Wokół portretu Mickiewicza autorstwa Józefa Mehoffera

Wokół portretu Mickiewicza autorstwa Józefa Mehoffera

W ramach stałego cyklu Niedzielne oprowadzanie Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na opowieść o obrazie Józefa Mehoffera przedstawiającym Adama Mickiewicza.

W sali Mickiewicz na wystawie Rękopis „Pana Tadeusza” znajduje się cenny obraz Józefa Mehoffera z 1898 roku przedstawiający Adama Mickiewicza. Biografia poety odzwierciedla dramatyczne losy polskich romantyków, którzy po utracie przez Polskę niepodległości tułali się po świecie. Mickiewicz był uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej emigracji – nazywano go wieszczem narodowym i słowiańskim bardem. Obok tego oficjalnego poeta miał także mniej znane prywatne oblicze: wiele podróżował, występował w romantycznych salonach, zakochiwał się, a potem stał się ojcem sześciorga dzieci. Jego życie to fascynująca opowieść zanurzona w przełomowych czasach XIX wieku.

Spotkanie z cyklu Niedzielne oprowadzanie odbędzie się 29 kwietnia o godz. 12.00. Poprowadzi je kuratorka wystawy stałej Rękopis „Pana Tadeusza” Małgorzata Orzeł.

Prowadzący:

Małgorzata Orzeł – kuratorka wystawy. W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich pracuje od 1982 roku, a od 2015 roku jest kustoszem rękopisu Pana Tadeusza w Muzeum Pana Tadeusza. Jako kuratorka przygotowała wiele wystaw prezentowanych m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Lwowie, Wiedniu czy Londynie. Odznaczona brązowym medalem „Gloria Artis”.

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza

 

Komentarze