Otwarcie ESK - "Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award"

Made in Europe. 25 lat nagrody Mies van der Rohe Award

Wystawa poświęcona najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie współczesnej architektury. Podsumuje 25 lat konkursu w blisko 150 modelach architektonicznych oraz 3000 wizualizacjach projektów zgłoszonych od 1988 roku.

Pierwsza część wystawy podsumuje 25 lat nagrody w około 150 eksponatach (16 stycznia - 13 marca 2016). Druga pokaże laureatów z 2015 roku (16 lutego - 27 marca 2016).

Made in Europe to wyjątkowa opowieść o ostatnich 25 latach europejskiej architektury. Wystawa podsumowuje historię nagrody Mies van der Rohe Award, najważniejszego wyróżnienia Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, przyznawanej od 1988 roku przez Fundację Mies van der Rohe w Barcelonie. W tym konkursie nie ma ograniczeń w zakresie skali lub funkcji obiektów. Od wielkich założeń architektonicznych do kameralnych realizacji - wszystkie dotychczasowe edycje uwzględniały domy prywatne, budynki użyteczności publicznej, muzea i instytucje kulturalne, obiekty sportowe, założenia służące edukacji i ochronie zdrowia, a także utrzymane w wielkiej skali projekty infrastruktury i systemów transportowych. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie przyczyniają się do kształtowania miast oraz są dowodem istotnego wkładu europejskich specjalistów w rozwój najnowszych rozwiązań architektonicznych, technologii i ekologii. 

Made in Europe to jedno z głównych wydarzeń Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (15 – 17 stycznia 2016 roku). Dotychczas wystawa prezentowana była jedynie podczas ostatniego Biennale w Wenecji w Palazzo Michiel oraz w Szanghaju w ramach programu Shanghai Urban Space Art Season 2015 (SUSAS). Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu „European Identity”, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Włączając się w towarzyszącą projektowi debatę, zapraszamy również na spotkania i dyskusje z projektantami wyróżnionych w konkursie obiektów zrealizowanych w Polsce.

Częścią wrocławskiej odsłony Made in Europe jest prezentacja projektu „European Identity”, stanowiącego próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury. Włączając się w towarzyszącą projektowi debatę Muzeum Architektury zaprasza na spotkania i dyskusje z projektantami wyróżnionych w konkursie obiektów zrealizowanych w Polsce:

- 21 stycznia, godzina 18:00 Goście: Romuald Loegler (Atelier Loegler), Marta i Lech Rowińscy (Studio projektowe Beton), Prowadzenie: Grzegorz Piątek (Fundacja Centrum Architektury)

- 11 lutego, godzina 18:00 Goście: Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (HS99), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa) Prowadzenie: Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu) 

- Muzeum Architektury zaprasza na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie, które odbędzie się w piątek 11 marca o godzinie 17.00. Wstęp wolny. 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław

Komentarze