Koncert: Bułgarskie Święto Wiosny „Marteniczka”

Koncert: Bułgarskie Święto Wiosny „Marteniczka”

Ethno Jazz Festival oraz zespół Balkan Folk Acoustic zapraszają na obchody Bułgarskiego Święto Wiosny, Miłości i Życzliwości Marteniczka 2017.

Prastarą wiosenną tradycją, obowiązkową dla każdego Bułgara od 1 marca, jest wzajemne obdarowanie się czerwono-białymi Marteniczkami na zdrowie i na szczęście. Promowana jest ona od wielu lat wśród młodych i starych w Polsce przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii.

Na Bułgarskim Święcie Wiosny w Starym Klasztorze podczas zabawy z wrocławskim zespołem Balkan Folk Acoustic oprócz wspólnych przyśpiewek i nauki bałkańskich tańców, każdy będzie miał okazję nauczyć się wyplatania Marteniczek z włóczki czerwonej i białej oraz obdarować nimi kochane osoby z bułgarskim pozdrowieniem „Czestita Baba Marta".

Balkan Folk Acoustic

Popularyzuje folklor i tradycje ludowe Bułgarii oraz muzykę i tańce krajów bałkańskich – Macedonii, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Grecji. Powstał w 1997 roku w ramach międzynarodowego projektu muzycznego TERRA International Musical Experiment PWR, działającego od 40 lat pod egidą Politechniki Wrocławskiej. Założyli go bułgarscy absolwenci PWR  zamieszkujący we Wrocławiu: Dimczo Angełow (gitara, vocal, manager) i Ewgenij Genew (akordeon, vocal, kierownik muzyczny). Jako duet zostali laureatami najbardziej znanego na świecie Bułgarskiego Festiwalu Folkloru Etnicznego KOPRIVSHTICA 2000 (National Festival of Bułgarian Folk Art).

W zespołe występowało wielu muzyków i tancerzy z Bułgarii, Grecji, Serbii, Rumunii, Macedonii, Niemiec i Ukrainy. Obecnie z zespołem współpracują Polacy Jacek Lech (bas), Katarzyna Lech(perkusja), Jędrzej Kuziela(tapan), Takis Manolas (bouzuki, tarabuka) z Grecji oraz Koło Serbistów Uniwersytetu Wrocławskiego. Zespól  uczestniczył w wielu programach TVP i  w wielu audycjach radiowych na żywo oraz występował na licznych imprezach folkowych i europejskich w Polsce, Estonii, Czechach, Niemczech, Austrii, Serbii oraz Bułgarii. Podczas koncertów można się nauczyć najbardziej popularnych bułgarski tańców horo i raczenica, pośpiewać z zespołem  przyśpiewki ludowe, a także przeboje Gorana Bregovica. Repertuar oparty jest na źródłowym folklorze bałkańskim o nieparzystych konfiguracjach rytmicznych we własnych aranżacjach, porywających do tańców korowodowych i wspólnej zabawy.

Bilety

W cenie: miejsca siedzące: 25 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 30 zł – w punktach sprzedaży i w dniu koncertu. Miejsca stojące: 15 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 20 zł – w punktach sprzedaży i w dniu koncertu.

Lokalizacja

Klub Muzyczny Stary Klasztor

Purkyniego 1, 50-155 Wrocław

Komentarze