wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jedna ulewa wystarcza na tydzień podlewania ogródka

Program Złap Deszcz działa we Wrocławiu od 2019 roku. Do tej pory z dofinansowania na montaż instalacji deszczowej skorzystało już blisko 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Pod koniec lipca odwiedziliśmy jednego z beneficjentów programu, pana Macieja Wysockiego. Zbiorniki które zainstalował, pozwalają na podlewanie ogrodu przez tydzień.

Reklama

– Mamy trzy zbiorniki, tak żeby wykorzystywać deszcz z każdej połaci dachu. Dwa mniejsze po 280 litrów i jeden duży na 2800 litrów, wkopany w ziemię. Podczas ulewy zbiorniki zapełniają się momentalnie – mówi Maciej Wysocki.  

Deszczówkę z dachu wykorzystuje na trzy sposoby. Trawnik podlewają zraszacze. Pan Maciej ustawił je tak, by włączały się dwa razy dziennie na 15 minut. Najpierw o 6.00 rano, potem o 18.00. Jeśli wody w zbiorniku zabraknie (a dzieje się tak, kiedy przez tydzień nie pada deszcz), można przełączyć się na wodę z miejskiego wodociągu.

Galeria zdjęć

Rabata z kwiatami czerpie wodę kropelkowo, z ułożonych na niej specjalnych wężyków. To bardzo oszczędny sposób podlewania, dostarczający wodę dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.

Pozostałe kwiaty pan Maciej podlewa konewką, korzystając z deszczówki w dwóch mniejszych zbiornikach.

Galeria zdjęć

Obsługa instalacji nie jest skomplikowana

Co jakiś czas trzeba przeczyścić filtry, ponieważ osadzają się na nich np. liście zmyte wraz z deszczem z dachu. Przed zimą należy opróżnić zbiorniki typu naziemnego oraz przedmuchać instalację sprężonym powietrzem. Pompę trzeba wykręcić i przenieść do domu. Woda ze zbiornika, drenażem odprowadzana jest na ogród. – Co istotne, zakopany w ziemi zbiornik nie zamarznie zimą – mówi pan Maciej.

Galeria zdjęć

Przyznaje, że wkopanie zbiornika podziemnego było najbardziej kosztowne. – Dotacja z programu Złap deszcz pokryła około 1/3 kosztów tej inwestycji. Gdybym chciał korzystać wyłącznie ze zbiorników naziemnych i łapać deszcz ze wszystkich połaci dachu, pokryłaby około połowy wszystkich kosztów – ocenia.

Jak instalacja sprawdza się w praktyce?

Najlepiej ilustruje to zdjęcie trawnika. Wyraźnie widać różnicę między przysychającą trawą w miejscu gdzie nie sięgają zraszacze, a soczystą zielenią tam, gdzie podlewana jest deszczówką.

Galeria zdjęć

Jak podkreśla pan Maciej, dzięki podlewaniu ogrodu, do domu wpływa przez okno innej jakości powietrze: chłodniejsze, bardziej rześkie. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas upałów. Korzysta ogrodowa fauna. Na odżywionych roślinach bawią się w berka sikory i mazurki, a wewnątrz kwitnących przez cały sezon kwiatów róż, buszują zapylacze.

Złap deszcz we Wrocławiu

Do tej pory dzięki dotacjom o łącznej wysokości 1,8 mln zł wrocławianie zrealizowali ponad 360 przyrynnowych, naziemnych zbiorników, 163 zbiorniki podziemne, 21 ogrodów deszczowych, 15 studni i muld chłonnych oraz zielony dach.

Wnioski można składać na dofinansowanie m.in. do wykonania ogrodów deszczowych, dachów retencyjnych czy podziemnych zbiorników na deszczówkę. 

Program Złap Deszcz co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku nabór wniosków się już zakończył, ale nic straconego. Będziemy na łamach wroclaw.pl na bieżąco informować o jego kolejnych edycjach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl