CreativeMorningsWRO: „Beyond”, czyli rozmowa o architekturze

CreativeMorningsWRO: „Beyond”, czyli rozmowa o architekturze

Spotkanie ze Zbigniewem Maćkowem w ramach CreativeMorningsWRO pt.: „Beyond”.

Beyond w języku angielskim oznacza „dalej, poza, nad i ponad”. Organizatorzy CreativeMornings, zastanawiając się nad wyborem kolejnego z gości, szukali wspólnego mianownika dla tych czterech określeń. Architektura świetnie sprawdza się w tej roli. 

Za mało rozmawiamy o architekturze...

Gość kwietniowego CreativeMornings mówi o niej, że to osobny język. Nazywa ją skomplikowaną siatką kodów i znaczeń, która opisuje cywilizację, kulturę, relacje społeczne, tożsamość, jakość życia czy miejsca, którymi codziennie nasiąkamy. Zauważa także, że przestaliśmy rozmawiać o architekturze, że traktujemy mieszkania jak każdy inny produkt – odkurzacz czy margarynę. 

– Nie doceniamy wartości architektonicznego dziedzictwa – niemieckiego modernizmu i dorobku powojennego naszych mistrzów. Mówimy na to: „szary PRL” – twierdzi. 

A przecież architektura to fantastyczny temat do codziennych rozmów – inspiruje, otacza nas, opisuje historie, utrudnia/ułatwia nasze codzienne życie, budzi kontrowersje lub zachwyca. Architektura potrzebuje, by o niej mówić i dyskutować. Na taką rozmowę organizatorzy spotkania z wrocławskim architektem zapraszają 9.00. 

„Wrocławskość” twórcy 

Działająca od 1995 r. Maćków Pracownia Projektowa, której właścicielem jest bohater spotkania CreativeMornings, stoi za takimi wrocławskimi realizacjami, jak m.in. przebudowa Renomy, wrocławskiego węzła przesiadkowego, biurowców Green Day, Silver Tower czy osiedla Kurkowa 14. Zbigniew Maćków to także laureat m.in.: Honorowej Nagrody SARP Wrocław, ‘Życie w Architekturze’, nominacji do Nagrody Polityki, Złotego Medalu Biennale Leonardo, jest finalistą WAF, znalazł się na shortlisted w Mies van der Rohe Award, nagrodzony za budynek roku SARP, a takze w konkursie ‘Piękny Wrocław’. 

Jest również współinicjatorem Projektu Nowe Żerniki (WUWA 2). Był także kuratorem odpowiedzialnym za architekturę podczas ESK Wrocław 2016, a także wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Solvay Brussels School.

Agenda

  • 9.00-9.30 – rejestracja i śniadanie
  • 9.30-9.40 – rozpoczęcie, powitanie
  • 9.40- 10.00 – wystąpienie Zbigniewa Maćkowa
  • 10.00-10.15 – pytania od publiczności i zakończenie
Udział w spotkaniu może wziąć każdy, wystarczy zarezerwować miejsce na stronie http://bit.ly/2nipKYv. Zapisy od poniedziałku, 10 marca, o godz. 11.00. Wstęp jest bezpłatny. 

O CreativeMornings

Inicjatywa, której historia sięga 2008 roku. Właśnie wtedy w Nowym Jorku odbyło się pierwsze spotkanie dla osób zainteresowanych szeroko pojętą kreatywnością. Pomysł był prosty: raz w miesiącu w wybranym miejscu organizowano śniadanie, które swoją obecnością uświetniał ciekawy przedstawiciel kultury. 

Przy dobrej kawie, w przyjaznej atmosferze i otoczeniu złaknionych inspiracji ludzi można było otwarcie porozmawiać z przedstawicielami kultury. CreativeMornings to okazja, by dowiedzieć się więcej o rzeczach,na temat których często nie ma się z kim zamienić słowa, i zainspirować się na tyle, by samemu stać się źródłem dobrych pomysłów dla innych. Idea tak prosta i jednocześnie tak ambitna okazała się strzałem w dziesiątkę. Wkrótce kolejne miasta na całym świecie podchwyciły koncepcję organizowania ciekawych spotkań z inspirującymi bohaterami przy wsparciu lokalnych sponsorów.

Spotkania CreativeMornings to inicjatywa wspierana zarówno przez partnerów globalnych, jak: Shutterstock, Wix i MailChimp, jak i lokalnych w Polsce: firmy Brand Voice i Grupę Me & My Friends. Organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich chętnych wolontariuszy, partnerów i sponsorów, mogących pomóc w przygotowaniu spotkań i tym samym budowaniu marki CreativeMornings we Wrocławiu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kultura, Madame, wroclaw.pl, Akademickie Radio Luz, TuWroclaw.com.

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Empik Renoma

Świdnicka 40, 50-950 Wrocław

Komentarze