Przed wojną były tam rezydencje i kamienice bogatych wrocławian. W latach 80. chodziło się tam do cyrku, a w 1997 r. papież Jan Paweł II odprawił w tym miejscu mszę świętą na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Obecnie, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Szczęśliwej, firma Skanska buduje Centrum Południe.
Teraz, w tym miejscu, szwedzki inwestor oddał do dyspozycji mieszkańców Wrocławia nowy skwer i przestrzeń rekreacyjną. Przy skrzyżowaniu ulicy Szczęśliwej i Powstańców Śląskich powstały ogrody deszczowe, nasadzono nową roślinność i zamontowano małą architekturą.
Historia rewitalizacji tego miejsca rozpoczyna się od dyskusji zainicjowanej przez spółkę biurową Skanska, która do współpracy zaprosiła Fundację Dom Pokoju. W rozmowach na temat zagospodarowania terenu wziął też udział Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta, Zarząd Zieleni Miejskiej, a także mieszkańcy i aktywiści. Efektem serii spotkań był projekt rewitalizacji przygotowany przez szwedzkiego dewelopera. Dziś skwer przy Szczęśliwej jest już gotowy. Mogą z niego korzystać nie tylko pracownicy biur, ale również wszyscy mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska.
Skwer przy Powstańców Śląskich po konsultacjach z mieszkańcami: powiedzieli, jak ma wyglądać
Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju dodaje, że rozpoczęcie inwestycji poprzedził cykl spotkań, warsztatów i spacerów badawczych z mieszkańcami oraz zajęcia w pobliskich szkołach.
– Najważniejsze potrzeby, które wtedy wybrzmiały to przestrzenie zielone, rekreacyjne i zachowanie pieszych przejść od ulicy Zielińskiego do Powstańców Śląskich. Mieszkańcom marzył się park kieszonkowy, a dzieciom z okolicznych szkół fontanna i boisko – mówi Maja Zabokrzycka z Fundacji Dom Pokoju.
- W drugiej części procesu skupiliśmy się nad tym, w jaki sposób zagospodarować teren od strony ulicy Szczęśliwej. W gronie aktywistów, urzędników i użytkowników tego terenu zastanawialiśmy się, jak go ożywić. Priorytetami było stworzenie zacienionych przestrzeni przez sadzenie jak największych drzew i zagospodarowanie wody opadowej. Padł też pomysł miejskich sadów, dlatego wśród wybranych gatunków znalazły się także czereśnia ptasia - dodaje Maja Zabokrzycka.
Na skwerze ogrody deszczowe
Na placu powstały ogrody deszczowe, które mają pozytywny wpływ na mikroklimat. Oczyszczają i nawilżają one powietrze, a także zwiększają retencję wody. Podczas gwałtownych opadów deszczu, są w stanie wchłonąć jej o 30-40% więcej, niż trawnik.
Takie ogrody ograniczają również ilość wód opadowych spływających do kanalizacji. Dzięki odpowiednio dobranej warstwie piasku i żwiru, poprawia się czystość wód podziemnych i powierzchniowych. Ogrody deszczowe są również łatwe w pielęgnacji. W niecce ogrodów posadzono rośliny hydrofitowe, czyli takie, które dobrze znoszą zarówno przesuszanie, jak i okresowe zalewanie. Mają one zdolność zatrzymywania zanieczyszczeń z pobieranej wody.
Nowa roślinność na skwerze przy ul. Powstańców Śląskich
Przestrzeń została uzupełniona o nasadzenia drzew (czereśnie ptasie i szupiny japońskie), krzewów, bylin i traw, a także małą architekturę.
W ramach prac wykonano też między innymi odwodnienie chodników i ścieżek rowerowych, a także skarpy chroniące korzenie drzew. Kształt ogrodów opracowano w sposób, który gwarantuje stabilność rosnących już na tym terenie drzew. Ogółem deweloper zagospodarował 2700 mkw. terenu.
Otwarcie placu i piknik dla mieszkańców
Otwarcie placu połączone było z piknikiem dla mieszkańców Wrocławia. W ramach wydarzenia odbył się spacer architektoniczno-przyrodniczy z Aleksandrą Gierko.
Zielone warsztaty poprowadził Klub Gniazdko. Ich uczestnicy mogli skomponować kokedamy – wiszące ogrody, upleść wianek i przygotowywać "herbatki z łąki", czyli mieszankę ziół i kwiatów.
Z myślą o najmłodszych odbył się warsztat architektoniczny z Zuzanną Wollny. W punkcie informacyjnym prezentowane były infografiki dotyczące ogrodów deszczowych, bioróżnorodności i rozwiązań zastosowanych przy inwestycji Centrum Południe. Po raz pierwszy zaprezentowano również "Gastro mapę Powstańców Śląskich".
Centrum Południe Wrocław: historia inwestycji Skanska
Wrocławski kompleks biznesowy Centrum Południe to największa budowa firmy Skanska w stolicy Dolnego Śląska. W kwietniu 2019 r. wmurowano kamień węgielny pod Centrum Południe [ZDJĘCIA].
- W pięciu budynkach będzie 85 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz handlowo-usługowej . W sierpniu 2020 r. do dyspozycji najemców oddano dwa pierwsze budynki, liczące łącznie ok. 28 000 mkw. Właśnie te budynki w styczniu 2022 r. kupił szwedzki Stena Real Estate BV.
- Budynek drugiej fazy, ukończony z początkiem 2023 roku, oferuje 21 500 mkw. Jednym z jego wyróżników są 40-metrowe loggie z możliwością dowolnej aranżacji, znajdujące się na każdym piętrze biurowca.
- W Centrum Południe jest m.in. filia Uniwersytetu Coventry we Wrocławiu.