"Poemat o Słońcu i Księżycu" - widowisko plenerowe Kliniki Lalek

„Poemat o Słońcu i Księżycu” – widowisko plenerowe Kliniki Lalek

Sztandarowy spektakl Teatru Klinika Lalek –  wielobarwna baśń z udziałem machin grających i jeżdżących, lalek, dzieci, aktorów w kostiumach, wreszcie to  ogromne, plenerowe widowisko wśród symbolicznych płonących mandali ognia – opowiadające o odwiecznym układzie sił w kosmosie.  „Poemat… to show, który polega na próbie ukazania sił panujących w kosmosie. Sił, których nie oceniamy, a jedynie dostrzegamy, przypominamy i przedstawiamy”.

Baśń (bo tak jest określany ten spektakl) opowiada „o słońcu i księżycu, o kobiecie i mężczyźnie, o jing i jang i o początku oraz końcu, do którego docieramy na grzbiecie tęczowego smoka”. Przestrzeń przedstawienia budują aktorzy w długich, czarnych pelerynach. Są to malarze przestrzeni, którzy kreują sceniczną rzeczywistość i usypują z trocin mandalę, tym samym budując niesamowity obraz wszechświata. Siłą sprawczą, początkiem i przyczyną akcji spektaklu są dwie młodziutkie istoty – Księżniczki Słońca i Księżyca, które symbolizują praźródło wschodów i zachodów słońca. Natomiast Słońce jest mężczyzną w złotym stroju i w promiennym pióropuszu, który przeobraża się w Białego Ptaka z jedwabnymi skrzydłami. Księżycem jest zaś tajemnicza kobieta w czerni i z księżycowym nakryciem głowy, która posiada swoją magiczną Machinę Nocy. Kobietę i Mężczyznę prezentują ogromne,  trzy i półmetrowe lalki.

W spektaklu bierze udział jeszcze jeden pojazd – dwukołowa riksza, która zmienia się w ‚kryształową lokomotywę’, a także ogromny tęczowy smok ziejący ogniem. Obraz spektaklu jest dopełniany przez zespół muzyczny oraz ciekawą drewnianą konstrukcję która generuje rytmiczne dźwięki. Jest to sztandarowy spektakl Teatru Klinika Lalek z udziałem dużych lal, masek i ruchomych instalacji z muzyką wykonywana na żywo przez Maestra Włodzimierza Kiniorskiego.

Poemat o Słońcu i Księżycu to kontynuacja tematu spektaklu Baśń o Bramach Kresu i Krainie Krańc. Inspiracje, podobnie jak wcześniej, dotyczą miejsca, w którym aktorzy żyją w zgodzie i harmonii z otaczającą przyrodą.

Widowisko plenerowe „Poemat o Słońcu i Księżycu" zostanie zaprezentowany na terenie przed Centrum Kultury Agora  w ramach cyklu jubileuszowego Klinika Lalek ma 30 lat.

Scenariusz i reżyseria: Wiktor Wiktorczyk

  • Muzyka: Włodzimierz Kiniorski
  • Scenografia: Iza Pachulska, Zbigniew Roszkowski, Romuald Fryst, Wiktor Wiktorczyk

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Centrum Kultury Agora

Serbska 5a, 51-111 Wrocław

Komentarze