wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Najpiękniejsze kamienice wyremontowane w 2022 roku we Wrocławiu. Zachwycające i pełne uroku perły miejskiej architektury [ZDJĘCIA]

Najpiękniejsze kamienice wyremontowane w 2022 roku we Wrocławiu. Zachwycające i pełne uroku perły miejskiej architektury [ZDJĘCIA]

Jarek Ratajczak,

Piękne i okazałe, później przez lata zaniedbane – teraz prezentują się wytwornie. Pokazujemy 57 wrocławskich kamienic wyremontowanych w 2022 roku. Zdjęcia pochodzą z fanpage „Wrocław – Inwestycje budowlane”.

Reklama

Szacuje się, że Wrocław ma w sumie około 6 tys. przedwojennych kamienic. Większość z nich pamięta Wrocław z początku ubiegłego wieku. Zaniedbane w czasach PRL-u teraz powoli wracają do dawnej świetności.

Wielkim miłośnikiem wrocławskich kamienic jest Filip Heliasz. To popularny wrocławski influencer, który ma na koncie internetowe posty o milionowym zasięgu. Jak sam mówi – Lubi, gdy dzięki niemu wrocławianie odkrywają Wrocław. Dlatego założył na Facebooku stronę „Wrocław – Inwestycje budowlane”. Właśnie pokazał 57 wrocławskich kamienic wyremontowanych w 2022 roku.

Przygotowałem post ze zdjęciami zakończonych remontów elewacji kamienic w 2022 roku. Bardzo możliwe, że mogłem którąś pominąć, ale myślę, że jest to zdecydowana większość. Oto zdjęcia 57 wyremontowanych elewacji kamienic
mówi Filip Heliasz i zachęca do obejrzenia wyremontowanych wrocławskich kamienic.

Filip Heliasz: pasja zrodzona z miłości do rodzinnego miasta

Filip jest z pokolenia, które nie rozstaje się ze smartfonem. W telefonie ma 40 tys. zdjęć, na stronie jest ich 8 tysięcy.

Filip od kilku lat z uwagą przyglądał się, jak architektonicznie zmienia się jego miasto. Najpierw śledził internetowe fora na ten temat. W końcu sam zaczął robić zdjęcia budynków i poznawać ich historię.

– Pomyślałem, skoro robię zdjęcia tego, co buduje lub remontuje się w mieście, to może warto pokazać to innym? I tak się zaczęło – dodaje Filip Heliasz.

Początkowo odwiedzający myśleli, że to oficjalna strona miasta, dodał więc opis, że „Wrocław – Inwestycje budowlane” robi hobbystycznie.

Filip Heliasz: Wrocław – Inwestycje budowlane

Filip na swoim fanpagu daje zdjęcia sprzed i po pracach budowlanych, na przykład remontowanych elewacji kamienic. Nie brakuje też prawdziwych architektonicznych perełek – XIX-wiecznych klatek schodowych z oryginalnymi elementami, z kaflami na ścianach i sztukateriami.

Zobaczcie na zdjęciach klatki schodowe i sienie Wrocławia w XIX-wiecznych kamienicach - to korynckie kolumny, marmury, artystycznie kute balustrady – prawdziwe perełki i skarby, które zachwycają i zdumiewają kunsztem i pięknem.

Reakcje internautów to dla Filipa najlepsza nagroda za to, co robi, a wpisów są setki. Wśród odwiedzających ludzie z całej Polski i dawni breslauerczycy.

Wrocław dawniej i dziś. Architektura, która wciąż zachwyca

Nie tylko miłośnikom historii pokazujemy jak na przestrzeni lat zmienił się Wrocław. Warto zobaczyć stare ryciny, zdjęcia i mapy. 

Prawie 33 miliony złotych na kamienice i podwórka w 2022

W budżecie miasta na rok 2022, na rewitalizację zasobu komunalnego przeznaczona została kwota 30,5 miliona złotych. Obejmuje ona zarówno remonty kamienic, mieszkań i podwórek, jak i wkład finansowy gminy w takie remonty, zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej.

Kolejne 2,3 miliona złotych miasto przekazało na remonty kamienic spoza zasobu komunalnego, w formie dotacji Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl