Szacuje się, że Wrocław ma w sumie około 6 tys. przedwojennych kamienic. Większość z nich pamięta Wrocław z początku ubiegłego wieku. Zaniedbane w czasach PRL-u teraz powoli wracają do dawnej świetności.
Wielkim miłośnikiem wrocławskich kamienic jest Filip Heliasz. To popularny wrocławski influencer, który ma na koncie internetowe posty o milionowym zasięgu. Jak sam mówi – Lubi, gdy dzięki niemu wrocławianie odkrywają Wrocław. Dlatego założył na Facebooku stronę „Wrocław – Inwestycje budowlane”. Właśnie pokazał 57 wrocławskich kamienic wyremontowanych w 2022 roku.
Przygotowałem post ze zdjęciami zakończonych remontów elewacji kamienic w 2022 roku. Bardzo możliwe, że mogłem którąś pominąć, ale myślę, że jest to zdecydowana większość. Oto zdjęcia 57 wyremontowanych elewacji kamienicmówi Filip Heliasz i zachęca do obejrzenia wyremontowanych wrocławskich kamienic.
Filip Heliasz: pasja zrodzona z miłości do rodzinnego miasta
Filip jest z pokolenia, które nie rozstaje się ze smartfonem. W telefonie ma 40 tys. zdjęć, na stronie jest ich 8 tysięcy.
Filip od kilku lat z uwagą przyglądał się, jak architektonicznie zmienia się jego miasto. Najpierw śledził internetowe fora na ten temat. W końcu sam zaczął robić zdjęcia budynków i poznawać ich historię.
– Pomyślałem, skoro robię zdjęcia tego, co buduje lub remontuje się w mieście, to może warto pokazać to innym? I tak się zaczęło – dodaje Filip Heliasz.
Początkowo odwiedzający myśleli, że to oficjalna strona miasta, dodał więc opis, że „Wrocław – Inwestycje budowlane” robi hobbystycznie.
Filip Heliasz: Wrocław – Inwestycje budowlane
Filip na swoim fanpagu daje zdjęcia sprzed i po pracach budowlanych, na przykład remontowanych elewacji kamienic. Nie brakuje też prawdziwych architektonicznych perełek – XIX-wiecznych klatek schodowych z oryginalnymi elementami, z kaflami na ścianach i sztukateriami.
Reakcje internautów to dla Filipa najlepsza nagroda za to, co robi, a wpisów są setki. Wśród odwiedzających ludzie z całej Polski i dawni breslauerczycy.
Wrocław dawniej i dziś. Architektura, która wciąż zachwyca
Nie tylko miłośnikom historii pokazujemy jak na przestrzeni lat zmienił się Wrocław. Warto zobaczyć stare ryciny, zdjęcia i mapy.
- Wrocławska Wenecja, czyli pl. Dominikański na przestrzeni wieków
- Przedmieście Mikołajskie – pl. Jana Pawła II i Legnicka
- Pierwszy wrocławski wieżowiec ma 90 lat
- Plac Wolności – od wojskowej musztry do forum kultury
- Kościół garnizonowy – jak feniks z popiołów
- Lotnicza tradycja na Gądowie Małym,
- Historia motoryzacji we Wrocławiu
- Najstarszy dom handlowy w mieście. Wielki globus wróci na wieżę Feniksa? Są dwa warunki
Prawie 33 miliony złotych na kamienice i podwórka w 2022
W budżecie miasta na rok 2022, na rewitalizację zasobu komunalnego przeznaczona została kwota 30,5 miliona złotych. Obejmuje ona zarówno remonty kamienic, mieszkań i podwórek, jak i wkład finansowy gminy w takie remonty, zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej.
Kolejne 2,3 miliona złotych miasto przekazało na remonty kamienic spoza zasobu komunalnego, w formie dotacji Miejskiego Konserwatora Zabytków.