„Cud nad Wisłą” – projekcja filmu

„Cud nad Wisłą” – projekcja filmu

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza do swojego studyjnego kina „Popiół i Diament” na projekcję niemego filmu pt. „Cud nad Wisłą”, który miał premierę dwa dni przed podpisaniem traktatu ryskiego. Na tle wojny polsko-bolszewickiej opowiada historię Krysty, córki bogatego chłopa i zakochanego w niej dziedzica Jerzego. Pokaz odbędzie się w ramach nowego cyklu „W starym kinie – Filmy Niepodległej”.

  • Bilety dostępne w kasach oraz online

Niemy film „Cud nad Wisłą”, którego premiera odbyła się dwa dni przed podpisaniem traktatu ryskiego. Niezachowany w całości, opowiada historię dwojga młodych ludzi, Krysty, córki bogatego chłopa i zakochanego w niej dziedzica Jerzego Granowskiego.

W pierwszych scenach pokazane jest spokojne życie we wsi Kręzy – wieczerze wigilijne w domach Krysty i Jerzego. Sielankę burzy nadciągająca wojna. Po odparciu Rosjan w czasie bitwy warszawskiej Krysta i Jerzy mogą wziąć ślub. Ocalałe fragmenty kończy scena dokumentalna wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej. Film został zrealizowany na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych

O filmie:

  • Scenariusz: Adam Zagórski
  • Reżyseria: Ryszard Bolesławski
  • W rolach głównych: Jadwiga Smosarska i Jerzy Leszczyński
  • Premiera: 16.03.1921


Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Joanna Flisek.

O cyklu „W starym kinie – Filmy Niepodległej”:

Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe.

W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

Program projekcji w ramach cyklu dostępny jest na stronie organizatora.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Szczegóły „Cud nad Wisłą” – projekcja filmu

Premiera 16.03.1921
Reżyseria Ryszard Bolesławski
Scenariusz Adam Zagórski
Obsada
  • Jadwiga Smosarska i Jerzy Leszczyński
Tytuł oryg. Cud nad Wisłą
Kraj Polska
Gatunek niemy
Rok 1921

Komentarze