie drzew. Kształt ogrodów opracowano w sposób, który gwarantuje stabilność rosnących już na tym terenie drzew. Ogółem deweloper zagospodarował 2700 mkw. terenu.

Otwarcie placu i piknik dla mieszkańców

Otwarcie placu połączone było z piknikiem dla mieszkańców Wrocławia. W ramach wydarzenia odbył się spacer architektoniczno-przyrodniczy z Aleksandrą Gierko.

Zielone warsztaty poprowadził Klub Gniazdko. Ich uczestnicy mogli skomponować kokedamy – wiszące ogrody, upleść wianek i przygotowywać "herbatki z łąki", czyli mieszankę ziół i kwiatów.

Z myślą o najmłodszych odbył się warsztat architektoniczny z Zuzanną Wollny. W punkcie informacyjnym prezentowane były infografiki dotyczące ogrodów deszczowych, bioróżnorodności i rozwiązań zastosowanych przy inwestycji Centrum Południe. Po raz pierwszy zaprezentowano również "Gastro mapę Powstańców Śląskich".

Centrum Południe Wrocław: historia inwestycji Skanska

Wrocławski kompleks biznesowy Centrum Południe to największa budowa firmy Skanska w stolicy Dolnego Śląska. W kwietniu 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA].

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl